Piaseczno będzie inteligentnym miastem dzięki firmie Emitel

Dodane:

Marta Wujek Marta Wujek

Piaseczno będzie inteligentnym miastem dzięki firmie Emitel

Udostępnij:

Urząd Miasta i Gminy Piaseczno wszedł we współpracę z firmą Emitel. W ramach podpisanej umowy firma stworzyła sieć inteligentnych czujników, które będą tworzyć smart city w Piasecznie.

Dostarczona technologia oparta jest o rozwiązania LORaWAN. W ramach projektu firma Emitel dostarczyła sześć czujników alarmowych monitorujących poziom wody w rzekach i rowach melioracyjnych, sto trzydzieści czujników kontrolujących miejsca parkingowe, dziesięć ultradźwiękowych czujników sprawdzających poziom wypełnienia koszy na śmieci oraz czujniki monitorujące temperaturę i wilgotność powietrza oraz poziom hałasu. Wszystkie te elementy zostały zaprojektowane i zbudowane przez Emitel.

– Dzięki współpracy z Emitel Gmina Piaseczno stała się kolejnym na mapie Polski miejscem, które sięgnęło po miano Inteligentnego miasta wykorzystując technologie informacyjno- komunikacyjne w celu zwiększenia interaktywności i wydajności infrastruktury miejskiej. Dzięki nowym technologiom, internecie rzeczy, nasza gmina ma możliwość stać się bardziej przyjazna mieszkańcom, lepiej zorganizowana i efektywniej wykorzystująca dostępne zasoby – powiedział Daniel Putkiewicz, burmistrz Miasta i Gminy Piaseczno.

Cały projekt ma na celu poprawę jakości życia w mieście. Mieszkańcy dzięki niemu będą informowani o wolnych miejscach parkingowych, a władze miasta będą mogły sprawniej zarządzać różnymi procesami. Podobne rozwiązanie funkcjonuje już we Wrocławiu.

– Jak wynika z raportu grupy roboczej do spraw internetu rzeczy przy Ministerstwie Cyfryzacji w długim horyzoncie czasowym, realizacja koncepcji Inteligentnych miast może stanowić istotną siłę napędową polskiej gospodarki, przynosząc wymierne korzyści dla mieszkańców, jednostek administracji publicznej oraz przedsiębiorstw prywatnych.  Niezwykle mnie cieszy, że Emitel dysponuje rozwiązaniami, które w znaczący sposób przyczyniają się do rozwoju miast w Polsce przez stosowanie nowych technologii i rosnącego zaufania do internetu rzeczy – komentuje Maciej Staszak, wiceprezes zarządu Emitel S.A.

Andrzej Kozłowski, Prezes Zarządu Emitel S.A. na początku 2019 roku został wyróżniony w konkursie Pracodawców Rzeczypospolitej Polskiej – Wektory 2018. Jury doceniło działania Kozłowskiego za innowacyjne rozwiązania cmart city, które pozwolą samorządom tworzyć lepsze życie dla mieszkańców miast i umożliwią walkę z zanieczyszczeniami.

Czas na smart city

Rozwiązania budujące smart city cieszą się w ostatnim czasie coraz większym zainteresowaniem. I nic w tym dziwnego, miasta są coraz bardziej zaludnione, a do tego nakładają się problemy z zanieczyszczonym środowiskiem. Miasta muszą zamieniać się w inteligentne przestrzenie nie tylko po to, żeby żyło nam się lepiej, ale również żebyśmy mogli skuteczniej walczyć z globalnymi problemami.

– Współpraca między partnerami z sektora publicznego, prywatnego, świata nauki, organizacji pozarządowych to podstawa, abyśmy mogli w odpowiedni sposób odpowiedzieć na wyzwania środowiskowe czy klimatyczne. Szczególną rolę mają miasta. Zajmują one tylko 3 proc. powierzchni naszej planety, a żyje w nich większość ludzi. I ten trend, jak wskazują badania, będzie się powiększał. Mieszkańców miast będzie coraz więcej – mówiła pod koniec 2019 roku Elżbieta Wołoszyńska-Wiśniewska, dyrektor ds. edukacji i geoinformacji w warszawskim Centrum UNEP/GRID.

Pod koniec 2019 roku informowaliśmy o tym, że dwa Polskie miasta znalazły się na liście indeksu Cities in Motion Index 2019 (CIMI), którego twórcy przeanalizowali 174 miast na całym świecie pod kontem wprowadzonych rozwiązań z zakresu smart city. W tym zestawieniu na 69. miejscu pojawiła się Warszawa i na 95. miejscu Wrocław. Miejmy nadzieję, że w przyszłości zajmą one wyższe pozycje w tego typu rankingach i że dołączy do nich więcej polskich miast.