OTOMOTO Pay podsumowuje wyniki sprzedaży. Plan na 2023 rok wykonany z nawiązką

Dodane:

Informacja prasowa Informacja prasowa

OTOMOTO Pay podsumowuje wyniki sprzedaży. Plan na 2023 rok wykonany z nawiązką

Udostępnij:

Stworzony przez Carsmile pod marką OTOMOTO Pay pierwszy internetowy broker kredytów samochodowych sprzedał w pierwszych 11 miesiącach 2023 roku kredyty i pożyczki na łączną sumę prawie 360 mln zł, z nawiązką realizując plan założony na cały bieżący rok.

OTOMOTO Pay to internetowa platforma, za pośrednictwem której można pozyskać finansowanie na zakup samochodu. Nie jest porównywarką ofert, a narzędziem transakcyjnym umożliwiającym zdalne zaciągnięcie kredytu lub pożyczki. Zostało uruchomione przez Carsmile we współpracy z OTOMOTO latem ub.r.

OTOMOTO Pay trafił idealnie w potrzeby osób chcących szybko pożyczyć środki na zakup auta i pomimo kryzysu w gospodarce oraz wysokich stóp procentowych od swojego startu sprzedał już produkty finansowe na łączną kwotę 460 milionów złotych. Zaskoczeniem dla twórców platformy okazał się bardzo dobry standing finansowy klientów kupujących auta używane.

Wyniki mogą zaskoczyć

Carsmile właśnie podsumował wyniki sprzedażowe pierwszego internetowego brokera kredytów samochodowych. Wskazują one, że pomimo trudnych warunków rynkowych, w jakich wystartował OTOMOTO Pay, platforma wpisała się w potrzeby osób chcących szybko i bez zbędnych formalności pozyskać środki na zakup pojazdu.

– Ogłaszając naszą nową inicjatywę biznesową w lipcu 2022 r. zapowiedzieliśmy, że w pierwszym pełnym roku funkcjonowania OTOMOTO Pay, czyli w roku 2023, chcemy sprzedać kredyty i pożyczki na kwotę 300 mln zł. Cel ten udało się osiągnąć już w październiku, a zatem w niespełna 10 miesięcy – informuje Łukasz Domański, prezes Carsmile. Broker poinformował właśnie, że w pierwszych 11 miesiącach br., czyli do listopada włącznie, pośredniczył w finansowaniu zakupu pojazdów na kwotę prawie 360 mln zł, a całkowita dotychczasowa sprzedaż kredytów i pożyczek samochodowych przekroczyła 460 milionów.

Szybki wzrost

Szczegółowe dane przedstawia Arkadiusz Zaremba, dyrektor generalny OTOMOTO Pay – Nie licząc krótkiego pilotażu, zaczęliśmy od sprzedaży miesięcznej na poziomie kilkunastu milionów złotych. W październiku br. zbliżyliśmy się do kwoty 50 milionów miesięcznej sprzedaży. Nasz wynik jest znacząco wyższy od zakładanego w chwili uruchamiania przedsięwzięcia – informuje Arkadiusz Zaremba.

Trudny rynek nie zaszkodził

Start OTOMOTO Pay przypadł na okres spowolnienia gospodarki, a także rekordowo wysokich stóp procentowych w Polsce – w pierwszych 12 miesiącach działalności brokera WIBOR utrzymywał się na poziomie ok. 7%. Nie były to czynniki sprzyjające popytowi na kredyt. Co więcej, rok 2022 był okresem wyraźnego spadku sprzedaży aut używanych w Polsce. Liczba zarejestrowanych samochodów używanych spadła poniżej 2,5 mln, czyli o ponad jedną piątą względem roku 2021. Mimo tego platformie udało się z przytupem wejść na rynek finansowania zakupu pojazdów.

Mariaż fintechu z „żywym” doradcą

OTOMOTO Pay jest narzędziem fintechowym, które umożliwia zdalne zaciągnięcie kredytu lub pożyczki na zakup auta bez potrzeby dostarczania papierowych dokumentów. Na liście podmiotów współpracujących z platformą są obecnie 23 instytucje finansowe: banki, firmy pożyczkowe, firmy leasingowe czy CFM. Sprzedaż odbywa się poprzez kanały cyfrowe z wykorzystaniem API. – Pomimo rozwoju technologii i wygody, jaką dają narzędzia elektroniczne, wielu klientów nadal oczekuje kontaktu z „żywym” doradcą. Dlatego w naszym procesie sprzedażowym kontakt telefoniczny jest ważnym uzupełnieniem kanałów cyfrowych – podkreśla Arkadiusz Zaremba.

Produkty hybrydowe zdały egzamin

Jedną z tajemnic sukcesu rynkowego OTOMOTO Pay jest stworzenie hybrydowych produktów łączących kredyt samochodowy z pożyczką gotówkową. – Klient otrzymuje finansowanie zanim wybierze auto, idzie więc na spotkanie z dilerem samochodowym wyposażony w gotówkę, co znacznie zwiększa jego pozycję negocjacyjną. Cena pożyczki odpowiada natomiast warunkom kredytu samochodowego, jest więc niższa od typowej pożyczki gotówkowej – wyjaśnia dyrektor generalny OTOMOTO Pay. Innowacyjnym rozwiązaniem jest też kredyt „z gwarancją” na nieprzewidziane naprawy auta.

Rzetelni pożyczkobiorcy

Podsumowując pierwszy rok działalności brokera jego twórcy ujawnili też, co ich zaskoczyło przy budowie nowego biznesu rozwijanego w ramach Grupy OLX. – Kierując się różnego typu analizami i doświadczeniem z innych rynków, założyliśmy ostrożnie w biznesplanie, że tylko ok. 35% klientów zainteresowanych skorzystaniem z naszej oferty będzie otrzymywało pozytywne decyzje z banków o przyznaniu kredytu. Tymczasem jest ich 60%. Oznacza to, że nabywcy aut używanych są rzetelnymi pożyczkobiorcami, którzy z rozsądkiem podchodzą do zaciągania nowych zobowiązań – podsumowuje Arkadiusz Zaremba.

Grupa BNP Paribas uruchamia w Polsce platformę do sprzedaży z finansowaniem, wynajmu i leasingu aut