Exity lecą na łeb, na szyję
W ostatnich trzech latach widzimy gwałtowny spadek liczby oraz wartości exitów. Wartość exitów amerykańskich funduszy VC w 2023 roku wyniosła 65 miliardów dolarów, co stanowi spadek o 91% w porównaniu z rekordowym rokiem 2021. A jednocześnie jest to najniższa wartość od co najmniej ostatnich 10 lat. Natomiast liczba exitów zrealizowanych przez fundusze z USA wyniosła 1133 w 2023 roku, co jest spadkiem o 44% w zestawieniu z rekordowym rokiem 2021.
Istotne czynniki wpływające na powyższą sytuację to:
- znacząco mniejsza liczba debiutów na giełdach (IPO);
- korekty wycen (na rynku publicznym i niepublicznym);
- zmiany sentymentów inwestorów, czy warunków makroekonomicznych (jak inflacja oraz stopy procentowe).
Niestety nie ma zagregowanych danych dotyczących wyjść z polskich spółek technologicznych, natomiast można założyć, iż polski rynek odnotował podobne spadki jak w USA.
A jak jest w Polsce?
Największe exity polskich firm wspieranych przez fundusze VC w okresie ostatnich kilkunastu miesięcy to PiwikPro oraz Telemedi, których wartość można szacować na ok. 50 milionów euro każda (należy zaznaczyć iż ok. 90% transakcji fuzji i przejęć na rynku niepublicznym nie jest ujawniana lub ujawnia się sam fakt bez podania warunków finansowych).
Należy też wspomnieć o największym wyjściu polskiej firmy technologicznej w historii, a więc przejęcie wydawcy gier Techland przez chińską firmę Tencent na początku tego roku za kwotę ok. 1,5 miliarda dolarów. Firma ta nie korzystała z finansowania przez fundusze venture capital, dlatego największym dotychczasowym exitem polskiej firmy technologicznej wspieranej przez fundusze VC pozostaje przejęcie w sierpniu 2022 roku Applica.ai przez amerykańską firmę Snowflake za 170 milionów dolarów.