Ostatni tydzień dla polskich innowatorów, by dołączyć do EIT Jumpstarter 2025

Dodane:

Informacja prasowa Informacja prasowa

Ostatni tydzień dla polskich innowatorów, by dołączyć do EIT Jumpstarter 2025

Udostępnij:

Do 2 kwietnia można darmowo aplikować do największego w Europie preakceleratora dla przedsiębiorców z UE.

Europejski Instytut Innowacji i Technologii (EIT) ogłosił ostateczny nabór do programu EIT Jumpstarter 2025. EIT to organ Unii Europejskiej, którego celem jest szkolenie i przekształcanie innowacyjnych pomysłów w przedsiębiorstwa. W tym roku inicjatywa skierowana jest również do innowatorów z Bałkanów Zachodnich, regionów najbardziej oddalonych UE i regionu Morza Śródziemnego, oferując zarówno zachęty finansowe – łącznie to aż 150 tys. euro – jak i dostęp do szkoleń i innych benefitów. Zgłoszenia należy przesłać do 2 kwietnia za pomocą formularza na eitjumpstarter.eu/

W ciągu ostatnich ośmiu edycji program EIT Jumpstarter:

  • przeszkolił ponad 1,3 tys osób z przedsiębiorczości i tworzenia startupów,
  • pomógł założyć 124 startupy i stworzyć 2,6 tys. nowe miejsca pracy.

Startupy te – po udziale w programach EIT – pozyskały jak dotąd ok. 150 mln euro inwestycji zewnętrznych. Oznacza to, że każde 1 euro wpłacone do programu przyczyniło się do wygenerowania 30 euro w finansowaniu zewnętrznym.

– EIT Jumpstarter to doskonała platforma do weryfikacji nowatorskich pomysłów i badania potencjalnej rentowności badań naukowych. Zapewniamy uczestnikom wsparcie na wczesnym etapie ich projektów, aby pomóc im w założeniu startupu i rozwijaniu postaw przedsiębiorczych. Będą mieli okazję współpracować z osobami o podobnych celach oraz zdobyć cenne wskazówki od ekspertów z branży, którzy pomogą im dopracować pomysł i zbudować udany start-up – podkreśla Tina Benda z EIT RawMaterials, odpowiedzialna za koordynację inicjatywy Metals, Minerals, Advanced Materials & Industrial Side Streams w programie EIT Jumpstarter.

W tym roku program kładzie szczególny nacisk na innowatorów z regionu Morza Śródziemnego oraz najbardziej oddalonych regionów UE, takich jak Gwadelupa, Gujana Francuska, Reunion, Martynika, Majotta i Saint-Martin (Francja), Azory i Madera (Portugalia) oraz Wyspy Kanaryjskie (Hiszpania), oferując im szansę na dodatkowe nagrody. Podobnie w przypadku Bałkanów i innowatorów z Macedonii Północnej, Albanii, Czarnogóry, Serbii, Kosowa oraz Bośni i Hercegowiny.

Co dalej?

Wnioski można składać w ośmiu różnych kategoriach:

  • Food & Agritech,
  • Healthcare,
  • Advanced and Green Manufacturing,
  • Energy & Renewables,
  • Smart Cities & Urban Mobility,
  • New European Bauhaus (NEB),
  • Rebuild Ukraine,
  • Metals, minerals and industrial side streams.

Spośród zgłoszeń zostanie wybranych 190 drużyn, które wezmą udział w internetowych bootcampach i tzw. pitchach, na których zaprezentują swój pomysł. Następnie wybrane 80 zespołów przejdzie szkolenia, opracuje biznesplany i zarejestruje swoje startupy. W listopadzie 2025 roku tylko 48 wybranych zespołów weźmie udział w finale programu, walcząc o nagrody pieniężne i możliwość zaistnienia w EIT, największej sieci innowatorów w Europie.

Europejski Instytut Innowacji i Technologii (EIT) wzmacnia zdolność Europy do innowacji poprzez reagowanie na globalne wyzwania i wspieranie talentów przedsiębiorczości. Przyczynia się do zrównoważonego rozwoju i tworzenia miejsc pracy dla wykwalifikowanych pracowników na całym kontynencie. EIT jest integralną częścią unijnego programu w obszarze badań naukowych i innowacji „Horyzont Europa”.

Czytaj także: