By lepiej zarysować kontekst tego materiału, na chwilę przenieśmy się myślami do czasów sprzed cyfrowej rewolucji przełomu wieków. Jak wówczas wyglądał świat? Wbrew powszechnym przekonaniom, nie różnił się aż tak bardzo od tego, co w którym żyjemy współcześnie. Owszem, dzięki internetowi i mediom społecznościowym ludzie mają ze sobą znacznie lepszy kontakt, jednak nie oznacza to, że kiedyś nie mieli go wcale. Po prostu, zamiast rozmawiać przez kamerki, spotykali się na żywo. Nie było Wikipedii czy innych dostępnych w sieci baz wiedzy, jednak wciąż były biblioteki, a w nich książki. Wiedzę dało się zdobyć, jednak wymagało to odpowiednio więcej czasu. Takie przykłady moglibyśmy mnożyć w nieskończoność.
Dziś, dzięki postępowi technologicznemu, wiele przedmiotów codziennego użytków stało się mądrzejsze i zdecydowanie bardziej funkcjonalne. W praktyce oznacza to, że te same czynności, które kiedyś wymagały sporo więcej czasu i były zdecydowanie bardziej uciążliwe, dziś możemy wykonać prosto i szybko.
O jakich konkretnie urządzeniach mowa? Wybraliśmy pięć przykładów sprzętów, które rozwój nowych technologii diametralnie odmienił, by jeszcze lepiej służyły ludziom. Oto one.
Smartwatch
Co potrafiły zegarki sprzed kilku dekad? Co do zasady informowały użytkownika o tym, która jest godzina i niewiele więcej. Niektóre modele były też wyposażone w datownik, a te najbardziej zaawansowane w inne komplikacje, takie jak faza księżyca, stoper czy minutnik.
Jak na tym tle wypadają współczesne smartwatche? Wszystkie wymienione wyżej funkcjonalności to dla nich absolutna podstawa. Potrafią znacznie więcej. Wyświetlają powiadomienia ze smartfona, pozwalają zmierzyć tętno czy saturację, mogą służyć do płatności mobilnych, czy w końcu jako monitory aktywności i liczniki kalorii. Bardziej zaawansowane modele potrafią również zaprowadzić nas z powrotem do punktu wyjścia, gdy niechcący zbłądzimy w nieznanym terenie, czy pozwolą na wykonanie połączenia telefonicznego nawet bez obecności smartfona w pobliżu.
Miejsce prostych czasomierzy na naszych nadgarstkach coraz częściej zajmują urządzenia, które na dobrą sprawę możemy nazwać miniaturowymi komputerami. Co zagości na nich za kolejne kilkadziesiąt lat? To wciąż zagadka, na której rozwiązanie miłośnicy nowych technologii czekają z utęsknieniem.
Czytnik e-booków
Gdyby ktoś z naszych dziadków w młodości usłyszał, że może zabrać ze sobą nie jedną czy dwie książki, ale dziesiątki, jeśli nie setki i zmieścić je wszystkie w plecaku czy torbie, najpewniej popukałby się w czoło. Tymczasem tak właśnie wygląda nasza codzienność. Niewielkie urządzenie wyposażone w ekran i pamięć masową pozwala mieć zawsze przy sobie wszystkie te książki, które czytamy w danym momencie, bądź planujemy przeczytać w przyszłości. Również te, do których po prostu lubimy wrócić w wolnej chwili.
Owszem, cyfrowa książka nie pachnie papierem i farbą drukarską, przez co niektórzy zarzucają jej brak klimatu, jednak na tym wady tego rozwiązania właściwie kończą się. E-booki są nie tylko bardzo praktyczne, ale też pomagają zadbać o środowisko naturalne. Czytając książki postaci elektronicznej, oszczędzamy surowce, z których produkowany jest papier.
