Pandemia koronawirusa wpłynęła na dynamiczny wzrost rynku badań molekularnych. Genomtec podsumowuje 2020 rok

Dodane:

Miron Tokarski Miron Tokarski

Pandemia koronawirusa wpłynęła na dynamiczny wzrost rynku badań molekularnych. Genomtec podsumowuje 2020 rok

Udostępnij:

Pandemia COVID-19 wywróciła życie gospodarcze do góry nogami. Wiele branż bardzo ucierpiało w czasie wiosennych lockdawnów, obecnie również. Są też takie podmioty, które zyskują w tych trudnych czasach. Z naszej perspektywy pandemia koronawirusa wpłynęła na dynamiczny wzrost rynku badań molekularnych. Dodatkowo zaistniały okoliczności, które sprzyjały dywersyfikacji naszego biznesu. Genomtec podsumowuje 2020 rok.

Czytasz właśnie artykuł z cyklu, w którym polskie startupy i firmy technologiczne, podsumowują 2020 rok. Jeśli chcesz przeczytać inne teksty z serii, zajrzyj tutaj.

Bieżący rok rozpoczęliśmy ze świadomością, że będzie to okres bardzo pracowity oraz niezwykle ważny dla naszej działalności. Nasz flagowy projekt Genomtec ID, czyli mobilny system do analizy molekularnej, pozwalający na błyskawiczną diagnostykę genetyczną, wchodził w kolejne istotne fazy rozwoju.

Zgodnie z harmonogramem projektu, chcieliśmy zakończyć prace nad ostatecznym kształtem analizatora i udoskonalić działanie karty mikroprzepływowej. Było to duże wyzwanie, gdyż nie mogliśmy w ogólnych zmianach doprowadzić do ograniczenia największych atutów systemu, czyli mobilność osiągniętą przez jego niewielkie rozmiary oraz błyskawiczny czas badania, przy zachowaniu jego wysokich parametrów, które często były lepsze od powszechnie stosowanej metody PCR. Naturalnie sprzyjała nam obrana wcześniej droga, czyli zastosowanie technologii izotermalnej oraz mikroprzepływowej. Jednak nadal było to nie lada wyzwanie, przed którym staliśmy. Następnie pod koniec tego roku musieliśmy wejść w fazę industrializacji urządzenia. To również był milowy krok w rozwoju systemu Genomtec ID. Natomiast wiedzieliśmy, że przez ten proces przejdziemy wspólnie z naszym międzynarodowym partnerem firmą typu CMO (z ang. contract manufacturing organization).

Powyższe działania były niezwykle czaso- i kapitałochłonne. Dlatego stanęliśmy przed wyborem strategii dalszego rozwoju spółki, a co za tym idzie Genomtec ID. Było to niezwykle ważne, gdyż na szali był efektywny rozwój systemu. Mieliśmy kilka opcji rozwoju, łącznie ze sprzedażą udziałów do podmiotu branżowego, który mógłby dokapitalizować spółkę, zapewniając środki na rozwój flagowego rozwiązania. Podjęciu określonej decyzji pomogła również sytuacja związana z pandemią COVID-19. Społeczeństwo zrozumiało jak ważny jest powszechny, szybki i przystępny cenowo dostęp do badań genetycznych. Dostrzegli i docenili to również inwestorzy. Zauważyli, że nasze rozwiązanie jest odpowiedzią na wymagania rynku. Ostatecznie, po wielu analizach wybraliśmy rozwój przez giełdę. Wybór ten będzie optymalny dla Spółki i najbardziej efektywny dla Genomtec ID.

Pandemia koronawirusa

Pandemia COVID-19 wywróciła życie gospodarcze do góry nogami. Wiele branż bardzo ucierpiało w czasie wiosennych lockdawnów, obecnie również. Są też takie podmioty, które zyskują w tych trudnych czasach. Z naszej perspektywy pandemia koronawirusa wpłynęła na dynamiczny wzrost rynku badań molekularnych. Dodatkowo zaistniały okoliczności, które sprzyjały dywersyfikacji naszego biznesu.

Dzięki posiadanej wiedzy i możliwościom byliśmy w stanie opracować i wprowadzić do sprzedaży ultraszybkie testy w technologii RT-LAMP. Na pewno wzrosła świadomość społeczeństwa. Obecnie trwająca pandemia ukazała rosnące zapotrzebowanie na urządzenia do przeprowadzenia analiz molekularnych. Również w miejscach, gdzie przebywa jednocześnie wiele osób, co skutkuje szybszym rozprzestrzenianiem się koronawirusa tj. szkołach, zakładach pracy czy lotniskach i dworcach. Naszym innowacyjnym rozwiązaniem w postaci Genomtec ID jesteśmy w stanie to zagwarantować. Dlatego zainteresowanie nami oraz naszym flagowym rozwiązaniem zdecydowanie wzrosło.

