Zespół Instapray dotychczas milczał w kwestii finansowania, ale niedawno ujawnił informację, że od ubiegłego roku finansowo wspiera ich Peter Thiel i Founders Fund. Aplikacja tworząca społeczność wokół modlitwy jest niewątpliwym sukcesem – skorzystano z niej ponad 30 milionów razy.
Zdjęcie royalty free z Fotolia
Instapray nie jest aplikacją religijną, ale pozwala na modlitwę i medytację. Daje możliwość stworzenia zakątka w sieci, który nie jest otwarty na publiczność jak inne portale społecznościowe, ale pozwala użytkownikom wspierać się wzajemnie. Dotychczas Internet nie dawał dostępu do podobnego miejsca tak licznej grupie użytkowników. Wręcz przeciwnie – w wielu aspektach szerzył wrogość, nienawiść, pozwalał na molestowanie i wykorzystywanie.
Twórcy aplikacji Instapray starają się to zmienić tworząc komfortowe miejsce do medytacji, modlitwy, nie sugerując jednocześnie żadnego wyznania. Jak się okazuje – za sukcesem Instapray stoją Polacy. Na czele zespołu stoi Fryderyk Ovcaric, który wyjechał do Stanów Zjednoczonych aby ukończyć studia MBA na Stanfordzie. Tam poszukiwał miejsca w sieci, w którym znajdzie komfort i modlitwę. Kiedy nie udało mu się go odnaleźć, postanowił stworzyć aplikację, w której nie będzie przyzwolenia na rozpowszechniającą się w sieci nienawiść.
Wykorzystując zaoszczędzone pieniądze z czesnego, zatrudnił polską załogę programistów i designerów, aby wspólnie stworzyli aplikację. Instapray powstało z potrzeby, nie chęci monetyzacji. Ovcaric jednak przyznaje w rozmowie z Venture Beat, że wkrótce zespół będzie musiał przemyśleć model biznesowy projektu. Moment ten nieuchronnie nadchodzi, ponieważ aplikacja przebrnęła już przez kamień milowy. Opublikowano w niej ponad 30 milionów modlitw.
Instapray powstało w 2013 roku z inicjatywy Fryderyka Ovcarica oraz jego wrocławskiego zespołu. Celem zespołu jest szerzenie miłości i wsparcia oraz uczynienie świata lepszym miejscem.