PayPal stworzy własną kryptowalutę? Wiceprezes przyznał, że firma rozważa własny stablecoiny

Dodane:

Damian Jemioło, redaktor MamStartup.pl Damian Jemioło

PayPal stworzy własną kryptowalutę? Wiceprezes przyznał, że firma rozważa własny stablecoiny

Udostępnij:

PayPal rozważa wprowadzenie na rynek stablecoina, czyli kryptowaluty, której kurs oparty będzie o fizyczne aktywa, jak np. dolar amerykański. Co wiemy nt. stablecoina PayPal?

PayPal wypuści własną kryptowalutę?

Redaktor naczelny The Tape Drive – Steve Moser natrafił na ślad projektu „PayPal Coin”, tj. logotyp kryptowaluty. Informację szybko podłapały inne media, m.in. Bloomberg, który stworzył artykuł dot. potencjalnej kryptowaluty stworzonej przez PayPal.

Sama firma nie wydała jeszcze oficjalnego oświadczenia dot. projektu. Mimo to Jose Fernandez de Ponte – wiceprezes PayPal ds. kryptowalut wskazał, że organizacja rozważa wprowadzenie na rynek własnego stablecoina. PayPal ma badać rynek i jeśli kiedyś będzie rozwijać pomysł, to powstanie on we współpracy z odpowiednimi regulatorami.

Jednak PayPal wskazał, że kod i grafika, które odnalazł Steve Moser to tak naprawdę pozostałości po wew. hackatonie, a nie konkretne plany dot. kryptowaluty. Firma twierdzi, że chce, aby jego potencjalna kryptowaluta była bezpieczna i można było nią zawierać transakcje globalnie.

PayPal wchodzi w rynek kryptowalut

Już od dwóch lat PayPal interesuje się rynkiem kryptowalut. Na początku możliwość operowania cyfrowymi aktywami mieli tylko mieszkańcy USA. Natomiast w sierpniu 2021 r. PayPal pozwolił na kupowanie, sprzedaż i posiadanie kryptowalut brytyjskim klientom.

Obecnie tylko na tych dwóch rynkach można zawierać transakcje cyfrowymi aktywami. Dla klientów PayPal dostępne są Bitcoin, Ethereum, Litecoin i Bitcoin Cash. Choć część konsumentów jest zadowolona z tego ruchu, to nie brakuje też głosów krytyki.

Część klientów PayPala i specjalistów od kryptowalut twierdzi, że proponowany cennik czy skomplikowanie procesu zakupu Bitcoina lub Ethereum są absurdalne. W zasadzie firma tak naprawdę dopiero testuje rozwiązania kryptowalutowe i uczy się tego rynku.

Czym są stablecoiny?

Co to jednak jest stablecoin i czy szum wokół projektu PayPal jest uzasadniony? Ów kryptowaluta jest niczym innym jak cyfrowym aktywem powiązanym z kursem stabilnego, fizycznego aktywa. Mowa tutaj np. o dolarze amerykańskim (czy innych pieniędzy fiducjarnych) lub złocie. Rolą stablecoinów jest zabezpieczenie środków jego posiadaczy przed wahaniami kursów innych kryptowalut takich jak Bitcoin.

Stablecoiny odgrywają znaczącą rolę na giełdach kryptowalut i w obrocie samych cyfrowych aktywów. Za ich pomocą użytkownicy kryptowalut dokonują przelewów międzygiełdowych, zakupów czy innych codziennych transakcji.

Jednym z najpopularniejszych stablecoinów jest USDC, który powiązany jest z dolarem amerykańskim. Powszechnie wykorzystuje się go na giełdzie Coinbase czy Binance. USDC działa na blockchainie Ethereum i można go wymieniać na dolara amerykańskiego w stosunku 1:1.

Stablecoiny łączą tak naprawdę cechy pieniądza fiducjarnego z kryptowalutami. Mają bardziej ugruntowane kursy, a ponadto są otwarte, dostępne globalnie, a ich przesyłanie jest tanie, szybkie i bezpieczne. PayPal nie jest pierwszym gigantem, który chciałby stworzyć własnego stablecoina. Od wielu lat mówiło się o kryptowalucie Libre od Facebooka, która również miała nim być. Ostatecznie projekt nie ujrzał światła dziennego, choć przerodził się w pracę nad Diem, która wizerunkowo staje się osobną od Facebooka czy Meta marką.