PodatkiNaKlik – pod taką nazwą poznańska firma Varico: w biznesie warto na nas liczyć zapoczątkowała otwartą inicjatywę społeczną skierowaną do przedsiębiorców, biur rachunkowych, producentów oprogramowania i mediów, która ma na celu zmobilizowanie banków do umożliwienia przedsiębiorcom płacenia podatków na klik.
,,Zauważyliśmy, że nasi klienci mają duże problemy z dokonywaniem płatności podatków. Dzieje się tak, ponieważ banki wymagają dodatkowych informacji i znajomości narzuconego systemu oznaczeń przy zlecaniu przelewów. Klienci często ich nie znają lub mylą się we wpisywaniu danych. Niestety banki nie automatyzują tego procesu, a przecież w każdym oprogramowaniu księgowym te informacje są dostępne. Wystarczyłoby przekazać je z systemu księgowego do bankowego i wówczas możliwe byłyby podatki na klik. Komplikacje wynikające z ,,niezauważania’’ przez banki potrzeb klientów sprawiły, że narodziła się inicjatywa PodatkiNaKlik’’ – wyjaśnia Dyrektor Generalny firmy Varico Rafał Łożyński.
Przyjmując, że co roku zakładanych jest 8,9 tys. firm (dane GUS), to z tym problemem boryka się zatrważająca liczba przedsiębiorców. Z badań przeprowadzonych w ramach projektu 'Small Business DNA’ wynika, że aż 51% mikro i małych firm korzysta z usług zewnętrznych biur rachunkowych, tylko 12% zatrudnia księgowego, natomiast 37% przedsiębiorców samodzielnie prowadzi swoją księgowość. Ponadto, 69% firm rozlicza się z podatku VAT miesięcznie, co implikuje konieczność wystawiania większej ilości deklaracji w stosunku do kwartalnej metody rozliczeń. Oznacza to, że co miesiąc podatnik otrzymuje od swojego księgowego lub samodzielnie licząc generuje wiele płatności wobec budżetu: 3 rodzaje składek ZUS, podatek VAT, podatek dochodowy za siebie i podatek od zatrudnionych pracowników.
Sam proces jest bardzo czasochłonny, ponieważ na początku należy policzyć kwoty, następnie należy zalogować się banku i ręcznie przepisać wszystkie dane (NIP, REGON, okres, kwota), dopiero wówczas można autoryzować swój przelew. Wybrane banki tylko w minimalnym stopniu automatyzują ten proces. Ręczne przepisywanie przelewów podatków i składek ZUS zabiera średnio ok. 5 min. przy każdej operacji, co w skali całej gospodarki powoduje marnotrawstwo 3 mln godz. rocznie oraz milionów złotych strat.
Ważne, aby dostęp do PodatkówNaKlik był otwarty i bezpłatny dla wszystkich, zarówno dla producentów oprogramowania jak i przedsiębiorców. Oprogramowanie księgowe generowałoby gotowe odnośniki umożliwiające szybką i prawidłową płatność składek ZUS oraz PodatkówNaKlik.
Celem inicjatywy PodatkiNaKlik jest uzyskanie poparcia wśród producentów oprogramowania, biur rachunkowych, przedsiębiorców i mediów, a tym samym zmobilizowanie banków do umożliwienia płacenia wszystkim przedsiębiorcom podatków na klik.
źródło: informacja prasowa