Plany zrealizowane w 100 proc.

Jeśli chodzi Genomtec ID to zrealizowaliśmy plany na ten rok w stu procentach. W trzecim kwartale sfinalizowaliśmy system beta urządzenia sterującego i produkcyjną kartę mikroprzepływową. Zoptymalizowaliśmy powtarzalność i niezawodność systemu przemieszczania cieczy. Zdecydowaliśmy się również na zmianę kształtu Genomtec ID na jego docelową formę prostopadłościanu, przy zachowaniu atutu kompaktowości i mobilności urządzenia. Dzięki temu zaprezentowaliśmy nasz system diagnostyczny już w tym ostatecznym kształcie.

Dzięki temu, że posiadamy zespół o bardzo wysokich, przekrojowych kompetencjach w tym osoby z wieloletnim doświadczeniem w zakresie projektowania i wdrażania urządzeń IVD, mogliśmy zdywersyfikować działalności Genomtec. W czerwcu br. wprowadziliśmy do sprzedaży test jednogenowy w technologii izotermalnej amplifikacji kwasów nukleinowych RT-LAMP w kierunku diagnostyki koronawirusa SARS-CoV-2.

Natomiast w ostatnim czasie opracowaliśmy dwugenowy, ultraszybki test na wirusa SARS-CoV-2 w tej samej technice co nasz test jednogenowy, który podobnie jak pierwszy objęty jest certyfikatem CE-IVD. Test umożliwia precyzyjne określenie genu wirusa, z którego pochodzi sygnał w jednej reakcji. Nasz produkt jest zdecydowanie szybszy niż testy RT-PCR. Cechuje się przy tym równym lub lepszym limitem detekcji. Jednocześnie parametry czułości i swoistości są porównywalne. Do przeprowadzenia testu wystarczy próbka śliny lub wymaz pobrany albo przez samego pacjenta, albo przez personel medyczny, jest to niezwykle istotne ułatwienie. Wynik testu można otrzymać nawet po kilkunastu minutach, co jest wynikiem nieosiągalnym dla testów w technologii RT-PCR. Produkt Genomtec może być wykorzystywany na tych samych urządzeniach, co testy RT-PCR, nie wymaga więc ponoszenia dodatkowych nakładów na wyposażenie. W celu zapewnienia powszechnego dostępu do pewnych i szybkich badań na obecność wirusa SARS-CoV-2 ustanowiliśmy bardzo atrakcyjną cenę testu, która oscyluje w granicach 30 zł. Według naszych obliczeń jesteśmy w stanie zwiększyć przepustowość laboratoriów o niemal pięćdziesiąt procent względem najszybszych testów RT-PCR. Test został już dopuszczony do obrotu na terenie Unii Europejskiej.

Kolejnym ważnym osiągnięciem było przeprowadzenie naszej pierwszej oferty publicznej. Zainteresowanie ofertą znacząco przekroczyło liczbę akcji jakie mogliśmy przydzielić inwestorom. Oferta cieszyła się bardzo dużym zainteresowaniem wśród inwestorów, którzy wyrazili chęć zakupu akcji za znacząco ponad 50 mln zł. Inwestorzy obejmując akcje w ramach oferty udzielili aprobaty naszej strategii rozwoju flagowego rozwiązania – Genomtec ID. Dzięki temu Spółka pozyskała ponad 8 mln zł.

Plany na 2021 rok

Przed nami ciekawe i ważne wyzwania. Przyszły rok będzie przełomowy. Zacznę od tego, że w konsekwencji udanego IPO staniemy się spółką giełdową. Ma to nastąpić w pierwszych tygodniach 2021 r. Funkcjonowanie jako podmiot publiczny jest dla nas dużym skokiem w rozwoju organizacji Genomtec. Nasze działania będą bardziej transparentne i wyceniane przez rynek.

Jeśli chodzi o projekt Genomtec ID to musimy przejść przez proces industrializacji. To oznacza wytworzenie całego oprzyrządowania do produkcji, integrację podzespołów. Wykonanie niezbędnych badań analizatora, np. elektromagnetycznych i środowiskowych. Zgodnie z planem komercjalizacja urządzenia nastąpi w pierwszym półroczu 2022 r. W razie przesunięcia wdrożenia unijnej dyrektywy IVDR (In Vitro Diagnostic Regulation; (EU) 2017/746) dot. certyfikacji produktów medycznych, będziemy przygotowani na skomercjalizowanie Genomtec ID w obecnym reżimie certyfikacyjnym IVDD. Wszystko musi przejść efektywnie i optymalnie czasowo. Jesteśmy dobrej myśli i pełni zapału w dalszych działaniach.

Autor: Miron Tokarski, prezes zarządu i CEO Genomtec