PayPal pozwala na kupowanie, sprzedaż i posiadanie kryptowalut brytyjskim klientom

Dodane:

Damian Jemioło, redaktor MamStartup.pl Damian Jemioło

PayPal pozwala na kupowanie, sprzedaż i posiadanie kryptowalut brytyjskim klientom

Udostępnij:

PayPal wprowadził możliwość przechowywania, nabywania i sprzedawania kryptowalut w Wielkiej Brytanii. Brytyjski rynek jest drugim po amerykańskim, w którym klienci otrzymali ową usługę.

PayPal akceptuje kryptowaluty

W październiku ubiegłego roku PayPal umożliwił klientom w USA operowanie kryptowalutami. Teraz z identyczną usługą wchodzi na rynki europejskie, zaczynając od Wielkiej Brytanii. Brytyjczycy będą mogli wybrać spośród czterech kryptowalut – Bitcoin, Ethereum, Litecoin oraz Bitcoin Cash. Za pomocą aplikacji czy strony WWW użytkownicy będą mogli podejrzeć w czasie rzeczywistym kursy cyfrowych walut, uzyskać dostęp do edukacyjnych treści, czy dowiedzieć się więcej o tym rynku.

Co jednak najważniejsze – będą mogli legalnie nabywać, przechowywać i sprzedawać kryptowaluty na swoim koncie PayPal. Opcja ta jednak tyczy się tylko osób indywidualnych. Przynajmniej na razie PayPal nie udostępnia możliwości dokonywania takich operacji kontom firmowym.

– Zobowiązujemy się do dalszej ścisłej współpracy z organami regulacyjnymi w Wielkiej Brytanii i na całym świecie, aby oferować nasze wsparcie i znacząco przyczynić się do kształtowania roli, jaką waluty cyfrowe będą odgrywać w przyszłości globalnych finansów i handlu – mówi Jose Fernandez da Ponte, wiceprezes i dyrektor generalny ds. blockchain i kryptowalut w PayPal.

Kryptowaluty będzie można kupować już od 1 funta

Użytkownicy PayPala będą mogli kupować kryptowaluty już od 1 funta, co umożliwi im nabywanie nawet niewielkich ich ilości. Co więcej – będą mieć możliwość zakupu nie tylko przy pomocy środków dostępnych w swoim portfelu na PayPal, ale także za pośrednictwem karty czy przelewu bankowego. Firma informuje także, iż nie pobiera opłat za przechowywanie kryptowalut na koncie. Nie oznacza to jednak braku żadnych kosztów po stronie konsumentów, bo te jak najbardziej będą.

Klienci zapłacą opłatę transakcyjną i przeliczeniową zarówno za zakup, jak i sprzedaż cyfrowych aktywów. Dzięki temu brytyjscy konsumenci będą mogli także wydawać swoje kryptowaluty np. na zakupy. Nie udało mi się jednak znaleźć informacji, czy PayPal udostępni klucze cyfrowych walut oraz czy będzie istnieć możliwość przenoszenia ich na portfele zewnętrzne, jak np. Exodus. Jeśli nie – sprawa może wyglądać podobnie do Revoluta, który przez środowisko osób zaangażowanych w kryptowaluty, był krytykowany. To ze względu na to, iż klienci Revoluta długo de facto nie byli właścicielami cyfrowych aktywów, nie mogąc ich przenosić na zewnętrzne portfele.

PayPal chce inwestować w kryptowaluty

Jose Fernandez da Ponta podkreśla, iż firma ma w planach ekspansję ze swoją usługą na pozostałe rynki, ale tempo tejże uzależnione jest od tego, jak kryptowaluty przyjmą się w USA oraz Wielkiej Brytanii. Mimo to PayPal dostrzega potencjał w rynku cyfrowych walut. W ciągu ostatnich pięciu lat firma stworzyła swój własny zespół badawczy ds. blockachain, aby testować nową generację infrastruktury cyfrowych usług finansowych oraz e-commerce.

Amerykański operator płatności wchodzi dodatkowo w partnerstwa z różnymi podmiotami zajmującymi się kryptowalutami – w tym także startupami. Mowa tutaj np. o TRM Labs, które tworzy przodujące oprogramowanie do zarządzania ryzykiem kryptowalut, TaxBit, czyli dostawcy oprogramowania kryptograficznego dla giełd oraz Talos, zajmującym się technologią infrastruktury do handlu aktywami cyfrowymi. Usługa kryptowalutowa zostanie uruchomiona w Wielkiej Brytanii w ciągu kilku najbliższych tygodni.