Oto 4 rady, które pomagają zapobiec wypaleniu zawodowemu

Dodane:

Marta Wujek Marta Wujek

Oto 4 rady, które pomagają zapobiec wypaleniu zawodowemu

Udostępnij:

Założyciele startupów często pracują po kilkanaście godzin dziennie. Ciągła praca w stresujących warunkach może prowadzić do wypalenia zawodowego, które ma negatywny wpływ na zdrowie i wydajność. Zobacz jak możesz temu zapobiec.

Badanie przeprowadzone przez Gallup wykazało, że przeciętny amerykański pracownik spędza w biurze 47 godzin tygodniowo. Dla założycieli startupów liczba ta często jest zdecydowanie większa, co może prowadzić do obciążenia fizycznego i emocjonalnego.

Zakładanie nowej firmy może być ekscytujące i ożywcze, ale początkowa euforia związana z uruchomieniem własnego startupu nie trwa wiecznie. Stres i codzienne obowiązki związane z prowadzeniem własnego biznesu nie odpuszczają, łatwo jest więc poczuć się przytłoczonym, szczególnie podczas długich godzin pracy, a to prowadzi często do wypalenia zawodowego.

Wypalenie może powodować zmęczenie, drażliwość i spadek wydajności. Może zaszkodzić zdolności rozwiązywania problemów i kreatywnego myślenia. Z czasem może nawet przyczyniać się do chorób serca i cukrzycy typu 2, jednocześnie zwiększając prawdopodobieństwo wystąpienia nałogów. Właśnie dlatego tak ważne jest, by zapobiegać takim stanom. Oto kilka rad, jak ustrzec się przed wypaleniem zawodowym:

  1. Przerwy to podstawa, a przepracowanie obniża wydajność

Przepracowanie nie pomaga w wydajności, a tak naprawdę zwiększa ryzyko błędów. Chociaż wielu znanych przedsiębiorców zachwala pracę od 60 do 100 godzin tygodniowo, badania wykazały, że taki poziom przepracowania będzie miał negatywny wpływ na dłuższą metę. Tyle godzin spędzonych w pracy w ciągu tygodnia znacznie zwiększa prawdopodobieństwo wypalenia i może obniżyć wydajność.

W raporcie Harvard Business Review możemy przeczytać: „W badaniu Erina Reida, profesora z Questrom School of Business na uniwersytecie w Bostonie, menedżerowie nie potrafili odróżnić pracowników, którzy faktycznie pracowali 80 godzin tygodniowo, od tych, którzy udawali. Reid nie był w stanie znaleźć żadnego dowodu na to, że ci pracownicy faktycznie osiągnęli mniej, ani żadnego znaku, że przepracowani pracownicy osiągnęli więcej ”.

Przepracowanie nie zwiększa wydajności. Mało tego, dla wielu faktycznie zwiększa ono ryzyko popełnienia kosztownych błędów, bo stają się coraz bardziej zmęczeni. Pozwól sobie robić przerwy, aby uniknąć wypalenia zawodowego. Nawet krótki spacer może zapewnić znaczący relaks psychiczny i przejrzystość.

  1. Znajdź sens w swojej pracy

Założyciele startupów nigdy nie powinni ścigać potencjalnego pomysłu na biznes tylko dlatego, że wydaje się to dobrą okazją do zarobienia pieniędzy. Aby utrzymać motywację na dłuższą metę, musisz realizować sensowne pomysły, które naprawdę Cię pasjonują.

Ostatnio Chris Ferry, założyciel Boca Recovery Centers napisał w korespondencji mailowej: „Odkryłem swoją pasję, zakładając ośrodek leczenia uzależnień, ponieważ przeżyłem uzależnienie. Wiem, jak to szkodliwe może być. To daje mi siłę do robienia tego, co robię każdego dnia, ponieważ praca ma dla mnie znaczenie Bez względu na to, w jakiej branży jesteś, znalezienie znaczenia pomoże ci kontynuować pracę, bez względu na wszystko.” Wnioski Ferry’ego poparte są badaniami naukowymi. Znalezienie głębszego sensu w pracy gwarantuje, że nie wypalisz się nawet w sytuacjach stresowych.

  1. Nie przestawaj się uczyć

Nauka nie kończy się po ukończeniu szkoły. Jak opisuje Adam Sinicki w The Bioneer, zasada neuroplastyczności oznacza, że ​​uczenie się nowych rzeczy w wieku dorosłym zmusza twój mózg do tworzenia nowych połączeń. To pozwala mu wymyślić bardziej kreatywne rozwiązania, korzystając z doświadczeń uczenia się w jednym obszarze w celu rozwiązania innych problemów.

Chociaż z pewnością możesz nauczyć się nowych umiejętności, które są istotne dla twojej pracy w celu poprawy swojej neuroplastyczności, nie musi tak być. Lepsze kreatywne myślenie może wynikać z nauki gry na instrumencie, gotowania nowej receptury, a nawet zapamiętywania wiersza.

W miarę jak będziesz uczyć się poza pracą, twój mózg będzie lepiej przygotowany do radzenia sobie z problemami pojawiającymi się w pracy. Kreatywne i innowacyjne rozwiązania utrzymają świeżość twojego myślenia, dzięki czemu unikniesz poczucia monotonii, która często poprzedza wypalenie.

  1. Miej życie poza pracą

Przyjacielskie relacje z osobami spoza pracy mogą zapewnić bardzo potrzebną ulgę w stresie związanym z pracą. W rzeczywistości słynne 80-letnie Harvard Study of Adult Development wykazało, że „ciepłe relacje” były największym predyktorem szczęścia w późniejszym życiu.

Nie chodzi tylko o to, że spędzanie czasu z rodziną lub przyjaciółmi pozwala uniknąć stresu związanego z pracą. W wielu przypadkach możliwość rozmowy o swojej sytuacji z najbliższymi pomoże złagodzić stres i zapobiegnie wypaleniu.

Innymi słowy, znalezienie czasu na ciepłe, pełne miłości relacje z przyjaciółmi i rodziną pomoże ci zachować szczęście i uniknąć stresu. Omówienie problemów, na jakie napotykasz w swoim startupie, może nawet pomóc w pobudzeniu nowych pomysłów, które wyciągną cię z psychicznej rutyny. Zaniedbanie tych relacji z powodu trudnych chwil w pracy spowoduje tylko więcej problemów dla ogólnego samopoczucia.

Długie godziny w pracy i stresujące warunki są naturalną częścią życia startupów. Jednak nie musisz się im poddawać i możesz uchronić się od wypalenia zawodowego. Wdrażając w życie powyższe rady z pewnością poczujesz się lepiej, na czym skorzysta również Twój biznes.

Natomiast jeśli pracujesz z domu i borykasz się z problemem zachowania równowagi pomiędzy pracą, a życiem osobistym, koniecznie zajrzyj do naszego poradnika, który opracowaliśmy ze specjalistą: Jak zachować równowagę między życiem osobistym a pracą, gdy pracujesz w domu.