Orphinic rejestruje Trabumag, polski lek przeciwbólowy zmniejszający skutki uboczne tramadolu

Dodane:

MamStartup logo Mam Startup

Orphinic rejestruje Trabumag, polski lek przeciwbólowy zmniejszający skutki uboczne tramadolu

Udostępnij:

Trabumag to przeciwbólowy lek ze spodziewanym zwiększonym profilem bezpieczeństwa, który został w pełni opracowany przez polskich badaczy i dopuszczony do stosowania u pacjentów.

Mniejszy ból, mniejsze skutki uboczne

– Unikalność leku polega na potęgowaniu efektu przeciwbólowego tramadolu przez sól magnezu przygotowaną w chronionym patentem procesie technologicznym. Wzmocnienie działania przeciwbólowego pozwala na zmniejszenie dawki tramadolu, co w sposób znaczący obniży występowanie jego działań ubocznych – tłumaczy Artur Płonowski, Chief Medical Officer w Orphinic Scientific.

– Rejestracja Trabumagu jest znaczącym kamieniem milowym w historii krajowego przemysłu farmaceutycznego, gdyż jest to pierwszy oryginalny lek opracowany w całości w Polsce. To wielkie osiągnięcie naukowców i farmaceutów z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, badaczy klinicznych oraz specjalistów ds. regulacyjnych współpracujących przy tym projekcie. Osiągnięcie etapu komercjalizacji Trabumagu jest także jednym z kamieni milowych w rozwoju naszej firmy i wywiązaniem się z naszych obietnic kierowanych w stronę inwestorów spółki – mówi dr Adam Kruszewski, prezes zarządu Orphinic Scientific. W kolejnym etapie Trabumag będzie skierowany do kolejnego etapu rejestracji w państwach UE w drodze Procedury Wzajemnego Uznania (MRP, Mutual Recognition Procedure).

Współpraca z think tankiem

Orphinic Scientific prowadzi obecnie rozmowy z potencjalnymi partnerami zainteresowanymi zakupem licencji na produkcję i dystrybucję Trabumagu.

– Rejestracja leku znacząco zwiększyła zainteresowanie działalnością naszej firmy, która pomaga wynalazcom wprowadzać na rynek nowe terapie zmieniające życie pacjentów na lepsze. Pojawiają się kolejni inwestorzy zainteresowani uczestniczeniem w następnych rundach finansowania spółki – dodaje Jarosław Leszczyszyn, Chief Scientific Officer w Orphinic Scientific.

Projekty spółki pozyskiwane są na całym świecie. W Europie Środkowowschodniej pomaga w tym think tank Health Policy Network CEE, którego współzałożycielem jest Adam Kruszewski. Orphinic Scientific ma też kontakty z czołowymi światowymi uniwersytetami, gdzie przedstawiciele spółki współpracują z działami transferu technologii. Spółka rozwija też narzędzie sztucznej inteligencji do wyszukiwania projektów na całym świecie, które są wystarczająco dojrzałe, ale znajdują się jeszcze przed rundami finansowania przez inwestorów instytucjonalnych.

Czytaj także: