PGNiG przeznaczy 100 mln złotych na wsparcie startupów

Dodane:

Marta Wujek Marta Wujek

PGNiG przeznaczy 100 mln złotych na wsparcie startupów

Udostępnij:

PGNiG założyło nową spółkę – PGNiG Ventures, w ramach której będzie finansować startupy dostarczające nowe technologie dla energetyki. Spółka ma w planach zainwestować 100 mln złotych w młode firmy.

Dzięki powołaniu nowego podmiotu PGNiG będzie mogło samodzielnie finansować działalność venture capital. Jak zapowiedziała spółka, w ciągu najbliższych sześciu lat przeznaczy na rozwój startupów blisko 100 mln złotych. Pierwsze dwa lata zostaną poświęcone na próbę współpracy z rynkiem startupowym i w tym okresie PGNiG przeznaczy na ten cel 30 mln złotych. Dzięki temu grupa otrzyma innowacyjne technologie od młodych firm technologicznych oraz kapitał, który pozyska ze sprzedaży swoich udziałów w startupach.

– PGNiG Ventures jest naturalnym krokiem w naszej działalności proinnowacyjnej. Prawie trzy lata temu zaczęliśmy od inkubatora InnVento, do którego zapraszaliśmy raczkujące startupy. Potem zaangażowaliśmy się w programy akceleracyjne, czego efektem były pilotażowe wdrożenia innowacyjnych rozwiązań w spółkach z grupy kapitałowej PGNiG. Przez ostatnie lata zdobyliśmy cenną wiedzę, nabraliśmy doświadczenia i dojrzeliśmy do wejścia na wyższy poziom współpracy ze startupami – powiedział w rozmowie z pb.pl Łukasz Kroplewski, wiceprezes PGNiG ds. rozwoju.

W obszarze zainteresowań PGNiG Ventures będą startupy, których rozwiązania związane są z branżą energetyczną a zwłaszcza: czyste technologie, technologie prognozowania zapotrzebowania na surowce, wspierające obsługę klientów oraz wewnętrzne procesy spółki.

Prezesem nowopowstałej spółki została Małgorzata Piasecka, która posiada bogate doświadczenie zawodowe związane z branżą venture capital. – Interesują nas nie tylko rozwiązania polskich firm technologicznych, planujemy inwestować również za granicą, m.in. w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie oraz Izraelu, i transferować najlepsze technologie do Polski – powiedziała w rozmowie z pb.pl Małgorzata Piasecka.

Jeśli założone plany zostaną zrealizowane z sukcesem, PGNiG zakłada w przyszłości powołać do życia fundusz inwestycji zamkniętych (fundusz typu FIZAN).

PGNiG nie pierwszy raz inwestuje w startupy

Przypomnijmy, że w 2017 roku PGNiG stworzyło InnVento, czyli inkubator dla startupów. Natomiast na początku 2018 roku spółka podsumowując pierwszy rok działania inkubatora zapowiedziała, że w ciągu kolejnych pięciu lat zainwestuje miliard złotych w kolejne startupy. – W ciągu najbliższych 5 lat zainwestujemy w innowacje około miliarda złotych, wliczając w to nie tylko własne środki, ale także finansowanie zewnętrzne – powiedział wtedy w rozmowie z Antyweb Łukasz Kroplewski, wiceprezes zarządu PGNiG SA ds. rozwoju.

Poza własnymi inwestycjami PGNiG angażuje się również w rozwój startupów poprzez różne programy. I tak w lipcu pisaliśmy o tym, że spółka bierze udział w programie akceleracyjnym Startup Hub: Poland Prize. W jego ramach 24 zagraniczne startupy do końca 2019 roku będą pracowały nad nowymi produktami z obszaru między innymi energetyki. Zwycięski zespól będzie współpracował komercyjnie z grupą. Przypomnijmy, że zeszłoroczny (brytyjski startup Spottitt) zwycięzca akceleracji pracuje nad wdrożeniem swojej technologii w PGNiG.

Jak widać PGNiG wzięło się za branżę startupową na poważnie i nie zamierza poprzestać na dotychczasowych działaniach. Bardzo nas to cieszy, bo właśnie tak powinna wyglądać współpraca wielkich podmiotów z młodymi innowacyjnymi firmami.