PFR przekaże prawie 2 mld zł na finansowanie startupów. Nowe środki trafią do funduszy w przyszłym roku

Dodane:

Kasia Krogulec Kasia Krogulec

PFR przekaże prawie 2 mld zł na finansowanie startupów. Nowe środki trafią do funduszy w przyszłym roku

Udostępnij:

Aktywność VC na rynku jest widocznie mniejsza, ale właśnie Polski Fundusz Rozwoju poinformował, że do końca tego roku zostaną rozpisane pierwsze konkursy, które pozwolą na przekazanie funduszom 1,8 mld zł na inwestycje w startupy.

Redakcja MyCompany w rozmowie z Elizą Kruczkowską, dyrektor Departamentu Rozwoju Innowacji w Polskim Funduszu Rozwoju, otrzymał zapewnienie, że w najbardziej optymistycznym scenariuszu, z początkiem 2024 r. do polskich funduszy VC trafią nowe środki z puli 1,8 mld zł.

– Pieniądze będą. Polski Fundusz Rozwoju organizuje właśnie konsultacje z funduszami VC, do których mogą popłynąć pieniądze na inwestycje. Programy w nowej perspektywie będą mocno zbliżone do tych znanych już z poprzedniej perspektywy. To oznacza, że fundusze będą mogły łatwo przystąpić do konkursów – powiedziała Eliza Kruczkowska.

Jak wyglądała sytuacja z finansowaniem w Q1 2023?

W kwietniu tego roku PFR Ventures i Inovo VC przygotowały raport podsumowujący transakcje na polskim rynku venture capital w pierwszym kwartale 2023 roku. Z danych wynika, że w tym okresie 127 spółek pozyskało 446 mln zł (co oznacza to spadek w porównaniu z analogicznym okresem w 2022 roku) od 68 funduszy.

– Aktywność na rynku jest mniejsza, widać to przede wszystkim w kurczącej się podaży projektów mimo utrzymującego się popytu ze strony inwestorów. Prawdopodobnie nadal trwa proces docierania się sentymentu inwestorów i oczekiwań założycieli spółek. Jedni, w ślad za mnożnikami na NASDAQ, są bardziej konserwatywni w kwestii wycen spółek, drudzy pamiętają jak sytuacja wyglądała 1-2 lata temu i często chcą poczekać na lepszy moment do sprzedaży udziałów – powiedział wówczas Karol Lasota, principal w Inovo VC.

Czekamy na lepsze czasy

Niestety sytuacja nadal nie zmienia się. Co więcej, to nie problem tylko polskich spółek, a efekt globalnego kryzysu. Z najnowszych danych Sifted wartość finansowania startupów w Europie w lipcu tego roku stopniała względem czerwca blisko o połowę. Nawet firmy, które zawsze mogły liczyć na zainteresowanie inwestorów, czyli spółki tworzące oprogramowanie – w lipcu otrzymały o 80% mniej pieniędzy niż w czerwcu.

➡️ Jak radzą sobie teraz startupy w UK? Przeczytaj: Brytyjskie startupy chronią się pod skrzydłami aniołów – tak radzą sobie z brakiem finansowania od VC

Jak podaje Rzeczpospolita – w Polsce w lipcu doszło jedynie do 7 transakcji, co oznacza około 19 mln zł dla tych szczęśliwych spółek. Czerwiec zaś przyniósł kwoty dziesięć razy wyższe – po części możemy tłumaczyć to okresem wakacyjnym, ale problem, jak wiemy, jest znacznie głębszy. Analitycy CB Insights mówią o fali upadłości młodych, innowacyjnych spółek na całym świecie. Z danych wynika, że liczba transakcji venture capital spadła globalnie do najniższego poziomu od 2016 r.

Sprawy nie ułatwia fakt, że unijne dofinansowania są ograniczone. Program Operacyjny Inteligentny Rozwój już się skończył, natomiast Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki (FENG) w ogóle nie wystartowały. Startupom nie pozostaje nic innego, jak czekać na pieniądze od PFR, które w przyszłym roku zostaną rozdysponowane pomiędzy VC zasilane z państwowej kasy. Nie rozwiąże to na pewno problemu, ale wesprze część obiecujących spółek.

 

Szukasz finansowania? Zobacz, które fundusze aktualnie inwestują

Fundusze VC budują koalicję w odpowiedzi na potrzeby polskich startupów