PKN Orlen rozpoczyna współpracę z SymmetricalAI. Zapewni bezpieczeństwo finansowe pracowników

Udostępnij:
Patrycja Panasiuk, dyrektor biura innowacji PKN Orlen, poinformowała dziś we wpisie na swoim profilu na Twitterze, że Orlen rozpoczyna współpracę ze startupem SymmetricalAI. Krok ten został uargumentowany potrzebą zapewnienia bezpieczeństwa finansowego pracowników w czasach kryzysu spowodowanego koronawirusem.

Jak poinformowała przedstawicielka Orlenu, właśnie rozpoczynają się wspólne testy Orlenu i SymmetricalAI, rozwiązania, które pozwala przedsiębiorcom za pośrednictwem aplikacji przelewać część wynagrodzenia przed terminem wypłaty. Post Dyrektor Biura Innowacji PKN Orlen został skomentowany przez Przemka Barankiewicza, który zauważył, że „kryzys robi selekcję na scenie startupowej, jednak dla niektórych będzie katalizatorem”.

SymmetricalAI

SymmetricalAI to polsko-brytyjska spółka działająca w modelu fintech-as-a-service, która prowadzi platformę do udzielania prostego i wygodnego finansowania, m. in.  w kontekście finansów pracowniczych oraz otwartej bankowości. Dzięki rozwiązaniu pracownicy mogą otrzymywać część wypracowanych pieniędzy przed ustaloną datą wypłaty.

Platforma SymmetricalAI pozwala pracownikom za pośrednictwem swoich pracodawców mieć również dostęp do niedrogich produktów finansowych. Obok zaliczki pracowniczej w ofercie fintechu poprzez aplikację mobilną dostępna jest też pożyczka. W tym przypadku platforma SymmetricalAI pozwala pracownikom wykorzystać ich dane i fakt zatrudnienia w celu uzyskania najlepszej oferty kredytu, od którego raty będą automatycznie potrącane z wypłacanej pensji.

Startup prowadzi platformę do kojarzenia potrzebujących kapitału z oferującymi go instytucjami finansowymi. Firma stworzyła platformę w ramach chmury kredytowej, do której każdy podmiot – poprzez udostępnione API – może dołączyć i zostać instytucją finansową w kilkanaście minut, by następnie rozpocząć udzielanie kredytów. Dla klientów indywidualnych platforma oznacza, że o udzielenie im kredytu konkurować będzie wiele  instytucji, oferując dla nich najkorzystniejsze warunki. Ta zasada ma zastosowanie zarówno w sytuacji, kiedy inicjatorem procesu są rywalizujące o klienta instytucje finansowe, jak również wtedy, kiedy to klient aktywnie poszukuje możliwości sfinansowania swoich bieżących potrzeb.

Największa w historii polskiego pre-seed runda finansowania

W zeszłym roku startup w ramach rundy pre-seed zgarnął  5,8 mln złotych. To jedna z największych rund finansowania w historii polskiego pre-seed. To również jedna z największych rund finansowania z udziałem funduszy VC na Polskim rynku od początku 2019 roku.

W startup zainwestowali wtedy Finch Capital (inwestor wiodący), Market One Capital oraz Plug & Play. Firmę dokapitalizowała również grupa aniołów biznesu.

Współpraca PKN Orlen i Symmetrical.ai realizowana jest w ramach akceleratora Space3ac współfinansowanego przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości. Misją akceleratora jest rozwiązanie problemów dużych podmiotów branżowych poprzez dostarczenie im rozwiązań przygotowanych przez specjalistyczne i innowacyjne startupy.