Łyk 1: Zetki nie widziały nigdy kiosku, więc teraz Żabka im pokaże.
Żabka wkrótce otworzy swoją najmniejszą placówkę w Polsce, ulokowaną w pobliżu dworca kolejowego Wrocław Główny. Punkt ten wyróżnia nie tylko kompaktowy format, ale także model sprzedaży – zakupy przez okienko, znany do tej pory z kiosków.
Kiosk od zawsze był częścią miejskiego krajobrazu. Dziś wraca w nowoczesnej odsłonie, dopasowanej do tempa życia współczesnych klientów. Niewielki metraż, świetna lokalizacja i oferta dostępna dosłownie po drodze to klasyczna forma w zupełnie nowym wydaniu: „trochę retro – bardzo Żabka”.
Łyk 2: My trzymamy smartfona, a Chińczyki trzymają nas mocno.
Państwowy Instytut Badawczy NASK opublikował opracowanie zatytułowane „Manipulacja algorytmami: Chiny w oczach polskich użytkowników platformy TikTok”. Z opracowania wynika, że platforma podsuwa polskim użytkownikom wyidealizowany obraz Państwa Środka, marginalizując lub wręcz maskując treści poświęcone prawom człowieka czy prześladowaniom mniejszości.
Najciekawszym i najlepiej udokumentowanym elementem raportu NASK nie jest sam algorytm rekomendacji, lecz strategia zalewania przestrzeni informacyjnej (flooding) oraz wykorzystywanie powiązanych podmiotów do kreowania „oddolnego” przekazu.
Łyk 3: Nowy ukraiński pomysł na wygranie wojny wymaga zaangażowania startupów: jak myślisz, ma to sens?
Resist 2.0 to europejska platforma inwestycyjna, z celem kapitałowym wynoszącym 50 milionów euro, powołanej przez ukraińską platformę Resist.UA. Resist 2.0 – stawia na hybrydowy model łączący venture capital z private equity, realizując strategię reinvestment-first, w której zyski trafiają z powrotem na skalowanie produkcji i budowę ekosystemu.
Łyk 4: Ciekawe, czy ten URWIS narozrabia w polskich rzekach i jeziorach…
Gdy sekundy decydują o ludzkim życiu, tradycyjne metody ratunkowe często napotykają barierę czasu i natury. Polscy studenci postanowili rzucić wyzwanie tym ograniczeniom, tworząc technologię, która może zrewolucjonizować ratownictwo wodne.
Bezzałogowy pojazd nawodny o wymownej nazwie URWIS ma szansę stać się nowym, kluczowym elementem w arsenale służb ratunkowych.
URWIS nie ma zastąpić ludzi, ale dać im to, co najcenniejsze – czas. Konstrukcja powstaje z myślą o błyskawicznym docieraniu do osób tonących lub oczekujących na pomoc jeszcze przed fizycznym przybyciem łodzi ratunkowej.
Łyk 5: Jak tak dalej pójdzie, to tym firmowym elektrykiem zawiniemy i do Berlina na jednym ładowaniu.
Rozwój publicznych punktów ładowania w Unii Europejskiej wyprzedził dynamikę sprzedaży samochodów elektrycznych. Najnowsze dane organizacji Transport & Environment pokazują, że niemal wszystkie państwa członkowskie spełniły unijne wymogi dotyczące przepustowości sieci w stosunku do wielkości floty pojazdów zasilanych bateriami.
Wyniki te stanowią wyraźne wyzwanie dla narracji niektórych koncernów motoryzacyjnych, które próbowały usprawiedliwiać wolniejsze odchodzenie od silników spalinowych brakami w infrastrukturze.
To tyle newsów starannie wybranych przez redakcję MamStartup newsów, które mogły Wam umknąć – a które pomogą Wam zdobyć uwagę przy firmowym ekspresie do kawy.