W tym cyklu zaprezentujemy Wam ostatnie inwestycje niemieckiego funduszu Point Nine Capital. Zdecydowaliśmy się stworzyć nowy cykl ze względu na to, że jak się okazuje fundusz ten często inwestuje w polskie startupu. A ostatnio zainwestował w…
… dwa startupy. Pierwszym z nich jest Purmeo, czyli startup subskrypcyjny z Niemiec. Drugim jest polski startup DocPlanner.com.
Dzięki Purmeo możemy zamówić zestaw witamin odpowiednich dla naszego trybu życia. Jak zamówić subskrypcję i ile będzie nas to kosztować? Po przejściu do sekcji zamawiania wypełniamy ankietę. Podajemy swoją płeć, wagę, wzrost i ile mamy lat. Następnie oznaczamy jaki tryb życia prowadzimy i jaką dziedzinę sportu uprawiamy. Następnie Purmeo pyta nas co jemy podczas zimy. Musimy również odpowiedzieć na pytanie jak często jemy pełnoziarniste posiłki i jak często pijemy mleko czy jemy produkty mleczne w ciągu tygodnia. W dalszej części jesteśmy pytani o to czy często jemy warzywa, owoce, jak często zajadamy się słodyczami oraz poinformować o przebytych wcześniej chorobach.
Cały proces rejestracji ma być swoistym wywiadem osobistym między zamawiającym a Purmeo. Dzięki temu system pozna nasze preferencje żywieniowe i będzie wiedział jakich witamin w organiźmie nam brakuje. Po wypełnieniu ankiety i podaniu adresu e-mail nasze odpowiedzi są analizowane i następuje dobór zawartości pierwszej paczki. Cena: 39,90 EUR za miesiąc przy 12-sto miesięcznej subskrypcji. Za co płacimy? Zamówienie subskrypcji Purmeo wiąże się z:
- comiesięczną dostawą (przez cały rok) paczek z witaminami do naszych domów,
- każda paczka zawiera zestaw witamin na każdy dzień miesiąca,
- indywidualnie dobrany plan treningowy,
- możliwość zmiany preferencji dot. następnej paczki,
- darmowa dostawa.
Przyznam, że to całkiem interesująca propozycja. Na początku myślałem, że subskrypcję można zamówić wyłącznie na terenie Niemiec (rozumiem, że na taką decyzję miałyby wpływ różnice prawne poszczególnych krajów np. Polski). Postanowiłem skorzystać z możliwości czatu z kimś z obsługi klienta. Dosłownie po 5 sekundach otrzymałem odpowiedź na zadane pytanie. Subskrypcję możemy zamówić również do polski nie ponosząc dodatkowych kosztów przesyłki (która zawsze jest darmowa). Rozmówca wskazał, że na chwilę obecną nie można wybrać Polski w formularzu, ale w sekcji komentarz wpisując „to Poland please” i podając nasz adres podobno wystarcza. Ta funkcja ma być poprawiona w styczniu przyszłego roku.
Purmeo ruszył online na końcu lutego bieżącego roku. Startup stworzyło dwóch byłych studentów szkoły menedżerskiej Peter Haag i Nicolas Boldt.
Dzięki DocPlanner.com mamy możliwość znalezienia w naszej okolicy specjalisty np. ds. chorób dziecięcych i umówienia się z nim na wizytę poprzez rozmowę telefoniczną. DocPlanner jest grupą serwisów i znajduje się w nim 5 platform na poszczególne kraje Europy. Wśród nich są: Znanylekarz.pl (Polska), Znamylekar.cz (Czechy), Znamylekar.sk (Slovakia), DrScore.ru (Rosja) i DocPlanner.de (Niemcy). Zgodnie z podanymi informacjami ponad 2,5 miliona ludzi na świecie co miesiąc korzysta z DocPlanner.
Jak działa DocPlanner? Na stronie głównej rzucająca się od razu w oczy nawigacja pozwala na szybkie znalezienie lekarza specjalisty po wpisaniu szukanych fraz. Na górze listy znajdują się lekarze z najlepszymi opiniami wśród użytkowników serwisu oraz oznaczeni hasłem „Profil zweryfikowany”. Po przejściu do profilu wybranego lekarza, mamy dostęp do jego podstawowych danych osobowych, krótkiej biografii oraz listy badań, które może wykonać. Pod profilem mamy wgląd do komentarzy oraz ocen wystawionych przez byłych pacjentów wybranego lekarza. Umówienie się na wizytę wymaga wykonania rozmowy telefonicznej.
Startup rozwijał Mariusz Gralewski, który w przeszłości odpowiadał m.in. za stworzenie Goldenline.pl. Mariusz od 2010 roku rozwijał swój serwis w Polsce i w Czechach. W DocPlannera wczoraj zainwestowano 1 milion dolarów w pierwszej rundzie finansowania. Inwestycji dokonali: Point Nine Capital, Piton Capital, RTA Ventures i kilku aniołów biznesu.