Wielki finał konkursu odbędzie się w Petersburgu między 9 a 11 lipca. Kraj z nad Wisły reprezentować będą aż trzy zespoły. TapBoarders z Poznania, FRONT z Warszawy oraz WeRule z Gdańska zaskoczą jury światowego konkursu. Ostatni wymieniony przedstawi aplikację do wykonywanie testów narkotykowych.
fot. Fotolia
To już kolejna edycja konkursu, w którym do grona finalistów zakwalifikowały się polskie zespoły. Spośród blisko tysiąca zgłoszeń do ścisłej czołówki szesnastu projektów, wybrane zostały COPE oraz Modern Test Drug.
Pierwszy, to platforma informatyczna ułatwiająca koordynację osób czy jednostek uczestniczących w dowolnej akcji. Zespół FRONT z Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie w składzie: Marcin Cieślewicz, Kamil Krajewski, Marcin Perka, Artur Stachurski chce wspomóc proces zarządzania jednostkami na każdym poziomie dowodzenia. Pomóc ma wykorzystanie nowoczesnego sprzętu i technologii m.in. smartfonów, tabletów, GPS, AR (rzeczywistości rozszerzonej).
Drugi zespół tworzy aplikację na Windows Phone, dzięki której zbadamy czy dana osoba zażywała narkotyki. Proces wykrywania polega na skanowaniu oka, a następnie analizie obrazu w celu znalezienia anomalii spotykanych po zażyciu środków odurzających – mówi Karol Stosik, pomysłodawca Modern Test Drug. Spośród tradycyjnych testów narkotykowych wyróżnia ją szybkość działania, prostota obsługi oraz nieporównywalnie niższy koszt użycia – dodaje Stosik. Wspomina też o tym, że targetem aplikacji jest praktycznie każdy, co jest jej zaletą. Skorzystanie z aplikacji nie wymaga specjalnych umiejętności. Użycie zależy tylko i wyłącznie od potrzeb użytkownika. Zespół tworzą Karol Stosik, Paweł Nowakowski i Mateusz Nowak.
Trzecim zespołem z Polski, który powalczy w finale Imagine Cup jest zwycięzca polskiej edycji, czyli TapBoarders z Poznania. Zespół tworzą: Tadeusz Makuch, Stefania Tempłowicz, Aleksandra Olejniczak, Bartosz Matuszewski. Poznaniacy zaprezentują projekt Multiboard, czyli jak czytamy w opisie „platforma pozwalająca na udostępnienie i uruchomienie gier planszowych w wersji elektronicznej”. Co ciekawe uruchomienie gry odbywa się na wielu połączonych ze sobą urządzeniach mobilnych takich jak tablety i smartfony. Tworzą one multimedialne i interaktywne środowisko dla graczy.
W tegorocznej edycji konkursu, studenci powalczą o najwyższe nagrody w historii konkursu Imagine Cup. Zespół, który zdobędzie pierwsze miejsce otrzyma 50 tysięcy dolarów. Drugi na podium zespół zostanie nagrodzony dziesięcioma tysiącami dolarów. Zdobywcy trzeciego miejsca otrzymają pięć tysięcy dolarów. Organizatorzy dodatkowo wybiorą projekty, które zostaną uhonorowane specjalnymi nagrodami ufundowanymi przez sponsorów.
Wszystkim zespołom życzymy udanych prezentacji. Wierzymy jednak, że to Polacy zgarną główne nagrody w konkursie.