Packhelp zwycięzcą rankingu „Deloitte Technology Fast 50 Central Europe 2020”. 30 proc. miejsc zajmują polskie firmy

packhelp zwyciezca rankingu deloitte technology fast 50 central europe 2020 30 proc miejsc zajmuja polskie firmy
Udostępnij:
W 21. edycji rankingu najszybciej rozwijających się firm technologicznych w Europie Środkowej aż 30 proc. miejsc zajmują spółki z Polski. Wiodą one też prym w pierwszej dziesiątce, gdzie przypadła im aż połowa miejsc. Pierwsze miejsce rankingu „Deloitte Technology Fast 50 Central Europe” zajęła polska firma Packhelp.

– Tegoroczny ranking ma charakter wyjątkowy. Pandemia pokazała, że firmy technologiczne nie tylko stymulują wzrost biznesów, ale też pozwalają nam funkcjonować w czasie izolacji. Ogromne zainteresowanie edycją, którą właśnie zamykamy, pokazuje jak wiele innowacyjnych firm rozwijało swój potencjał przez ostatnie lata, żeby w tym wyjątkowym roku służyć nam wsparciem. Do rankingu pięćdziesięciu najszybciej rozwijających się firm w Europie Środkowej zgłosiło się ponad 300 spółek. Aż 42 firmy spośród 50, które znalazły się w zestawieniu, to debiutanci – mówi w komunikacie Agnieszka Zielińska, Partner w Dziale Doradztwa Finansowego, Lider Programu Deloitte Technology Fast 50 Central Europe.

Główna kategoria rankingu to „Fast 50”. W tym roku znalazło się w niej aż 15 firm z Polski i to właśnie w tej kategorii pierwsze miejsce zajął Packhelp. W pierwszej dziesiątce znalazły się jeszcze cztery polskie firmy: EGZOTech (5. miejsce), Solution4Labs (7. miejsce), Zdrowegeny.pl (8 .miejsce) oraz Tylko (9. miejsce). Druga kategoria to „Wschodzące gwiazdy”, tu znalazło się 9 polskich firm.

Pierwsza dziesiątka „Fast 50”:

Najwięcej firm w głównej kategorii pochodzi z Czech (21). Polskie i czeskie spółki zajmują łącznie ponad 70 proc. miejsc w rankingu. Trzecie miejsce przypadło Chorwacji, którą reprezentuje pięć firm. 

Pierwsze 25 firm w kategorii „Wschodzące gwiazdy”:

Packhelp

Packhelp, znany w Polsce jako zapakuj.to, to internetowy marketplace do zamawiania spersonalizowanych opakowań. Startup swoją działalność rozpoczął od oferowania prostych tekturowych pudełek z nadrukami, a dziś oferta firmy obejmuje szeroką gamę opakowań oraz usług związanych z projektowaniem, konfekcjonowaniem i pracami R&D (kompleksowego opracowania rozwiązania na potrzeby klienta) dla dużych organizacji korporacyjnych.

W pierwszym kwartale zeszłego roku Packhelp pozyskał 10 milionów dolarów w ramach serii A. W 2019 roku praktycznie podwoiliśmy naszą załogę. – Zaczynaliśmy z 60 osobami na pokładzie, dziś jest ich ponad 100. Nowe talenty zasiliły wszystkie zespoły, a dzięki wspólnemu wysiłkowi znacząco zwiększyliśmy udział na najważniejszych dla nas rynkach Europy Zachodniej – mówił dla MamStartup Konrad Kwiatkowski, CMO & Co-founder Packhelp.

Ranking „DeloitteTechnology Fast 50 Central Europe”

Ranking „DeloitteTechnology Fast 50 Central Europe” to zestawienie najszybciej rozwijających się firm technologicznych w regionie Europy Środkowej. Oprócz firm wyróżnionych w głównej kategorii Fast 50, Deloitte Central Europe nagrodził też młodsze firmy w kategorii „Wschodzące Gwiazdy”. Firmy samodzielnie zgłaszają chęć udziału w rankingu, a Deloitte weryfikuje podane przez nie dane finansowe.

Każda spółka ubiegająca się o udział w programie musi spełniać następujące kryteria: posiadać siedzibę w jednym z krajów Europy Środkowej (Albania, Bośnia i Hercegowina, Bułgaria, Chorwacja, Czechy, Estonia, Węgry, Kosowo, Łotwa, Litwa, Macedonia, Mołdawia, Czarnogóra, Polska, Rumunia, Serbia, Słowacja, Słowenia); być firmą technologiczną, której działalność zawiera się w jednej z kategorii: komunikacja, ochrona środowiska, fintech, sprzęt komputerowy, ochrona zdrowia i nauki medyczne, media i rozrywka, produkcja oprogramowania; być właścicielem praw własności intelektualnej lub zastrzeżonej technologii sprzedawanych klientom w produktach, generujących większość przychodów operacyjnych spółki; posiadać strukturę własności, która wyklucza udziały większościowe zagranicznych inwestorów strategicznych.

Firmy ubiegające się o miejsce w kategorii głównej muszą spełnić dodatkowe wymagania:  działalność na rynku co najmniej od czterech lat, czyli co najmniej od 31 grudnia 2015 roku; osiąganie przychodów operacyjnych nie mniejszych niż 50 tys. euro w roku 2016, 2017, 2018 oraz przychodów w 2019 roku na poziomie nie mniejszym niż 100 tys. euro.

Pełen ranking dostępny tutaj.