Oxford VR pozyskał 10 mln funtów. Przy użyciu VR pomaga pacjentom z zaburzeniami psychicznymi

Dodane:

Kasia Krogulec Kasia Krogulec

leczenie zaburzeń psychicznych za pomocą VR

Udostępnij:

Brytyjska firma Oxford VR zajmuje się terapią z użyciem VR. Startup zebrał 10 mln funtów (13,05 mln dolarów) na prace nad rozwojem leczenia z zastosowaniem wirtualnej rzeczywistości.

Oxford VR rozpoczął działalność w 2017 r. na Wydziale Psychiatrii Uniwersytetu Oksfordzkiego. Upload podaje, że nowe fundusze umożliwią firmie przyspieszenie ekspansji w Stanach Zjednoczonych oraz dalszą rozbudowę procesu leczenia.

Czym zajmuje się Oxford VR?

Startup prowadzi badania kliniczne i testuje możliwości VR w leczeniu strachu przed wysokością. Koncentruje się również na badaniach z zakresu radzenia sobie z takimi problemami jak OCD (zaburzenia obsesyjno-kompulsyjne) i lęk społeczny.

Platforma oferuje leczenie zgodne ze standardami i protokołami klinicznymi. Do terapii włącza symulowane zdarzenia, które mogą wyzwolić konkretne problemy i pomóc chorym stawić im czoła w bezpiecznym, kontrolowanym środowisku.

Poniżej możecie zobaczyć krótki film o tym, jak VR Oxford pomaga pacjentowi cierpiącemu z powodu lęku wysokości.

 

 

InventionMed też działa w obszarze VR

W zeszłym roku InventionMed, technologiczna spółka z branży medycznej, pozyskała środki na rozwój swoich projektów o łącznej wartości ponad 20 mln złotych. Spółka pracuje nad rozwojem symulatorów medycznych w wirtualnej rzeczywistości tworzonych na potrzeby dermatologii klinicznej i estetycznej.

Symulator medyczny TutorDerm to projekt wykorzystujący technologię wirtualnej rzeczywistości (VR), a także podwójnej imersji. Rozwiązanie ma służyć edukacji przyszłych lekarzy dermatologów i specjalistów medycyny estetycznej. Projekt jest ciągle udoskonalany, prowadzone są również programy pilotażowe. Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego przekazał na rozwój projektu dotację w kwocie 3,5 mln zł.

Wirtualna rzeczywistość nie tylko w medycynie

VR stosowana jest z powodzeniem także w takich dziedzinach jak edukacja, marketing, architektura, wojskowość czy archeologia.

Jedną z firm stosujących technologię VR jest Spatial, który opracował holograficzną aplikację do komunikacji i wspólnej pracy w pomieszczeniach wirtualnych poprzez wykorzystanie avatarów. Startup kilka tygodni temu zebrał 14 mln w rundzie finansowania serii A.

Spatial umieszcza ludzi w wirtualnych pomieszczeniach, gdzie mogą rozmawiać ze sobą lub wspólnie oglądać i sterować modelami holograficznymi.

Wirtualna rzeczywistość sprawdza się także podczas szkoleń z BHP.

Startup ImmersiveFactory, oferuje na swojej platformie online szkolenia w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy (BHP) oparte na rzeczywistości wirtualnej (VR), zainspirowane rzeczywistymi sytuacjami i opracowane we współpracy z partnerami biznesowymi.

Po zanurzeniu się w realistycznym środowisku wirtualnym kursanci mogą przećwiczyć procedury i osobiście doświadczyć, do czego prowadzi naruszanie przepisów bezpieczeństwa. Menedżerowie mogą uzyskać dostęp do wykresów statystycznych dotyczących błędów, które ich pracownicy popełnili w trakcie szkolenia.

Kursy VR służą nie tylko do poprawy bezpieczeństwa na stanowisku pracy, ale również do oceny zachowania pracowników w sytuacjach niecodziennych i stresujących.