Panele słoneczne już nie tylko na dachach i polach. Ubiquitous Energy montuje je na szkle

Dodane:

Kasia Krogulec Kasia Krogulec

Panele słoneczne już nie tylko na dachach i polach. Ubiquitous Energy montuje je na szkle

Udostępnij:

Ubiquitous Energy zaprojektował panel słoneczny z transparentnego szkła, który w 90% przepuszcza światło. Nową technologię nazwano ClearView Power. To niewidoczna, wytwarzająca energię powłoka dla okien, która wyrównuje zużycie energii w budynkach lub autonomicznie zasila elektroniczne funkcje inteligentnych okien.

Innowacje w dziedzinie fotowoltaiki sprawiają, że nowoczesne ogniwa mogą być niewidoczne dla ludzkiego oka. W ten sposób panele konwertujące promienie słoneczne na energię elektryczną będą mogły być stosowane właściwie na każdej przeszklonej powierzchni, w tym także na samochodach, pociągach czy jachtach.

Firmy wykorzystujące energię słoneczną starają się pozyskiwać więcej energii z coraz mniejszych ogniw słonecznych. Jest to spowodowane nieestetycznym wyglądem ogromnych paneli słonecznych umieszczonych na dachach lub pustych polach. Poprzednie próby uczynienia tych ogniw przezroczystymi koncentrowały się na umożliwieniu przepuszczania tylko części światła widzialnego przez materiał fotoelektryczny lub segmentacji ogniw na całej powierzchni modułu.

Panele ze szkła

Innowacyjny panel słoneczny pokryty jest niewidoczną warstwą folii o grubości ok. jednej tysięcznej milimetra, która jest nakładana na istniejące elementy szklane. Folia jest przezroczysta i nie zawiera niebiesko-szarego odcienia zwykle kojarzonego z panelami słonecznymi.

ClearView Power przepuszcza widzialne wiązki światła, jednocześnie pochłaniając fale światła podczerwone i ultrafioletowe. Fale te są zamieniane na energię. Dzięki temu tę niewidoczną powłokę można zintegrować bezpośrednio z powierzchnią szyby okiennej, nie zakłócając widoku. Ta technologia solarna pozwala każdej powierzchni zamienić światło otoczenia na użyteczną energię elektryczną bez wpływu na jej wygląd.

Panele od Ubiquitous Energy wytwarzają ok. 2/3 energii generowanej przez tradycyjne panele słoneczne. I choć instalacja okien ClearView Power kosztuje około 20% więcej niż tradycyjne okna, to są tańsze niż okna montowane na dachu lub zdalnie sterowane konstrukcje solarne.

– ClearView Power może być stosowany do okien wieżowców, w szybach samochodowych, czy w szkłach iPhone’ów. Widzimy przyszłość tej technologii, jako stosowanej wszędzie, dookoła nas – mówi w wywiadzie dla TechXplore Miles Barr, założyciel firmy Ubiquitous Energy i dyrektor ds. technicznych.

Szklane panele słoneczne mogą być również wykorzystywane do podświetlania znaków drogowych albo wyświetlania cen produktów na półkach w supermarketach.

Kalifornia rozsławia fotowoltaikę

Kalifornia słynie z masowego przechodzenia na odnawialne źródła energii. Władze stanowe wezwały do tego, by 33% energii elektrycznej w Kalifornii pochodziło z alternatywnych źródeł energii do końca 2020 r., a połowa wszystkich potrzeb energetycznych miała być zaspokojona przez źródła alternatywne do 2030 r. Poza tym również w tym roku władze zaczęły wymagać, aby wszystkie nowe domy posiadały jakiś rodzaj technologii energii słonecznej.

Ogniwa kolorowe

Obecnie ogniwa fotowoltaiczne wykorzystywane do generowania energii elektrycznej potrzebnej do zasilania budynków można montować nie tylko na dachach, lecz także na fasadach. Służą do tego np. ogniwa kolorowe, które nie zaburzają estetyki budynków. Warstwa z barwą jest ultracienka, dzięki czemu nie tracą one na wydajności. Takie rozwiązanie zostało wykorzystane m.in. w siedzibie firmy Pol-Lab w Wilkowicach, Wyższej Szkole Technicznej w Katowicach, Wyższej Szkole Prawa i Administracji w Rzeszowie czy krytej pływalni w Niepołomicach.

– Naukowcy na całym świecie pracują nad coraz lepszymi warstwami aktywnymi fotowoltaicznie, nad coraz bardziej skomplikowanymi układami struktur zbudowanymi zaledwie z kilku atomów. Gołym okiem są one niewidoczne, a zamieniają ciepło na energię elektryczną. Łączą też wiele funkcji, np. tradycyjną fotowoltaikę z fotowoltaiką ultranowoczesną, wzbogaconą o kropki kwantowe czy perowskity. Wiele ośrodków naukowych pracuje nad łączeniem technologii z technologiami krzemowymi, my również pracujemy nad takimi rozwiązaniami. To będzie zapewniało z jednej strony większą wydajność, z drugiej strony obniżenie kosztów fotowoltaiki – powiedział Dawid Cycoń, prezes zarządu ML System.

 

Grafika: mat.pras. Ubiquitous Energy