PKO Bank Polski został partnerem Potentiala w zakresie europejskiej tożsamości cyfrowej

Dodane:

Eryk Hałas Eryk Hałas

PKO Bank Polski został partnerem Potentiala w zakresie europejskiej tożsamości cyfrowej

Udostępnij:

PKO PB jako jedyny polski bank będzie współpracował z Potentialem, międzynarodowym konsorcjum odpowiadającym za projektowanie i wdrażanie portfeli tożsamości cyfrowych w Unii Europejskiej. Instytucja jest jedną z ponad 150 partnerskich organizacji z 19 krajów UE i Ukrainy.

Europa w dobie przemian technologicznych

Unia Europejska uznaje transformację cyfrową jako priorytet całej wspólnoty. Digitalizacja jest elementem technologicznego rozwoju, który sprzyja integracji wszelkich członków międzynarodowej organizacji. UE poświęca więc uwagę rozwojowi cyfrowej tożsamości i inwestuje w nią środki. 

Dowodem na to jest program „Cyfrowa Europa”, w ramach którego przeznaczono aż 46 mln euro na cztery projekty pilotażowe, związane z codziennym wykorzystywaniem europejskiej tożsamości cyfrowej. Jednym z nich jest projekt Potential, prowadzony przez Francję i Niemcy. Stawia on na rozwój innowacyjności, a przede wszystkim na współpracę i rozwój tożsamości cyfrowej w sześciu sektorach: zdrowie, prawo jazdy, podpis elektroniczny, telekomunikacja, bankowość oraz usługi rządowe.

Wszyscy partnerzy z 19 krajów UE oraz Ukrainy będą weryfikowali użyteczność portfeli tożsamości cyfrowych, podczas takich czynności jak wydawanie prawa jazdy czy otwieranie kont bankowych. Pilotaż ich użycia ma potrwać do połowy 2025 roku.

Rola Banku PKO BP

Bank PKO BP, jako partner w całym przedsięwzięciu będzie wspierał wspólnotę europejską w zakresie bezpieczeństwa cyfrowego, poprzez wdrażanie technologicznych udogodnień.

– PKO Bank Polski nadaje ton przemianom technologicznym w sektorze bankowym, wspiera innowacyjność gospodarki, wypracowuje rozwiązania technologiczne rewolucjonizujące podejście m.in. do usług e-administracji. Potencjał cyfrowy banku i nasze aspiracje wykraczają poza rodzimą branżę finansową. Jesteśmy gotowi wspierać Komisję Europejską w pracach na rzecz bezpiecznej europejskiej tożsamości cyfrowej – powiedział dla portalu pkobp.pl Michał Macierzyński, dyrektor Departamentu Usług Cyfrowych w PKO Banku Polskim.

Zobacz także

3W Startup ogłosił konkurs dla firm wykorzystujących zasoby wody, wodoru i węgla

Raport Capgemini: 84% usług rządowych dostępnych online