Platforma Flatte otrzymała wyróżnienie w konkursie Fintech Awards – podsumowanie 2023

Dodane:

MamStartup logo Mam Startup

Platforma Flatte otrzymała wyróżnienie w konkursie Fintech Awards – podsumowanie 2023

Udostępnij:

– Stworzyliśmy od podstaw i wprowadziliśmy na rynek platformę integrującą właścicieli mieszkań, najemców, osoby zarządzające nieruchomościami i specjalistów dbających o utrzymanie stanu technicznego lokali – mówi w podsumowaniu 2023 Tomasz Mikoda, CEO Flatte.

Co dobrego spotkało Wasz startup w 2023 roku?

Rok 2023 to dla nas przede wszystkim uruchomienie produkcyjne, które w przypadku flatte odbyło się z oczekiwanym przez nas powodzeniem. Stworzyliśmy od podstaw i wprowadziliśmy na rynek platformę integrującą właścicieli mieszkań, najemców, osoby zarządzające nieruchomościami i specjalistów dbających o utrzymanie stanu technicznego lokali.

Klienci, którzy nam zaufali, docenili funkcjonalność naszej aplikacji. Co ważne, umożliwia ona najemcom m.in. płacenie czynszu i rachunków za media, a właścicielom nieruchomości pozwala na bieżący nadzór nad tymi płatnościami. W 2023 pozytywnie rozpatrzono nasz wniosek o przyznanie flatte statusu Małej Instytucji Płatniczej. Jesteśmy podmiotem nadzorowanym przez KNF, co zwiększa zaufanie naszych klientów.

Dużym wyróżnieniem dla flatte była nominacja w kategorii najlepsze rozwiązanie Proptech w konkursie Fintech Awards 2023 organizowanym przez Fintek.pl, największy w Polsce portal poświęcony branży FinTech. Wyróżnienia przyznawało ponad 30 ekspertów i praktyków rynku, więc dostrzeżenie przez nich rozwiązań flatte jest dla nas szczególnie cenne, ponieważ oznacza uznanie branży.

Z czym mieliście problemy /co się nie udało w 2023 roku?

Flatte to nie tylko aplikacja do bieżącej obsługi najmu nieruchomości, ale także zespół ekspertów, którzy na co dzień wspierają naszych klientów. Zajmują się więc przygotowaniem mieszkań czy domów na wynajem, poszukiwaniem najmującego, a potem także pomagają np. w usuwaniu drobnych usterek wynikających z użytkowania nieruchomości. Aby zapewnić odpowiednią jakość tej obsługi, rozpoczęliśmy rekrutację specjalistów gotowych do pomocy. Założyliśmy, że pozyskanie wykwalifikowanych opiekunów naszych klientów odbędzie się szybciej, jednak ze względu na staranny dobór zespołu do obsługi, ten proces się wydłużył.

Zespół jest więc dla nas priorytetem, który zapewnia wysoką jakość obsługi. Nigdy nie planowaliśmy ograniczyć działalności flatte wyłącznie do samej aplikacji. Jednak dzięki takiemu narzędziu wiele czynności można zautomatyzować i w ten sposób zminimalizować ewentualne błędy ludzkie. Automatyzacja procesów obniża też koszty i sprawia, że nasza oferta skierowana do klientów może być jeszcze lepsza, jednak jej wprowadzenie też wymaga czasu i niektóre z zaplanowanych automatyzacji musieliśmy przesunąć w czasie.

Co zmienilibyście w prawie/przepisach, żeby lepiej Wam się funkcjonowało w 2024 roku?

Zdecydowanie ważne dla naszej branży byłoby uproszczenie prawa lokatorskiego, co pozwoliłoby na szybszą reakcję w sytuacji nierzetelnego najemcy. Mimo stosowanego przez nas zabezpieczenia w postaci umów najmu okazjonalnego, ewentualne procesy eksmisji mogą być długotrwałe. Obowiązująca obecnie ustawa stanowi parasol ochronny nad najmującymi, utrudniając dochodzenie właścicielom nieruchomości swoich racji np. w przypadku niepłacenia czynszu czy niszczenia mienia. Eksmisja nieuczciwego czy uciążliwego lokatora jest utrudniona. Tego typu sprawy wymagają decyzji sądu, co wydłuża czas i sprawia, że wynajmowanie mieszkań kojarzy się z ryzykiem.

Tomasz Mikoda – prezes zarządu flatte, platformy, która wspiera właścicieli w obsłudze najmu i w optymalizacji dochodów z nieruchomości. Menadżer z prawie 25 letnim doświadczeniem w obszarze bankowości detalicznej ze szczególnym uwzględnieniem tematyki produktów hipotecznych. Mocno zorientowany na skutecznym wdrażaniu prostych rozwiązań. Posiada doświadczenie w zarządzaniu zarówno obszarami wsparcia, jak i sprzedaży. W The Heart Tomasz jest odpowiedzialny za rozwój inicjatyw PropTech. Przed rozpoczęciem współpracy z The Heart, pełnił funkcję Prezesa Zarządu Pekao Banku Hipotecznego S.A, oraz Przewodniczącego Rady Nadzorczej Pekao Direct.

Zarządzanie nieruchomościami przez aplikację może pomóc uniknąć błędu ludzkiego – Patrick Kaminski (Flatte)