Packhelp zwycięzcą rankingu „Deloitte Technology Fast 50 Central Europe 2020”. 30 proc. miejsc zajmują polskie firmy

Dodane:

Marta Wujek Marta Wujek

Packhelp zwycięzcą rankingu „Deloitte Technology Fast 50 Central Europe 2020”. 30 proc. miejsc zajmują polskie firmy

Udostępnij:

W 21. edycji rankingu najszybciej rozwijających się firm technologicznych w Europie Środkowej aż 30 proc. miejsc zajmują spółki z Polski. Wiodą one też prym w pierwszej dziesiątce, gdzie przypadła im aż połowa miejsc. Pierwsze miejsce rankingu „Deloitte Technology Fast 50 Central Europe” zajęła polska firma Packhelp.

– Tegoroczny ranking ma charakter wyjątkowy. Pandemia pokazała, że firmy technologiczne nie tylko stymulują wzrost biznesów, ale też pozwalają nam funkcjonować w czasie izolacji. Ogromne zainteresowanie edycją, którą właśnie zamykamy, pokazuje jak wiele innowacyjnych firm rozwijało swój potencjał przez ostatnie lata, żeby w tym wyjątkowym roku służyć nam wsparciem. Do rankingu pięćdziesięciu najszybciej rozwijających się firm w Europie Środkowej zgłosiło się ponad 300 spółek. Aż 42 firmy spośród 50, które znalazły się w zestawieniu, to debiutanci – mówi w komunikacie Agnieszka Zielińska, Partner w Dziale Doradztwa Finansowego, Lider Programu Deloitte Technology Fast 50 Central Europe.

Główna kategoria rankingu to „Fast 50”. W tym roku znalazło się w niej aż 15 firm z Polski i to właśnie w tej kategorii pierwsze miejsce zajął Packhelp. W pierwszej dziesiątce znalazły się jeszcze cztery polskie firmy: EGZOTech (5. miejsce), Solution4Labs (7. miejsce), Zdrowegeny.pl (8 .miejsce) oraz Tylko (9. miejsce). Druga kategoria to „Wschodzące gwiazdy”, tu znalazło się 9 polskich firm.

Pierwsza dziesiątka „Fast 50”:

Najwięcej firm w głównej kategorii pochodzi z Czech (21). Polskie i czeskie spółki zajmują łącznie ponad 70 proc. miejsc w rankingu. Trzecie miejsce przypadło Chorwacji, którą reprezentuje pięć firm. 

Pierwsze 25 firm w kategorii „Wschodzące gwiazdy”:

Packhelp

Packhelp, znany w Polsce jako zapakuj.to, to internetowy marketplace do zamawiania spersonalizowanych opakowań. Startup swoją działalność rozpoczął od oferowania prostych tekturowych pudełek z nadrukami, a dziś oferta firmy obejmuje szeroką gamę opakowań oraz usług związanych z projektowaniem, konfekcjonowaniem i pracami R&D (kompleksowego opracowania rozwiązania na potrzeby klienta) dla dużych organizacji korporacyjnych.

W pierwszym kwartale zeszłego roku Packhelp pozyskał 10 milionów dolarów w ramach serii A. W 2019 roku praktycznie podwoiliśmy naszą załogę. – Zaczynaliśmy z 60 osobami na pokładzie, dziś jest ich ponad 100. Nowe talenty zasiliły wszystkie zespoły, a dzięki wspólnemu wysiłkowi znacząco zwiększyliśmy udział na najważniejszych dla nas rynkach Europy Zachodniej – mówił dla MamStartup Konrad Kwiatkowski, CMO & Co-founder Packhelp.

Ranking „DeloitteTechnology Fast 50 Central Europe”

Ranking „DeloitteTechnology Fast 50 Central Europe” to zestawienie najszybciej rozwijających się firm technologicznych w regionie Europy Środkowej. Oprócz firm wyróżnionych w głównej kategorii Fast 50, Deloitte Central Europe nagrodził też młodsze firmy w kategorii „Wschodzące Gwiazdy”. Firmy samodzielnie zgłaszają chęć udziału w rankingu, a Deloitte weryfikuje podane przez nie dane finansowe.

Każda spółka ubiegająca się o udział w programie musi spełniać następujące kryteria: posiadać siedzibę w jednym z krajów Europy Środkowej (Albania, Bośnia i Hercegowina, Bułgaria, Chorwacja, Czechy, Estonia, Węgry, Kosowo, Łotwa, Litwa, Macedonia, Mołdawia, Czarnogóra, Polska, Rumunia, Serbia, Słowacja, Słowenia); być firmą technologiczną, której działalność zawiera się w jednej z kategorii: komunikacja, ochrona środowiska, fintech, sprzęt komputerowy, ochrona zdrowia i nauki medyczne, media i rozrywka, produkcja oprogramowania; być właścicielem praw własności intelektualnej lub zastrzeżonej technologii sprzedawanych klientom w produktach, generujących większość przychodów operacyjnych spółki; posiadać strukturę własności, która wyklucza udziały większościowe zagranicznych inwestorów strategicznych.

Firmy ubiegające się o miejsce w kategorii głównej muszą spełnić dodatkowe wymagania:  działalność na rynku co najmniej od czterech lat, czyli co najmniej od 31 grudnia 2015 roku; osiąganie przychodów operacyjnych nie mniejszych niż 50 tys. euro w roku 2016, 2017, 2018 oraz przychodów w 2019 roku na poziomie nie mniejszym niż 100 tys. euro.

Pełen ranking dostępny tutaj.