Po sukcesie na nigeryjskim rynku fintech Lidya wchodzi do Polski

Dodane:

Marta Wujek Marta Wujek

Po sukcesie na nigeryjskim rynku fintech Lidya wchodzi do Polski

Udostępnij:

Tomasz Sękalski, dyrektor krajowy platformy pożyczkowej Lidya w rozmowie z money.pl poinformował, że amerykański fintech oficjalnie wchodzi do Polski.

W październiku informowaliśmy, że platforma pożyczkowa z Lidya planuje ekspansję w Polsce i Czechach po udzieleniu tysięcy pożyczek w Nigerii. Startup widzi luki w finansowaniu stojące przed małymi przedsiębiorstwami w szybko rozwijających się gospodarkach europejskich i planuje tę lukę wykorzystać. Prace związane z wejściem na polski rynek firma rozpoczęła już na początku 2019 roku, natomiast w październiku rozpoczęły się działania operacyjne na polskim i czeskim rynku. Teraz Lidya pojawi się już oficjalnie nad Wisłą.

– W tym roku Lidya wchodzi na polski i czeski rynek równolegle. Zadecydowały względy pragmatyczne, Polska i Czechy mają te same regulacje. W zeszłym miesiącu w Nigerii udzieliliśmy ponad tysiąc pożyczek o średniej wartości 2,5 tys. dol. Co nas wyróżnia? Prostota obsługi, szybkość otrzymania pieniędzy i sposób pozyskania klienta – powiedział w rozmowie z money.pl Tomasz Sękalski.

Lidya stworzyła fundusze venture capital takie jak Omidyar Network i Alitheia Capital. Zgodnie z zapowiedzią z października firma planuje wypłacić 1,1 miliard dolarów w ciągu najbliższych pięciu lat małym firmom, które nie mogą uzyskać pożyczek bankowych. Firma będzie poszukiwać klientów szczególnie w rolnictwie, farmaceutyce i handlu detalicznym.

Lidya to amerykańska spółka, której centrum R&D miesci się w Portugalii. Jak do tej pory fintech udzielił 10 tys. pożyczek w Nigerii, natomiast liczba wszystkich zarejestrowanych podmiotów w bazie firmy to 200 tys.

Polska należy do krajów o najwyższych stopach odrzucenia kredytu dla małych i średnich przedsiębiorstw, wynika z raportu Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju, więc startup ma duży potencjał działania nad Wisłą. Lidya planuje co roku wchodzić aż do czterech nowych krajów, w tym do dalszych potencjalnych rynków Europy Wschodniej. Początkowo udostępni 10 milionów dolarów nowego kapitału na finansowanie wydatków operacyjnych firm i zapowiedział, że będzie w stanie zapewnić dodatkowe 200 milionów dolarów na rozwój.

Rzeczywiście w Polsce jest problem z pozyskiwaniem finansowania na rozwój małych i średnich firm. Dlatego Lidya ma duże szanse na sukces w naszym kraju. Zobaczymy, czy wykorzysta ten potencjał.