Załoga Husariona, polskiego startupu technologicznego, zaprezentowała na Kickstarterze swój najnowszy projekt – RoboCORE. Przedstawione urządzenie jest „sercem robotów”, które pozwala na tworzenie robotów bez specjalistycznej wiedzy i dużych nakładów finansowych. Aby rozpocząć masową produkcję, Polacy potrzebują pięćdziesiąt tysięcy dolarów.
Dotychczas robotyka konsumencka nie miała szans, by się upowszechnić, ale załoga Husariona chce to zmienić. Celem startupu jest udostępnienie szerokiej grupie osób gotowych modułów, które umożliwią budowanie niedrogich robotów o dużych możliwościach. Każdy robot składa się z elektroniki, oprogramowania i mechaniki. RoboCORE łączy w sobie elektronikę i oprogramowanie w zgrabnej obudowie przypominającej serce. Urządzenie posiada rozbudowane peryferia, wydajny procesor i intuicyjne oprogramowanie.
Twórcy deklarują, że podstawowa wiedza programistyczna wystarczy do uruchomienia własnej maszyny. Takie zestawienie umożliwia stworzenie robota w czasie od kilkudziesięciu minut do kilku godzin. Zarządzanie urządzeniem jest możliwe przez aplikacji RoboCORE działającej w chmurze. Użytkownik przez przeglądarkę internetową może programować robota, sterować nim, a nawet udostępnić projekt znajomym.
RoboCORE ma sprawić, że dla wielu potencjalnych idei znikną bariery wejścia, a firmy zaczną tworzyć więcej robotów rozwiązujących konkretne problemy. Twórcy serca robotów wierzą, że „świat znajduje się w przededniu kolejnej rewolucji technologicznej”. Czy dokonają jej pierwsze personalne roboty?