Pod koniec listopada 2020 roku PKN ORLEN zaprezentował strategię rozwoju spółki, która zakłada, że koncern z Płocka stanie się grupą multienergetyczną. A zatem taką grupą, która będzie opierać swój biznes na odnawialnej i gazowej energetyce, niskoemisyjnej produkcji rafineryjno-petrochemicznej i własnym wydobyciu węglowodorów. Dziś podczas Open Innovation Day Łukasz Kopeć, kierownik działu innowacji i akceleracji w PKN ORLEN, powiedział, że koncern zrealizuje ustaloną na 2030 rok strategię poprzez rozwój w 9 poniższych obszarach.
Do tego celu PKN ORLEN wykorzysta własny ekosystem innowacji, składający się z:
Centrum badawczo-rozwojowe PKN ORLEN
Paweł Łuszcz, kierownik centrum badawczo-rozwojowego PKN ORLEN, powiedział podczas Open Innovation Day, że przyczynkiem do tego, aby powołać własne centrum R&D wewnątrz grupy, była między innymi chęć prowadzenia projektów badawczo-rozwojowych pod własnym dachem. To z kolei umożliwia koncernowi szlifowanie wcześniej zdobytego know-how, jak i gromadzenie świeżej wiedzy i doświadczenia.
Do tego motywatorem były partnerstwa i wpływ na legislację. Bowiem mając własne centrum badawczo-rozwojowe, PKN ORLEN staje się atrakcyjniejszym podmiotem dla potencjalnych partnerów biznesowych, a także może wpływać na regulacje, które powstają wokół innowacji i technologii.
ORLEN Skylight Accelerator
15.07.2021 PKN ORLEN powołał do życia ORLEN Skylight accelerator, korporacyjny program akceleracyjny skierowany do startupów technologicznych o międzynarodowym zasięgu. Już wtedy było wiadomo, w jakich obszarach koncern poszukuje startupów. Petrochemia, energetyka i sprzedaż detaliczna. I to się nie zmieniło.
Zmieniły się natomiast doświadczenia koncernu, ponieważ minął blisko rok od startu ORLEN Skylight accelerator. W związku z tym Łukasz Kopeć pochwalił się wynikami, jakie w tym czasie udało się wypracować zespołowi odpowiedzialnemu za projekt.
Spośród 12 startupów, z którymi PKN ORLEN nawiązał współpracę w trakcie akceleracji, mieliśmy okazję poznać trzy:
- Verurai Automotive – system do automatyzacji nadzoru grilla rolkowego (tego, na którym pieką się parówki i kabanosy), składający się z aplikacji, kamery i komputera. Kamera rejestruje pracę grilla, a aplikacja i komputer przetwarzają obraz i informują pracownika stacji o stanie grillowania. Dzięki temu pracownik nie musi stać nad grillem, ale może od niego odejść i obsługiwać klientów.
- Every European Digital – urządzenie redioelektroniczne, które podnosi poziom bezpieczeństwa transportowanych drogą kolejową cystern. Gdy urządzenie wykryje zagrożenie, od razu poinformuje o tym pracownika koncernu.
- Videomill – interaktywna wideo asystentka, która po zeskanowaniu smartfonem kodu QR poinformuje odwiedzających stację paliw o programie Mikroflota.
W ramach akceleratora PKN ORLEN planuje przeprowadzić 11 rund naboru. Ostatnio zakończył 4. rundę, a w czerwcu ruszy 5.
ORLEN VC
– Chcemy rozwijać się w ramach odnawialnych źródeł energii. Chcemy rozbudowywać moc biopaliw, biomateriałów, jak również paliw alternatywnych. W związku z tym w ramach grupy PKN ORLEN został powołany korporacyjny fundusz zwiększonego ryzyka ORLEN VC – powiedziała Anna Pieniążek, prezes ORLEN VC.
Dodała, że kapitalizacja funduszu wynosi 100 mln euro, a sam fundusz poszukuje spółek na wczesnym etapie rozwoju, które z jednej strony pomogą koncernowi budować innowacje, a z drugiej chcą rozwijać się w Europie i Izraelu. Preferowane obszary działalności to: petrochemia, energetyka OZE, roboty przemysłowe i cyberbezpieczeństwo.
– Inwestując środki, chcemy budować synergię i bardzo dobre relacje biznesowe ze spółkami portfelowymi. A będziemy im oferować nie tylko kapitał. Zaoferujemy również dostęp do ekspertów i naszej infrastruktury, z której będą mogli korzystać w ramach rozwoju swoich produktów technologicznych. Zaoferujemy także dostęp do rynków i naszych kontaktów – powiedziała Anna Pieniążek.
Chociaż prezes ORLEN VC nie zdradziła nazw podmiotów, w które fundusz chce zainwestować, to powiedziała, że takie transakcje są już finalizowane. Spośród kilkuset spółek ORLEN VC wybrał trzy.
Pierwsza z nich zajmuje się katalizą, druga cyberbezpieczeństwem, a trzecia robotyką przemysłową.
Po zaprezentowaniu funduszu ORLEN VC odbył się panel dyskusyjny, podczas którego prowadzący i goście rozmawiali o modelu open innovation jako skutecznym narzędziu pozyskiwania innowacji.
Wideo relacja z wydarzenia, wraz z panelem dyskusyjnym, dostępna jest poniżej.