Podczas konferencji „Future of Payments” organizowanej przez Fundację Polska Bezgotówkowa, PKO Bank Polski został nagrodzony w obszarze Zielone Oblicze Technologii za karty płatnicze wykonane z materiału pochodzącego z recyklingu. PKO Bank Polski od połowy tego roku wydaje swoim klientom karty płatnicze z tworzywa Ocean Plastic, pochodzącego od organizacji Parley for the Oceans.
– Stosowanie rozwiązań sprzyjających poprawie stanu środowiska naturalnego wpisuje się w strategię PKO Bank Polskiego. Nie tylko coraz szerzej wykorzystujemy zielone technologie wypełniając zobowiązania lidera rynku, ale też doceniając dbałość klientów o kwestie środowiskowe angażujemy ich w realizację pozytywnych zmian, oferując im innowacyjne produkty. Jesteśmy dumni, że nasze karty płatnicze z materiałów bardziej ekologicznych, w tym pochodzących z recyklingu lub biodegradowalnych zostały wyróżnione przez kapitułę konkursu – mówi Edyta Tararuj, dyrektorka Biura Rozwoju Produktów w Departamencie Produktów Klienta Indywidualnego w PKO Banku Polskim.
Wydawane przez PKO Bank Polski nowe karty kredytowe, wykonane są w 70 proc. z Ocean Plastic, czyli plastiku PET pochodzącego z recyklingu (tzw. rPET). Jest on pozyskiwany przez ekologiczną organizację Parley for the Oceans. Karty różnią się wizualnie wizualnie od poprzednich umieszczonym na rewersie napisem „Wykonano w 70% z Ocean Plastic” oraz symbolem recyklingu. Zastosowanie maksymalnie 70 proc. tworzywa PET pochodzącego z odzysku wynika ze specyfiki konstrukcji karty i wymagań technologicznych procesu jej produkcji jak i konieczności spełnienia międzynarodowych norm określających jakość kart.
Surowcem do ich produkcji są na ogół plastikowe butelki zbierane m.in. z plaż wysp oceanicznych i obszarów przybrzeżnych w krajach, gdzie najprawdopodobniej nie zostałyby poddane recyklingowi i trafiłyby do oceanów. Jedna karta wykonana z Ocean Plastic to przetworzona jedna plastikowa butelka pochodząca z odzysku.
PKO Bank Polski jest już gotowy na wydawanie plastikowych kart w bardziej ekologicznej wersji. Są one produkowane z materiałów pochodzących z odzysku. W miejsce standardowego tworzywa sztucznego PVC stosowanego do produkcji kart płatniczych, wykorzystane jest PVC z recyklingu (tzw. rPVC). Mają one na rewersie napis „Wykonano w 100% z PVC z recyklingu” oraz logo recyklingu i spełniają wszelkie wymagane normy jakościowe oraz bezpieczeństwa. Nowe i wznawiane karty w bardziej ekologicznej wersji będą wydawane klientom stopniowo, dopiero po wyczerpaniu dotychczasowych zapasów.
Zobacz także
Bank Pocztowy rozpoczął wydawanie karty wytworzonej ze skrobi kukurydzianej
Bank BNP Paribas inwestuje w Envirly – platformę do mierzenia śladu węglowego