PIT-37 – których podatników dotyczy?
Formularz PIT-37 to najpowszechniejszy dokument, na którym rozlicza się największa rzesza pracujących Polaków. Jest deklaracją obowiązkową dla osób uzyskujących przychody w oparciu o umowę o pracę, umowy cywilnoprawne, ale również emerytów i rencistów. PIT-37 to formularz, na bazie którego podatnik rozlicza się na zasadach ogólnych – według 17% lub 32% stawki podatku dochodowego, w zależności od tego, jak dużo w ubiegłym roku podatkowym zarobił. PIT-37 wypełnia się na podstawie otrzymanego od pracodawcy dokumentu PIT1-11.
Trudno bez niego mówić o poprawnym wypełnieniu corocznej deklaracji podatkowej. Kto nie składa rozliczenia na formularzu PIT-37? Osoby prowadzące własną działalność gospodarczą nie wypełniają formularza PIT-37. W ich przypadku odpowiedni będzie inny typ druku.
PIT-37 online – dlaczego warto wypełnić i przesłać PIT przez Internet?
Program do rozliczenia pit stanowi wyjątkowo wygodną formę dopełnienia corocznego obowiązku skarbowego względem państwa polskiego. Komfortowy sposób wypełniania deklaracji przez Internet, bez konieczności wychodzenia z domu, docierania do urzędu i stania w kolejkach, ucieszy każdego – nie tylko młodą mamę przebywającą w domu z dziećmi, ale także emeryta z ograniczoną mobilnością. Ponadto aplikacja do rozliczania pit pilnuje tego, aby każda kluczowa rubryka formularza została wypełniona. Jeśli podatnik pominie którąś z nich przez nieuwagę, system na pewno przypomni mu o tym i nie dopuści do pomyłki.
1% podatku dla potrzebujących – okaż serce!
Chcesz móc samodzielnie decydować o tym, kto otrzyma środki pochodzące z Twoich podatków? 1% podatku to narzędzie, które pozwala zadecydować, do kogo trafią ciężko zarobione przez Ciebie pieniądze. Zgodnie z ustawą, 1% podatku na chore dzieci mogą otrzymać Organizacje Pożytku Publicznego (OPP), które są wpisane na listę organizacji mających prawo do pobierania tego typu benefitów. Znajdują się na niej liczne fundacje dla dzieci, między innymi http://fundacjaagnieszka.pl/ – organizacja wspierająca najmłodszych z niepełnosprawnościami umysłowymi.
Co przemawia za przekazaniem 1% podatku na cele organizacji charytatywnych?
Możliwość udzielenia realnej pomocy najsłabszym, którzy najbardziej jej potrzebują, na pewno dostarczy Ci wiele satysfakcji. Zwłaszcza że tego typu krok nie wiąże się z koniecznością uszczuplania domowego budżetu. Środki przekazujesz wyłącznie w ramach pieniędzy przekazanych na podatek dochodowy. Pełną listę wszystkich instytucji uprawnionych do przyjęcia 1% podatku znajdziesz na stronie internetowej Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego. Gorąco zachęcamy do aktywnego decydowania o tym, do kogo ostatecznie trafi część Twoich podatków.
Artykuł powstał we współpracy z Urząd Skarbowy Pit