Na zdjęciu: Zbigniew Jagiełło, prezes zarządu PKO BP | fot. materiały prasowe
– W ramach naszego TFI powołaliśmy fundusz VC – PKO Venture. Wkrótce uzyska on osobowość prawną – mówi w rozmowie z Pulsem Biznesu prezes PKO BP Zbigniew Jagiełło. Nie wyjaśnia jednak, kiedy dokładnie wspomniany fundusz faktycznie powstanie oraz nie zdradza jakim budżetem będzie dysponować. Jagiełło nie przywiązuje zresztą uwagi do kwot, bo jak twierdzi „finansowanie nie jest problemem”.
Przejęcie Zencard
PKO Venture będzie inwestować w startupy z sektora fintech, co PKO BP robi od jakiegoś czasu. Przypomnijmy, że pod koniec stycznia 2017 roku bank przejął warszawski Zencard. Obie strony transakcji nie zdradziły jej wartości. Wyjaśniły tylko, że po akwizycji spółki jej założyciele i pracownicy dołączą do zespołu PKO BP, zachowają swoją markę i nadal będą działać jako odrębny podmiot. Zencard mił pomóc nowym właścicielom w przygotowaniu oferty, której klienci banku nie znajdą u jego konkurentów.
Przy tej okazji przedstawiciele PKO BP wyjaśniali, że kupno warszawskiej spółki jest dla nich istotne z kilku powodów. Wśród nich wymieniali możliwość realizacji strategii banku, wyjście poza tradycyjny sektor bankowy oraz zapewnienie dobrego treningu dla zespołu odpowiedzialnego za akwizycje przed kolejnymi przejęciami. Na tej podstawie możemy spodziewać się, żę PKO PB będzie włączać w swoje struktury kolejne startupy.
Udana akwizycja
To zresztą one tworzą nowe koncepcje rozwiązań finansowych, które albo rozszerzają funkcjonalność dotychczasowych opcji, albo całkowicie je zastępują. Poza tym prezes PKO BP jest zadowolony z wchłonięcia Zencard. – Spółka wnosi dużą wartość dodaną do grupy, natomiast współpraca z fintechami wymaga dystansu i chłodnej oceny – mówi w rozmowie z Pulsem Biznesu Zbigniew Jagiełło.
Zencard nie jest zresztą jedynym startupem z sektora fintech, z którym bank nawiązał współpracę w ostatnim czasie. Blisko rok temu zawiązał partnerstwo ze zwycięzcą konkursu „Let’s Finech with PKO BP” firmą Coinfirm, która pracuje nad technologią blockchain. Dzięki temu przedsiębiorstwo miało wdrożyć rozwiązania służące do przeciwdziałania praniu brudnych pieniędzy i weryfikowaniu danych.
Test blockchain
Przedstawiciele PKO BP mówili wówczas, że w pierwszej kolejności przetestują platformę Trudatum stworzoną, by zapewnić instytucjom finansowym możliwość weryfikowania danych. Wyjaśniali, że celem testu jest zbadanie możliwości integracji z istniejącą infrastrukturą banku oraz zidentyfikowanie konkretnych obszarów biznesowych, w których implementacja blockchain będzie stanowić usprawnienie.
– Technologia blockchain ma potencjał na to, by zrewolucjonizować szereg obszarów sektora finansowego, dlatego poświęcamy dużo uwagi, aby dobrze ją rozumieć i testować możliwe zastosowania tej technologii w naszym banku – mówił Szymon Wałach, dyrektor pionu klienta detalicznego w PKO Banku Polskim. Kolejnym krokiem mającym pomóc w zrewolucjonizowaniu rynku finansowego jest uruchomienie PKO Venture i inwestycja w kolejne podmioty.