Polacy boją się, że sztuczna inteligencja odbierze im pracę. Wyniki badania

Dodane:

Informacja prasowa Informacja prasowa

sztuczna inteligencja a rynek pracy

Udostępnij:

Ponad 41% Polaków boi się, że sztuczna inteligencja zawładnie światem. Jednocześnie tylko 24% badanych uważa, że roboty mogłyby wykonywać pracę lepiej od nich. Co jeszcze myślimy o czwartej rewolucji przemysłowej?

Serwis kariery LiveCareer Polska przeprowadził badanie „Robotyzacja i sztuczna inteligencja a rynek pracy”, w którym zapytano 1129 respondentów o ich opinię na temat robotyzacji i automatyzacji pracy.

Obawa przed AI

Okazało się m.in. że co trzeci Polak boi się, iż w przyszłości maszyny zastąpią go na obecnym stanowisku pracy. Wśród ankietowanych, którzy czują się zagrożeni, zdecydowana większość uważa, że roboty zastąpią ich w ciągu najbliższych 10 lat (32%) albo 20 lat lub później (40%). Tylko 1 na 5 osób w tej grupie uważa, że to kwestia kolejnych 5 lat. Pozostałe 8% ankietowanych z tej grupy przyznaje, że już teraz roboty wykonują większość ich pracy.

Co istotne, aż 80% respondentów jest zdania, że rozwój technologii powinien być regulowany prawnie, by chronić obecne miejsca pracy. Jako najskuteczniejsze metody walki z bezrobociem technologicznym Polacy wskazali krótszy tydzień pracy (37%) i bezwarunkowy dochód podstawowy (37%).

Automatyzacja = wyższe bezrobocie?

Poza tym 63% Polaków uważa, że rozwój sztucznej inteligencji spowoduje ogólny wzrost bezrobocia. Gdyby ten scenariusz się sprawdził, 47% z nas podniosłoby swoje kwalifikacje, żeby kontrolować pracę robotów, a 28% zmieniłoby zawód lub branżę. Tylko co dziesiąty ankietowany poparłby zmiany prawne, których celem jest pomoc bezrobotnym, a 8% poparłoby zmianę lub transformację obecnego systemu gospodarczego.

Badanie wykazało również, że:

  • 84% badanych Polaków uważa, że sztuczna inteligencja powinna tylko pomagać obecnym pracownikom, a nie ich zastępować
  • 41% ankietowanych popiera rozwój automatyzacji pracy bez względu na konsekwencje
  • 73% konsumentów popiera robotyzację i automatyzację pracy.
automatyzacja infografika