OTB Ventures zebrał 100 mln dolarów. W najbliższych latach dołoży drugie tyle

Dodane:

Informacja prasowa Informacja prasowa

OTB Ventures zebrał 100 mln dolarów. W najbliższych latach dołoży drugie tyle

Udostępnij:

OTB Ventures specjalizuje się w inwestycjach w technologiczne firmy w Europie Środkowo-Wschodniej. Fundusz zebrał od inwestorów 100 mln dolarów. W najbliższych latach dołoży drugie tyle do swojego inwestycyjnego uniwersum, biorąc na celownik m.in. kolejne spółki z regionu.

100 mln USD to wielkość funduszu VC niespotykana dotąd w krajach Europy Środkowo- Wschodniej. Tymczasem taki właśnie kapitał, i to z wyraźną nadsubskrypcją, pozyskał na nowy wehikuł – OTB Ventures. Finansowanie funduszu pochodzi od międzynarodowych inwestorów, w tym m.in. od Europejskiego Funduszu Inwestycyjnego (EIF). Twórcami OTB jest trzech Polaków, których dotychczasowe dokonania biznesowe znane są na arenie międzynarodowej. To Adam Niewiński i Marcin Hejka, (partnerzy zarządzający funduszu), oraz Grzegorz Jankilevitsch.

– Nasze CV daje nam potężny kapitał zaufania na rynku. Jako największy w regionie fundusz VC, inwestującym w młodych i obiecujących przedstawicieli gospodarki 4.0, mamy przed sobą okres wspierania przyszłych, globalnych czempionów. Przy czym nie oferujemy kapitału „zalążkowego”, tylko szukamy inwestycji, które z powodzeniem przeszły już pierwszą rynkową próbę i są gotowe do ekspansji – podkreśla Adam Niewiński, partner zarządzający OTB Ventures, założyciel i prezes m.in. Expandera, współtwórca ukraińskiego Platinum Bank oraz wieloletni wiceprezes Banku Pekao SA, odpowiadający m.in. za bankowość prywatną i inwestycyjną. Niewiński to również od wielu lat anioł biznesu, zaangażowany w takie projekty jak Audioteka czy iTaxi.

Marcin Hejka, drugi z partnerów zarządzających OTB, to weteran inwestycji w technologiczne startupy. Przez 18 lat Hejka udowadniał swój kunszt w ramach Intel Capital, a swoją przygodę z niegdyś największym inwestorem korporacyjnym z Doliny Krzemowej zakończył na stanowisku wiceprezesa, członka globalnego komitetu inwestycyjnego i dyrektora zarządzającego, odpowiedzialnego za działalność Intel Capital w Europie, na Bliskim Wschodzie, w Afryce i Indiach. Zasłynął z osiągania bardzo dobrych stóp zwrotu z inwestycji w różnych rejonach świata, jednak najlepsze wyniki notował w regionie CEE. Łącznie zainwestował w 36 firm z regionu, aż cztery z nich stały się wkrótce jednorożcami.

Duet liderów OTB Ventures uzupełnia Grzegorz Jankilevitsch, biznesmen prowadzący międzynarodową działalność m.in. w sektorach energetycznym, nieruchomości i nowych technologii.

Największy w CEE fundusz inwestuje długoterminowo, a jego horyzont inwestycyjny wynosi nawet 10 lat. Skupia się on na 5 obszarach: oprogramowaniu dla przedsiębiorstw, AI/Machine Learning, robotyce/IoT, cyberbezpieczeństwie i fintechu, przeznaczając na inwestycję w jedną spółkę od 1 mln USD do maksymalnie 15 mln USD. Fundusz przejmuje zwykle pakiet od 10 do 15 proc. udziałów, ale nie mniej niż 6 proc.

– Wierzymy w spółki z silną technologią i globalnymi aspiracjami. Do tego muszą to być biznesy, posiadające gotowy produkt i pierwszych klientów na rynkach międzynarodowych. Idealnym miejscem do wyławiania takich perełek jest właśnie Europa Środkowo-Wschodnia. Poza Doliną Krzemową, to tu jest najbardziej utalentowana i doświadczona grupa inżynierów i informatyków.

– Nasz fundusz powstał między innymi po to, by ten olbrzymi potencjał wydobyć, rozwinąć i wyeksportować w świat – zaznacza Marcin Hejka.

– Do naszych 5 obszarów inwestycyjnych dokładamy tak naprawdę jeszcze jeden, czyli „next big thing”. Klasa potencjału tkwiącego w CEE jest tak potężna, że liczymy na to, że właśnie tu wykiełkuje kolejna, przełomowa technologia lub model biznesu, zmieniający stan gry w skali globalnej – uważa Grzegorz Jankilevitsch.

W ramach aktywnego funduszu OTB chce do końca 2022 r. zainwestować łącznie w nawet 16 podmiotów, w portfelu ma już 8 spółek. To SpaceKnow, Cosmose, Minit, BabbleLabs, Segron, Silent Eight, FintechOS oraz ICEYE. Ta ostatnia spółka to największa wartościowo inwestycja i najjaśniejsza gwiazda w portfelu polskiego funduszu. ICEYE, założona przez Rafała Modrzewskiego, produkuje i rozwija mikrosatelity do obserwowania powierzchni Ziemi, niezależnie od pory dnia i warunków atmosferycznych. Jej urządzenia są nawet stukrotnie tańsze niż dotychczas stosowane rozwiązania.

Nic więc dziwnego, że ICEYE uznawany jest za największe objawienie sektora kosmicznego w Europie ostatnich lat i stawiane na równi ze spółkami takimi jak SpaceX czy Rocket Lab. Co kluczowe, OTB Ventures rzadko kiedy inwestuje w pojedynkę: przy rundach inwestycyjnych ma za partnerów takich tuzów CVC jak m.in. Intel Capital, Dell Technologies Capital, Samsung Next, Salesforce Ventures czy Standard Chartered Ventures. OTB koinwestował już również z czołowymi międzynarodowymi funduszami VC takimi jak m.in. DNX, Draper Associates, Wavemaker Partners czy True Ventures. W takim właśnie modelu, przy silnym wsparciu partnerów, OTB zamierza zrealizować kolejne 8 inwestycji. Alain Godard, dyrektor generalny EIF:

– Podstawowym celem naszej działalności jest wspieranie małych, innowacyjnych firm z całej Europy – w szczególności startupów i rozwijających się firm. OTB ma już za sobą 8 udanych inwestycji i jesteśmy przekonani, że mają doskonałą pozycję, by skutecznie zaspokoić silne zapotrzebowanie na kapitał wśród firm na późniejszym etapie rozwoju z regionu Europy Środkowo-Wschodniej.