Polacy z 4. miejscem w międzynarodowym konkursie Moon Base Design Contest. Zaprojektowali bazę na Księżycu

Dodane:

Kasia Krogulec Kasia Krogulec

Polacy z 4. miejscem w międzynarodowym konkursie Moon Base Design Contest. Zaprojektowali bazę na Księżycu

Udostępnij:

Zespół Innspace zajął 4. miejsce w konkursie Moon Base Design Contest. Polacy zaprojektowali przy pomocy druku 3D Xors, bazę na Księżycu, nad którą pracowało od października kilkanaście osób.

Konkurs Moon Base Design Contest został zorganizowany przez towarzystwo Moon Society ze Stanów Zjednoczonych. Uczestnicy z całego świata mieli za zadanie zaprojektowanie habitatu księżycowego, który będzie możliwy do wybudowania w ciągu najbliższej dekady i pomieści 2-3 załogi jednocześnie.

To nie pierwsze wyróżnienie Innspace. Wcześniej zespół zdobył tytuł Gold Winner w konkursie Future Mars Life w Chinach i 5. miejsce w konkursie Mars Colony Prize w USA.

Kto tworzy Innspace?

Polska ekipa to studenci, doktoranci i absolwenci o różnych specjalizacjach z Politechniki Wrocławskiej oraz innych uczelni w kraju.

– Nasz zespół posiada wyjątkowe umiejętności. Nie tylko posiadamy w swojej grupie specjalistów z 14 różnych dziedzin, jak architektura, robotyka, medycyna czy nawet prawo, ale też znaczna część naszych członków ma doświadczenie jako analogowi astronauci. Staramy się więc wykorzystać interdyscyplinarny background i pobyt na misji podczas realizacji naszych projektów – powiedziała dla serwisu miasta Poznań Justyna Pelc, lider grupy Innspace.

Jak wygląda baza zaprojektowana przez Innspace?

Habitat został roboczo zlokalizowany w pobliżu krateru Shackleton, który znajduje się na południowym biegunie. Na tym terenie występują miejsca, gdzie Słońce operuje prawie cały czas, ale i takie, do których światło nie dociera nigdy.

Za oczyszczanie ścieków i innych zanieczyszczeń wodnych odpowiada kompozycja mikroorganizmów, takich jak bakterie i cyjanobakterie. Poza tym mikroglony uformowane w panele naścienne w każdym pomieszczeniu, poza walorami wizualnymi dostarczają dodatkowy tlen. Do lepszej imitacji światła słonecznego projektanci wykorzystał lampy emitujące nie tylko światło widzialne, ale też podczerwone i UV-A oraz UV-B.

Xors Moon Base miałaby powstać w latach 2026-30. Misja przygotowawcza trwałaby od 2026 do 28 r. Składałoby się na nią 17 ładunków z prototypami i potrzebnymi materiałami. Loty realizowane w obrębie przygotowań odbywałyby się średnio co 1,5-2 miesiące. Główna misja mogłaby się rozpocząć w 2028 r.; tworzyłyby ją 3 loty towarowe i załogowe.