Otovo pozyskało 40 mln euro na rozwój firmy

Dodane:

Informacja prasowa Informacja prasowa

Otovo pozyskało 40 mln euro na rozwój firmy

Udostępnij:

Norweska firma Otovo, specjalizująca się w instalacjach fotowoltaicznych w Europie, pozyskała 40 mln euro. Środki udało się pozyskać poprzez prywatną emisję akcji do wybranych inwestorów. Pozyskany kapitał pozwoli Otovo umocnić pozycję firmy na rynku solarnym.

Rundę prowadzili obecni inwestorzy Å Energy, Axel Johnson Group i Nysnø (Norweski Fundusz Inwestycyjny Klimatu Rządowego). Å Energy uzyskała udziały na poziomie nieco ponad 31% i stała się największym akcjonariuszem w firmie.

– Pozyskanie kapitału pozwala Otovo aktywnie wykorzystywać możliwości, jakie daje rynek energetyczny, gdzie koszt nowych instalacji fotowoltaicznych jest na historycznie niskim poziomie, ceny tradycyjnej energii rosną, a konsumenci szukają sposobów na zmniejszenie swoich wydatków – powiedział Andreas Thorsheim, dyrektor generalny Otovo.

– Działalność firmy w Polsce dwukrotnie zaowocowały osiągnięciem dodatniego wskaźnika EBITDA w 2023. Pozyskane finansowanie w wysokości 40 milionów euro umożliwi dalszy rozwój i ekspansję, a także pozwoli na zwiększenie naszych działań marketingowych. Skupimy się również na optymalizacji kosztów, aby wesprzeć osiągnięcie dodatniej EBITDA przez całą firmę – skomentowała Paulina Ackermann, dyrektora generalna polskiego oddziału Otovo. 

Środki netto z prywatnej emisji zostaną wykorzystane na wzmocnienie pozycji firmy w Europie i na ogólne cele operacyjne, aby zapewnić dochodowość. Firma planuje osiągnąć zwiększenie sprzedaży, optymalizację kosztów operacyjnych i monetyzację aktywów abonamentowych firmy.

Otovo pozyskało 100 milionów euro w formie długu i 60 mln euro kapitału własnego w dwóch emisjach w 2023 roku.

Zobacz także

Farmy słoneczne w przestrzeni kosmicznej – antidotum na ziemskie problemy?

92 mln zł dla Woltair rozwijającego technologię ułatwiającą produkcję czystej energii