PFR Ventures inwestuje 5 mln euro w fundusz TiLT Capital Fund

Dodane:

Informacja prasowa Informacja prasowa

PFR Ventures

Udostępnij:

PFR Ventures zainwestował około 5 mln euro w fundusz TiLT Capital Fund 1 (Siparex Group). To piąta inwestycja w ramach programu PFR Green Hub FoF. Fundusz inwestuje w innowacyjne europejskie spółki, które mogą przyspieszyć transformację energetyczną regionu. Jest szczególnie zainteresowany polskim rynkiem i jego rosnącym ekosystemem zielonych technologii.

PFR Green Hub to jeden ze strategicznych programów Polskiego Funduszu Rozwoju. Jego celem jest wsparcie transformacji energetycznej Polski. Jednym z jego zadań są inwestycje w zespoły venture capital i growth equity, zainteresowane finansowaniem innowacyjnych projektów ClimateTech. Program jest zarządzany przez PFR Ventures, który dołącza do funduszy jako Limited Partner. Z końcem 2022 roku PFR Ventures zainwestowało w Contrarian Ventures, Eurazeo, BeyondNetZero (zarządzanym przez General Atlantic) oraz polskim Montis Capital. Umowa z TiLT Capital Partners powiększa łączny wkład we wszystkie fundusze w ramach PFR Ventures FoF do ok. 60 mln EUR).

PFR Ventures inwestuje w TiLT Capital Fund

TiLT Capital Fund 1 (TCF 1) to fundusz transformacji energetycznej zarządzany przez TiLT Capital z siedzibą w Paryżu. Jest częścią Siparex Group, grupy inwestycyjnej zarządzającej aktywami o wartości 3,5 mld EUR. TCF 1, którego kapitalizacja przekroczyła już planowaną kwotę 250 mln EUR, zamierza inwestować od 5 do 35 mln EUR w europejskie spółki w fazie wzrostu, rozwijające innowacje pomagające w transformacji energetycznej. Fundusz koncentruje się przede wszystkim na efektywności energetycznej, zeroemisyjnych technologiach zasilania i ogrzewania, energoelektronice i technologiach zwiększających elastyczność systemów energetycznych.

PFR Ventures zainwestował 5 mln euro w TiLT Capital Fund 1, razem z Bpifrance, Europejskim Bankiem Inwestycyjnym i Europejskim Funduszem Inwestycyjnym. TiLT Capital Partners zrealizował już pierwsze 4 inwestycje we Francji w Niemczech i ma w planach inwestycje także w polskie spółki z obszaru transformacji energetycznej.

O inwestycji

Nathanaël Krivine, współzałożyciel i partner zarządzający w TiLT Capital Partners:

„Cieszymy się, że możemy powitać PFR jako inwestora w naszym pierwszym funduszu wzrostowym wspierającym transformację energetyczną Europy. Udział PFR ma szczególne znaczenie, bo Polska to ważny rynek. Łączy w sobie równocześnie ambicje i wyzwania w zakresie dekarbonizacji, bezpieczeństwa energetycznego i przystępnej cenowej energii dla przemysłu i obywateli. Polska oferuje olbrzymie możliwości inwestycyjne i cieszymy się, że możemy wspierać rozwój polskich spółek tworzących innowacje w obszarze transformacji energetycznej”.

Małgorzata Walczak, dyrektor inwestycyjny PFR Ventures:

„TiLT Capital dołącza do naszego zróżnicowanego portfela zielonych funduszy inwestycyjnych. Łączą w sobie wieloletnie doświadczenie założycieli w obszarze transformacji energetycznej oraz doświadczenie Siparex obszarze inwestycji private equity. Stwarza to wyjątkową okazję dla innowacyjnych firm, które opracowują technologię redukcji emisji. Cieszymy się, że nie tylko interesują się polskim rynkiem, ale już go badają. TiLT Capital może pomóc w zamknięciu luki kapitałowej na etapie wzrostu, która jest jeszcze bardziej dotkliwa dla startupów z obszaru transformacji energetycznej, a także przyspieszyć rozwój zielonych innowacji w Polsce.”

Przeczytaj również PFR Ventures inwestuje ok. 250 mln zł w 4 zielone fundusze