PlaySay – dbajmy o fonetykę

Dodane:

Adam Łopusiewicz Adam Łopusiewicz

Udostępnij:

Znajomość słownictwa, wymowa i mnóstwo ćwiczeń – to trzy podstawowe rzeczy, które są niezbędne podczas nauki języka obcego. PlaySay jest aplikacją, dzięki której możemy rozmawiać i przy okazji uczyć się języka hiszpańskiego albo angielskiego.

Znajomość słownictwa, wymowa i mnóstwo ćwiczeń – to trzy podstawowe rzeczy, które są niezbędne podczas nauki języka obcego. PlaySay jest aplikacją, dzięki której możemy rozmawiać i przy okazji uczyć się języka hiszpańskiego albo angielskiego.

Mission completed – to informacja, która pojawia się po wykonaniu jednego z zadań podczas korzystania z aplikacji PlaySay. Jak działa i czy rzeczywiście przynosi korzyści? Zacznijmy od tego, że PlaySay jest aplikacją dla tych, którzy mówią po angielsku i chcą nauczyć się hiszpańskiego oraz dla tych, którzy mówią po hiszpańsku i chcą nauczyć się angielskiego. Po krótkiej rejestracji wybieramy pierwszą “misję”. Może to być rozmowa podczas randki, na którą umówiliśmy się z osobą oddaloną o kilkaset kilometrów. System wybierze nam cały dialog i gdy pojawi się pierwsze hasło rozpoczynające rozmowę, musimy je powiedzieć po angielsku, aby odblokować jego hiszpańskojęzyczną wersję. Po chwili pojawia się to samo zdanie tyle, że w języku hiszpańskim. Aby przejść do dalszego etapu musimy powiedzieć je po hiszpańsku.

Dla tych, którzy dopiero rozpoczynają przygodę z językiem może być to trudne, ale w takim przypadku możemy skorzystać z nagrania native speakera. Gdy już czujemy się na siłach do wypowiedzenia pierwszego zdania po hiszpańsku, naciskamy record i za 3 sekundy nagrywamy swoją wypowiedź. Dalsza rozmowa nadal odbywa się w tym samym trybie. Co z tego mamy? Wszystkie nasze wypowiedzi są nagrywane i możemy je później przesłuchać. Wchodzimy wtedy w album nagrań i mamy widoczne zakładki ze zdaniem po hiszpańsku i po angielsku. Wystarczy, że wejdziemy w jedną z nich i usłyszymy nasz głos wypowiadający słowa w obcym języku.

Czy nie popełniamy błędów w wymowie? System PlaySay automatycznie sprawdza naszą wypowiedź i jeśli zauważy, że źle wypowiadamy słowo, to prosi nas o powtórzenie. Jeśli tego nie zrobimy, to nie przejdziemy do dalszego etapu. Twórcy aplikacji na iPhone’y ciekawie podeszli do elementu tzw. grywalizacji. Wchodząc do aplikacji mamy małą mapkę z miejscami gdzie możemy tematycznie porozmawiać. Po wejściu np. w restaurację widzimy jakie misje wykonaliśmy, a jakie jeszcze są do wykonania. Aplikacja PlaySay nauczy nas tego o czym i jak rozmawiać w danych sytuacjach.

Czego w przyszłości możemy spodziewać się po PlaySay? Twórcy aplikacji kilka dni temu otrzymali 250 tysięcy dolarów dofinansowania od HarperCollins, czołowego wydawcy słowników obcojęzycznych. Przypuszczam, że w przyszłości będziemy mogli oprócz rozmawiania rozwiązywać krzyżówki czy odsłuchiwać osobno słówka, których nie zapamiętaliśmy. Startup mobilny PlaySay jest finalistą TechCrunch Disrupt 2011.

źródło: techcocktail.com, techcrunch.com