Wprowadziliśmy w badania przedkliniczne dwa leki. Podsumownie roku Biotts

Dodane:

Paweł Biernat Konrad Krajewski Paweł Biernat Konrad Krajewski

Wprowadziliśmy w badania przedkliniczne dwa leki. Podsumownie roku Biotts

Udostępnij:

Naukowcy Biotts rozwijają m.in. innowacyjne nośniki leków. Startup ma na swoim koncie kolejne zgłoszenia patentowe, nagrody w konkursach i udział w programach akceleracyjnych i to wszystko tylko w 2019 r.

Czytasz właśnie artykuł z cyklu, w którym polskie startupy i firmy technologiczne, podsumowują 2019 rok. Jeśli chcesz przeczytać inne teksty z serii, zajrzyj tutaj.

Biotts tworzy autorskie leki i nośniki leków w oparciu o unikatowe technologie produkcji, podejście do procesów łączenia substancji oraz wiedzy na temat komunikacji i oddziaływania komórek. Nośniki spółki zwiększają biodostępność substancji czynnych i mogą być wykorzystane jako system transportujący dla powszechnie stosowanych leków onkologicznych, przeciwzapalnych czy przeciwbólowych, zwiększając ich celowane działania, zmniejszając przy tym dawkę leku i radykalnie redukując skutki uboczne terapii. Dzięki tej technologii obniżone zostaną koszty leczenia i zwiększy się komfort życia milionów pacjentów.

Wyróżniono nas w licznych konkursach

W 2019 r. nasza spółka została dostrzeżona na rynku startupowym. Zostaliśmy laureatem Startup Session Elite podczas XXIX Forum Ekonomicznego w Krynicy Zdrój. Co więcej, zdobyliśmy pierwsze miejsce w kategorii „Startup” podczas BioForum w Łodzi i drugie miejsce w konkursie Start-Up-Award, organizowanym podczas Forum Innowacji w Tarnowie.

Ponadto wyróżniono nas w konkursie Start-Up-Med na IV Kongresie Wyzwań Zdrowotnych. W finale tegorocznej XVI edycji Konkursu „Dolnośląski Gryf – Nagroda Gospodarcza” w kategorii Start-up Roku także nas wyróżniono (równolegle z Smartech-IT).

Wzieliśmy także udział w Akademii BioMed PFR, gdzie 20 najbardziej innowacyjnych polskich firm z branż medycznej i farmaceutycznej doszkalało się pod okiem specjalistów. Jury Akademii podczas uroczystej gali uznało, że to my stworzyliśmy najbardziej innowacyjne rozwiązanie. Pozyskaliśmy także kolejne dotacje (Dolnośląski Bon na Innowacje).

Zrealizowaliśmy wszystkie nasze założenia

W ubiegłym roku największym wyzwaniem dla całego naszego zespołu były szeroko pojęte badania. Jesteśmy w trakcie badań przedklinicznych nad lekami biopodobnymi, stosowanymi w neurologii i regeneracji tkanek. Finiszujemy także badania dotyczące przenikalności naszego flagowego produktu – nośnika transdermalnego.

Był to dla nas intensywny rok: wprowadziliśmy w badania przedkliniczne dwa leki, dokonaliśmy trzech zgłoszeń patentowych, przeprowadziliśmy badania walidujące potencjał autorskiego nośnika oraz ustaliliśmy wstępne kwestie regulacyjne w EMA i FDA.

Zrealizowaliśmy wszystkie nasze założenia na 2019 r. w różnym stopniu. Był to dla nas bogaty w nową wiedzę oraz doświadczenie czas – rozpoczęliśmy pierwsze rozmowy z globalnymi firmami farmaceutycznymi zainteresowanymi przetestowaniem naszych technologii transportu leków.

W 2020 roku planujemy dokonać dwóch kolejnych zgłoszeń patentowych

Użytkowników systemów transdermalnych z roku na rok przybywa. Ten trend jest ogromną szansą dla spółek biotechnologicznych tworzących technologie transportu substancji leczniczych. Takie rozwiązania są pożądane przez pacjentów jak i koncerny farmaceutyczne.

Niemniej skóra jest najsilniejszą barierą w naszym organizmie, dlatego mimo rosnącego rynku wielu firmom nie udaje się wprowadzić na rynek nowych, skuteczniejszych systemów przenoszenia leków przez skórę.

W 2020 r. planujemy dokonać kolejnych dwóch zgłoszeń patentowych, pozyskać grant z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju oraz przeprowadzić co najmniej dwa proof of concept z globalnymi koncernami farmaceutycznymi.

Polskie startupy z powodzeniem mogą stawać w szranki z zachodnimi spółkami – na międzynarodowej arenie konkursowej coraz częściej rozwiązania znad Wisły zostawiają w tyle inne technologie. Co więcej, na polskie innowacje powoli zaczynają stawiać zagraniczni inwestorzy – ci Polscy raczej obawiają się inwestować w firmy biotechnologiczne – horyzont zwrotu jest długi. Niemniej jest to branża, która generuje ogromne zyski i inwestorzy mogą bardzo dużo zarobić.

Autorzy: Paweł Biernat, prezes Biotts i Konrad Krajewski, partner zarządzający Biotts