PKN ORLEN wykorzysta oczyszczone ścieki w procesach technologicznych. Rusza z nowym projektem

Dodane:

Informacja prasowa Informacja prasowa

PKN Orlen

Udostępnij:

PKN ORLEN rozpoczyna pracę nad projekt „Blue Bridge”. Wspólnie z Wodociągami Płockimi koncert podpisał list intencyjny z Państwowym Gospodarstwem Wodnym Wody Polskie, który zakłada powstanie instalacji uzdatniania ścieków z miejskiej oczyszczalni i ponowne ich wykorzystanie przez PKN ORLEN. Inwestycja zostanie oddana do użytku w 2025 roku.

– Innowacyjny projekt „Blue Bridge”, który będziemy rozwijać wspólnie z partnerami, umożliwi, poprzez ponowne wykorzystanie oczyszczonych ścieków w naszych procesach technologicznych, ochronę zasobów wodnych, istotnie wpływając także na ich jakość – mówi Józef Węgrecki, Członek Zarządu PKN ORLEN ds. operacyjnych.

Projekt „Blue Bridge” zakłada doczyszczenie ścieków pochodzących z oczyszczalni eksploatowanej przez Wodociągi Płockie do jakości odpowiadającej parametrom wody i ponowne jej wykorzystanie w Zakładzie Produkcyjnym PKN ORLEN w Płocku, oddalonym o ok. 5 km od zrzutu ścieków. Umożliwi to koncernowi zredukowanie o ok. 25 proc. poboru wody wiślanej, wykorzystywanej w procesach technologicznych.

Prace koncepcyjne trwają

Obecnie trwają prace nad koncepcją programowo-przestrzenną projektu, w ramach której wykonywane są m.in. badania na stacji pilotażowej. Wyniki wraz z ich analizą będą podstawą do zaprojektowania instalacji uzdatniania oczyszczonych ścieków. Jednocześnie proces uzdatnienia ma zapewnić bezpieczne przetransportowanie odzyskanej wody do ujęcia koncernu.

– Woda jest ograniczonym zasobem, a problem deficytu wody zaczyna dotyczyć już niektórych rejonów naszego kraju. Płock w symbiozie z przemysłem, jako pierwszy ośrodek w Polsce, będzie posiadał zamknięty obieg wody. Projekt gospodarki obiegu zamkniętego wpisuje się w cele programowe nowego zielonego ładu, a korzyści z jego realizacji są oczywiste – mówi Krzysztof Woś, prezes Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie.

Bioróżnorodność

Zrealizowanie projektu „Blue Bridge” przyczyni się również do poprawy bioróżnorodności i atrakcyjności terenów nad Wisłą oraz obniżenia śladu wodnego i środowiskowego w Płocku.

Przeczytaj również ? 6 startupów, które mogą pomóc w walce z suszą i nadchodzącym kryzysem hydrologicznym