Pierwszy w Polsce całkowicie solarny dach powstał w Łodzi. Nie widać na nim odstających paneli fotowoltaicznych, które skutecznie burzą wizję domu marzeń. SunRoof wygląda jak nowoczesna, elegancka dachówka. Tworzy całą powierzchnię dachu, nawet tak skomplikowanego, wielospadowego jak przy pierwszej realizacji w Polsce. Co ważne, SunRoof to dach o najmniejszym śladzie węglowym CO2 i najbardziej opłacalne rozwiązanie ekologiczne we własnym domu.
– Projektując dom warto myśleć przyszłościowo i zainwestować w nowoczesne technologie. Zaplanować ogrzewanie elektryczne, przewidzieć samochód elektryczny i darmowe jego ładowanie, a także uwzględnić coraz bardziej powszechne rozwiązania smart. Energia wytwarzana przez SunRoof pokryje całe zapotrzebowanie domu na prąd. To pozwoli nam przejść na odnawialne źródła energii – mówi Lech Kaniuk, CEO SunRoof.
Kierunek, w którym będzie podążała architektura przyszłości i ekonomiczne budownictwo widać u inwestora w Łodzi.
– Dach solarny SunRoof o powierzchni 218 mkw. produkuje rocznie 19 000 kWh ekologicznej energii elektrycznej. To znacznie więcej niż tradycyjna instalacja fotowoltaiczna zamontowana tylko na części dachu. Oszczędności będą sięgały nawet 15 000 zł rocznie. Dodatkowo warto podkreślić, że SunRoof jest tańszy niż budowa dachu i umieszczenie na jego powierzchni paneli PV – wyjaśnia Martyn Szczepankowski, Head of CEE w SunRoof, odpowiedzialny za rozwój firmy w Polsce.
– Przy gwarancji przynajmniej 90 proc. wydajności dachu solarnego przez co najmniej 30 lat, można spodziewać się, że SunRoof sfinansuje większość inwestycji w dom. To najbardziej ekonomiczne i ekologiczne rozwiązanie na rynku – dodaje Martyn Szczepankowski.
SunRoof najbardziej ekologicznym dachem
Tak zaprojektowany dach jest nie tylko przyjazny dla portfela, ale też dla środowiska. Ten wybudowany w Łodzi ma niższą emisję CO2 o 8 500 kg rocznie i całkowicie biodegradowalną konstrukcję. Przekona do siebie entuzjastów odnawialnych źródeł energii i wszystkich świadomych wyzwań klimatycznych. Tym samym każdy nowo powstały dach SunRoof przybliża nas do realizacji unijnego planu Europejskiego Zielonego Ładu i zakładanej w nim neutralności klimatycznej Europy oraz zeroemisyjności do 2050 roku.
Aktualnie łódzki inwestor uchylił tylko rąbka tajemnicy i pokazał dach solarny SunRoof. Po zakończeniu prac wykończeniowych zaprezentuje dom w pełnej okazałości.
SunRoof wyprzedził Solar Roof Tesli
Choć o rewolucji w fotowoltaice głośniej zaczęło się mówić po prezentacji solarnych dachówek przez Elona Muska, to już 3 lata wcześniej, w 2013 roku, w Szwecji powstawały pierwsze solarne dachy firmy Lecha Kaniuka. Dziś ma on sprawdzoną technologię (potwierdzoną atestami przez szwedzki instytut RISE), w portfolio ponad 50 realizacji, kilka rozpoczętych projektów z dużymi deweloperami i kontynuuje dynamiczną ekspansję na kolejne rynki zagraniczne.
Designem dachów bez wątpienia konkuruje z Teslą, ale ich wydajnością już znacznie góruje nad rozwiązaniem Elona Muska. Stosowane w dachówkach SunRoof monokrystaliczne ogniwa są bardziej efektywne niż folia fotowoltaiczna w Solar Roof Tesli. Sprawiają również, że dachy firmy Lecha Kaniuka są bardziej ekologiczne, co jest bardzo ważne dla klientów SunRoof.
Dachy projektowane w Polsce
Skandynawska technologia z powodzeniem jest wprowadzana do Polski i tutaj rozwijana. W 2019 roku SunRoof uruchomił w Łodzi centrum R&D. Jego eksperci we współpracy z SunRoof International Holding w Szwecji, znanej z zamiłowania do ochrony środowiska i wysokiej świadomości ekologicznej mieszkańców, opracowują kolejne udoskonalenia dla przyszłości architektury. W Gdańsku natomiast działa centrum logistyczne i projektowe.
SunRoof to nie tylko rozwiązanie dla domów jednorodzinnych. Dachy solarne 2w1 doskonale sprawdzają się też przy projektach rewitalizacyjnych i planowaniu nowoczesnych przestrzeni osiedlowych zgodnie z ekologicznymi trendami i założeniami ekonomii współdzielenia.