Eksperyment udowodnił, że można osiągnąć zawrotną prędkość jeśli chodzi o transmisję danych – wszystko za sprawą światłowodu wielomodowego, dzięki któremu naukowcy z japońskiego Instytutu Badań Systemów Sieciowych osiągnęli pierwszą na świecie transmisję przekraczającą 1 petabit na sekundę. W przeliczeniu gigabajty jest 125 000 Gb/s) w jedno-rdzeniowym wielomodowym włóknie światłowodowym. To osiągnięcie przebiło dotychczasowy rekord transmisji w światłowodzie wielomodowym… aż 2,5-krotnie od poprzedniego.
„Do tej pory wszystkie eksperymenty nad transmisją w światłowodach obsługujących dużą liczbę modów były ograniczone do małych szerokości pasma optycznego. W tym badaniu wykazaliśmy możliwość połączenia wysoce wydajnej szerokopasmowej transmisji optycznej ze światłowodem z 15 modami o standardowej średnicy 0,125 mm”- napisali naukowcy w swoim oświadczeniu.
National Institute of Information and Communications Technology, fot. Wikipedia
Aby przeprowadzić eksperyment naukowcy opracowali szerokopasmowy podsystem do nadawania i odbierania kilkuset wysoce wydajnych widmowo kanałów WDM (Wavelength Division Multiplexing) o wysokiej jakości sygnału. Ten system transmisji został wykorzystany w światłowodzie wielomodowym, dzięki któremu udało się osiągnąć rekordową prędkość transmisji.
„Wraz ze zwiększaniem liczby trybów w wielomodowym systemie transmisji światłowodowej wzrasta złożoność obliczeniowa wymaganego przetwarzania sygnału cyfrowego MIMO (Multi-Input Multi-Output). Zastosowane włókno transmisyjne miało niewielkie opóźnienie modalne w dużym paśmie optycznym.”- napisali naukowcy.
Według naukowców sukces tego eksperymentu przyczyni się do rozwoju technologii transmisji danych i powstaniu nowych optycznych systemów transmisji o dużej przepustowości. Aktualnie planuje się zwiększenie zasięgu transmisji wielomodowej o dużej pojemności i zintegrowanie jej z technologią wielordzeniową.