Podgrzewacz tytoniu
Osoby palące doskonale zdają sobie sprawę z mankamentów analogowych papierosów. Opakowania, w których są sprzedawane, ciężko nazwać estetycznymi, a to dopiero początek problemów. Dziesiątki, jeśli nie setki zgubionych zapalniczek i pudełek zapałek, które zawsze znikają w nieodpowiednim momencie, doskonale znany, nieprzyjemny zapach i bardzo niekorzystny wpływ na zdrowie substancji smolistych to szara rzeczywistość palacza. Pojawiła się jednak wygodniejsza, a przede wszystkim mniej szkodliwa alternatywa. Jest nią podgrzewacz do tytoniu.
Przykładem takiego podgrzewacza może być glo hyper pro, wykorzystujący wkłady veo. Dzięki stosowaniu podgrzewacza można pozbyć się nieprzyjemnego zapachu, ale przede wszystkim ograniczyć zły wpływ palenia tytoniu na zdrowie. Podgrzewany tytoń ogranicza substancje smoliste nawet o 90-95%.
Na tym jednak atuty glo hyper pro względem analogowych papierosów wcale się nie kończą. Jedno krótkie ładowanie pozwala zapewnić energię na cały dzień użytkowania, a praktyczny wyświetlacz informuje o najważniejszych parametrach pracy urządzenia czy poziomie naładowania baterii.
Płatności mobilne
Od czasów, gdy podstawowym sposobem płatności był barter, minęło już wiele lat. Przez ten czas wymyślano różne metody płatności, na czele z wykorzystaniem szlachetnych kruszców czy pieniądza fiducjarnego. Choć gotówka wciąż znajduje się w powszechnym obiegu, coraz częściej zastępują ją płatności bezgotówkowe. Niezależnie od tego, czy płacimy plastikową kartą płatniczą, czy wykorzystujemy smartfon bądź smartwatch, proces płatności jest nieporównywalnie wygodniejszy i bezpieczniejszy zarówno dla kupującego, jak i sprzedającego. A na tym zalety płatności mobilnych wcale się nie kończą.
Jako mieszkańcy Polski nie wyobrażamy sobie płacenia w internecie bez kodów BLIK. Zakupy w sklepach stacjonarnych? Żaden problem, można zapłacić, zbliżając do terminala smartfon czy inteligentny zegarek. Pojawiła się potrzeba przekazania pieniędzy bliższej czy dalszej osobie? Nic prostszego i wcale nie trzeba przesyłać gotówki osobiście czy przekazem pocztowym. Wystarczy znać jej numer telefonu i wyklikać odpowiednią operację w smartfonie, co zajmuje raptem kilkadziesiąt sekund.
Multicooker
Gotowanie – dla jednych wielka przyjemność, dla innych prawdziwa zmora. Niemniej wszyscy jeść musimy, a posiłki same się nie przygotują. Nawet korzystając z diety pudełkowej, raz na jakiś czas trzeba przyrządzić coś własnoręcznie. Kiedyś potrzebowaliśmy do tego wielu garnków, narzędzi do przygotowania poszczególnych produktów i czegoś, w czym dokona się obróbka termiczna przygotowywanego dania. Teraz, dzięki urządzeniom typu multicooker, jest to znacznie prostsze, a przede wszystkim szybsze.
Jak wygląda typowe gotowanie z multicookerem? Wystarczy uruchomić interesujący nas przepis i krok po kroku wykonywać czynności wyświetlane na ekranie. Rozwiązanie idealne dla tych, którzy nie potrafią gotować, jak i również dla tych, którzy robią to doskonale, jednak chcą zaoszczędzić na czasie.
Niezależnie od tego, czy sięgniemy po multicooker wiodącej marki, czy może po jeden z marketowych odpowiedników, funkcjonowanie w kuchni stanie się prostsze.
To tylko niektóre spośród wielu technologii, jakie w naszym mniemaniu sprawiły, że wykonywanie codziennych czynności jest prostsze, szybsze i wygodniejsze. Oczywiście jest ich zdecydowanie więcej, jednak mamy nadzieje, że tych kilka przykładów pozwoli na oddanie sensu niniejszego materiału. Urządzenia w naszym najbliższym otoczeniu stają się coraz mądrzejsze, dzięki czemu nam żyje się łatwiej. I oby tak dalej.