PFR wraz z MON i PZG uruchamia nowy program dla rozwoju technologii podwójnego zastosowania

Dodane:

Informacja prasowa Informacja prasowa

PFR wraz z MON i PZG uruchamia nowy program dla rozwoju technologii podwójnego zastosowania

Udostępnij:

Polski Fundusz Rozwoju S.A. i PFR Ventures we współpracy z Ministerstwem Obrony Narodowej oraz PGZ – Polską Grupą Zbrojeniową stworzyli IDA – Innovative Dual-Use Technology Accelerator Bootcamp (IDA Bootcamp) – nowy, bezpłatny program dla podmiotów (zespołów naukowych, startupów, firm technologicznych), które chciałyby rozwijać technologie podwójnego zastosowania – na rynku cywilnym i wojskowym. Wyzwania w pierwszej edycji programu dotyczy zwiększenia bezpieczeństwa na Morzu Bałtyckim.

– Sukces rekrutacji do akceleratora DIANA NATO, do którego podmioty zarejestrowane w Polsce zgłosiły największą liczbę rozwiązań spośród państw Unii Europejskiej, to wyraźny sygnał, że polskie firmy technologiczne szukają możliwości współpracy z branżą obronną. PFR, jako instytucja działająca na rzecz rozwoju innowacyjnego potencjału polskiej gospodarki, chce tworzyć mosty i łączyć cywilne podmioty z przemysłem obronnym – podkreśla Bartosz Marczuk, wiceprezes zarządu PFR S.A.

NATO jak i instytucje europejskie widzą silną potrzebę wdrażania do sił zbrojnych technologii rozwijanych na rynku cywilnym. Wojna w Ukrainie pokazała, że umiejętność szybkiej aplikacji rozwiązań cywilnych umożliwia zrównoważenie dysproporcji sił lub też osiągnięcie przewagi taktycznej. Dlatego powstał program IDA Bootcamp, który skierowany jest do rozwijających technologiczne rozwiązania podmiotów zarejestrowanych w Polsce, które mają potencjał do szybkiego skalowania oraz wdrożenia ich na rynek w perspektywie 6-9 miesięcy.

– Jako Ministerstwo Obrony Narodowej chcemy wspierać dialog i współpracę pomiędzy Siłami Zbrojnymi RP, sektorem obronnym i innowatorami. IDA Bootcamp realizowany wspólnie przez PFR, PGZ i MON to okazja do poznania rozwiązań cywilnych, które mają potencjał do zastosowań wojskowych. Ta nowa forma współpracy, angażująca również tradycyjny przemysł obronny pozwoli na szybką implementację innowacyjnych rozwiązań w sektorze obronnym – mówi Gen. bryg. Marcin Górka, Dyrektor Departamentu Innowacji w Ministerstwie Obrony Narodowej.

Na czym polega wyzwanie?

Wyzwanie dla uczestników IDA Bootcamp nazwane zostało „Digital Baltic”. W jego ramach postawione zostały 3 szczegółowe wyzwania technologiczne:

  • zwiększenie autonomiczności pojazdów pływających,
  • obserwacja i monitoring akwenów morskich (sztuczna inteligenacja),
  • zapewnienie bezpieczeństwa transmisji danych.

Dlaczego warto zgłosić się do programu?

Program to połączenie spotkań online oraz stacjonarnych spotkań w Gdańsku i w Warszawie. Podmioty, które zostaną zakwalifikowane do programu, będą mogły liczyć na:

  • Rozwój modelu biznesowego – poprzez warsztaty dotyczące m.in. własności intelektualnej, analizy rynku, budowania strategii sprzedaży czy przygotowania do współpracy z inwestorami;
  • Unikalną możliwość przygotowania do współpracy z sektorem obronnym;
  • Szansę na przetestowanie rozwiązań w warunkach operacyjnych;
  • Perspektywę pozyskania branżowych inwestorów lub partnerów do stworzenia konsorcjum np. pod projekt B+R;

Jak wygląda harmonogram IDA Bootcamp?

Nabór do pierwszej tury programu trwa do 17.10.2023, do godz. 15:00. Wyniki rekrutacji ogłoszone zostaną 4 listopada. W dniach 07-08.11.2023 odbędą się dwa dni warsztatów przygotowawczych online, a pomiędzy 15, a 17 listopada będzie trwać sam bootcamp akceleracyjny w Gdańsku.
Po zakończeniu tej części programu wybrane podmioty będą pracować do 9.12 z wybranym mentorem, a cały program zakończy się 12.12 – spotkaniem z inwestorami i odbiorcami technologii.

Więcej informacji i zgłoszenia

 

PFR przekaże prawie 2 mld zł na finansowanie startupów. Nowe środki trafią do funduszy w przyszłym roku

Uczestnicy VI edycji programu Szkoła Pionierów PFR rozpoczynają pracę nad tworzeniem startupów pozytywnego wpływu