PinPoint zwiększy szansę na wykrycie raka z próbki krwi. Właśnie pozyskał mln euro

Dodane:

Kasia Krogulec Kasia Krogulec

wykrycie raka z próbki krwi

Udostępnij:

PinPoint Data Science zebrał ponad mln euro. Wykorzysta te środki na rozwój metody do wykluczenia nowotworu na podstawie badania próbki krwi.

PinPoint powstał w 2018 r. Jego zespół liczy obecnie 9 osób.

Mln euro w 6 tygodni

Młody healthtech został dofinansowany przez Angel Investment Network (AIN) – największą na świecie platformę aniołów biznesu. Proces przyznania pieniędzy trwał zaledwie 6 tygodni.

Finansowanie umożliwi przeprowadzenie testów wdrożeniowych, które rozpoczną się w połowie 2020 roku. Startup przeznaczy pozyskane środki na badania, ulepszenie wynalazku, a także na wynagrodzenia dla zespołu, zakup nowego sprzętu i rozwój nowych produktów.

Giles Tully, CEO PinPoint Data Science, powiedział, że milion euro od Angel Investment Network przyczyni się do rozwoju narzędzia, które w efekcie umożliwi lekarzom podejmowanie lepszych i bardziej efektywnych decyzji.

PinPoint zaoszczędzi czas, nerwy i pieniądze

W 2018 r. na badania wysłano ponad 2 miliony pacjentów, u których wystąpiło podejrzenie nowotworu. Okazało się, że 92,6% z tych pacjentów nie miało raka, a mimo to nadal musiało przejść kolejne etapy diagnozy, co wiązało się z ogromnymi kosztami i dużym stresem u pacjentów.

W testach PinPoint wykluczył już prawie 25% podejrzeń choroby nowotworowej. Tylko w zeszłym roku zaoszczędziłoby to niepotrzebnego stresu ponad 500 000 pacjentom. Poza tym brytyjska służba zdrowia (NHS) nie musiałaby wydawać ponad 150 milionów funtów na dodatkowe badania.

Szczepionki na raka?

Naukowcy nie ustają w szukaniu skutecznego leczenia nowotworów.

Badacze szacują, że nawet w ciągu kilku lat mogą powstać szczepionki na raka oparte na modyfikacji kodu mRNA.

Immunoterapia to forma leczenia raka, która wykorzystuje moc układu odpornościowego organizmu do zapobiegania, kontroli i eliminacji raka.

Po 2020 r. ta forma terapii może być wykorzystywana w leczeniu nawet co drugiego nowotworu.

Obecnie szczepionki teraz odgrywają dużą rolę w terapii czerniaka, raka mózgu czy nowotworów hematologicznych.

Niedawno naukowcy z Arizona State University zidentyfikowali ponad 200 tys. neoantygenów nowotworowych. Ta klasyfikacja może doprowadzić do opracowania szerokiego spektrum szczepionek.