Plany sektora MŚP bardziej ostrożne niż na rok 2021
Sektor MŚP rok 2022 planuje jeszcze ostrożniej niż w roku 2021. Wynika to z kilku czynników. Po pierwsze pandemia – była ona motywem przewodnim dwóch minionych lat. Mogłoby się wydawać, że problemy z nią związane powoli mijają, ale to nieprawda, bo przedsiębiorcy planując swoje budżety wciąż muszą liczyć się z tym, że może nastąpić lockdown, obostrzenia lub inne komplikacje mające wpływ na operacyjną działalność przedsiębiorstwa. Po drugie Polski Ład – ilość zmian podatkowych jest gigantyczna i jeżeli wejdzie on w życie to przed nami prawdziwa rewolucja gospodarcza. Kolejna sprawa to inflacja – rok 2021 przyniósł pod tym kątem szereg zmian, bo galopujące ceny wręcz rozsadzały biznesplany przedsiębiorców. Przed nami więc czas, kiedy przedsiębiorcy – mimo dobrej koniunktury gospodarczej – będą oglądać każdą złotówkę dwa razy.
„Rozjeżdżanie” się pensji sektora publicznego i prywatnego
Spowolnienie wzrostu wynagrodzeń w roku 2022 raczej nie nastąpi. Spodziewamy się, że będzie on następować nadal dość progresywnie. Wynika to z braków na rynku pracy – szczególnie w sektorach przeżywających gigantyczny wzrost np. e-commerce czy sektor budowlany. Tutaj pensje na pewno nadal będą rosnąc. Obawiam się, że rok 2022 przyniesie jeszcze większą rozbieżność między wzrostem wynagrodzeń w sferze publicznej i prywatnej. Już teraz te różnice są ewidentne, a przed nami prawdopodobnie kolejne zmiany. Przedsiębiorcy są obecnie poddawani gigantycznej presji płacowej.
Eksport ma się dobrze
Rozwój eksportu w Polsce jest w dużej mierze uzależniony od naszych relacji międzynarodowych oraz kondycji logistyki. Do Północnej Izby Gospodarczej w Szczecinie nie trafiały w ostatnim czasie informacje, by eksporterzy byli w gorszej kondycji finansowej.
Autor: Hanna Mojsiuk, Północna Izba Gospodarcza w Szczecinie