Panasonic inwestuje 60 mln dolarów w robota do składania ubrań. Urządzenie trafi na rynek w przyszłym roku

Dodane:

Adam Sawicki, Redaktor prowadzącyRedaktor prowadzący MamStartup Adam Sawicki

Udostępnij:

Panasonic i największy w Japonii deweloper budowlany Daiwa House zainwestowały 60 milionów dolarów w Seven Dreamers. Startup ten przez dziesięć lat pracował nad urządzeniem, które samodzielnie składa pranie. W przyszłym roku trafi ono na rynek.

Automat złoży wyprane ciuchy 

Robot stworzony przez Seven Dreamers nazywa się Laundroid, jest wielkości standardowej lodówki i służy do samodzielnego składania ubrań. Zasada działania urządzenia jest prosta: po wypraniu i wysuszeniu ciuchów, wkładamy je do szuflady znajdującej się na dole maszyny. Po chwili automat oddaje nam pranie złożone w kostkę. Według jego twórców złożenie koszuli zajmuje mu nico ponad cztery minuty. 

Do tego wie, w jaki sposób obchodzić się z poszczególnymi elementami garderoby takimi jak: koszule, spodnie, spódnice oraz ręczniki. Wykorzystuje do tego celu maszynowe uczenie i technologię rozpoznawania obrazów, dzięki którym pranie zostaje właściwie sklasyfikowane, a następnie złożone w odpowiedni sposób.   

Wielofunkcyjne urządzenie 

Shin Sakane, założyciel i dyrektor generalny Seven Dreamers, powiedział, że rozpoczął pracę nad Laundroid z dwóch powodów. Chodziło o komentarz jego żony oraz chęć stworzenia czegoś, co do tej pory nie powstało. W efekcie robot ma uporać się z monotonną czynnością, której gospodarze i gospodynie domowe poświęcają za dużo uwagi. Według przedstawicieli firmy składanie ubrań zabiera nam w ciągu całego życia aż 375 dni. 

Przedstawiciele Panasonic dodają, że w przyszłości wypuszczą na rynek wielofunkcyjne urządzenie, które nie tylko poskłada ubrania, ale także je wypierze i wysuszy. Przekonują, że taka maszyna trafi do sprzedaży w 2019 roku. Z kolei Laundroid będzie można kupić już za rok. Nie wiadomo natomiast ile ma kosztować. 

Inteligentny spinacz do prania 

Australijski producent proszków do prania OMO również stworzył gadżet, który ułatwi nam robienie prania. Jest nim inteligentny spinacz Peggy, który poinformuje, gdy wiszące na sznurkach ubrania będą już suche. Do tego określi przewidywany czas suszenia na podstawie warunków atmosferycznych. Zobacz na poniższym wideo, jak działa.