Polki robią badanie KTG bez wychodzenia z domu. Wynik przychodzi SMS-em

Dodane:

Informacja prasowa Informacja prasowa

Polki robią badanie KTG bez wychodzenia z domu. Wynik przychodzi SMS-em

Udostępnij:

Kardiotokografia to badanie serca płodu, które dzięki urządzeniu firmy Carebits każda kobieta w ciąży może wykonać w swoim domu. Jego wynik musi trafić do specjalistów, którzy będą w stanie zinterpretować dane. Do ich przesyłania oraz prowadzenia komunikacji z pacjentkami, system wykorzystuje wiadomości SMS wysyłane przez firmę SMSAPI.

E-recepty, teleporady, zapisy przez internet czy powiadomienia SMS o terminie szczepienia przeciwko COVID-19 stały się ostatnio codziennością, a hasło „telemedycyna” jest odmieniane przez wszystkie przypadki.

Przyszłością w tym obszarze jest IoT, czyli Internet Rzeczy. Pozwala np. na monitorowanie zdrowia pacjenta poprzez czujniki lub samodzielne badania dzięki mobilnym urządzeniom łączącym się z placówką medyczną. W Polsce jedno z rozwiązań tego typu oferuje firma Carebits: KTG Sigmafon. To bezprzewodowy kardiotokograf zintegrowany z komputerowym systemem analizy.

Badanie w domowym zaciszu

KTG to badanie dla kobiet w ciąży – monitoruje czynność serca, ruchy płodu i skurcze macicy. Dzięki Carebits można wykonać je samodzielnie w domu. Zapis KTG trafia do aplikacji mobilnej, a następnie do Komputerowego Systemu Nadzoru Położniczego. Algorytm analizuje wyniki i przedstawia ich interpretację. Kolejny etap to autoryzowanie wyniku badania przez kadrę Centrum Monitoringu Położniczego. Ustalenie zaleceń i kontakt z pacjentką odbywa się przez SMS. W tym zakresie Carebits od 2018 r. wspiera platforma SMSAPI, umożliwiająca masowe wysyłki wiadomości.

– Przywiązujemy szczególną uwagę do formy i treści przekazywanych informacji. Muszą być maksymalnie konkretne i jednoznaczne interpretowalne. Dzięki temu pacjentki są spokojniejsze i czują, że są pod całodobową opieką – mówi Eugeniusz Formaniuk dyrektor zarządzający Carebits.

Eksportowe rozwiązanie

Od początku współpracy z SMSAPI Carebits działa nie tylko w Polsce, ale również w Wielkiej Brytanii, Australii, Kolumbii, Kenii, Ukrainie, Gruzji, Ukrainie, Kazachstanie, Armenii i Izraelu. We wszystkich krajach system funkcjonuje w ten sam sposób – Wszędzie na świecie SMS jest najprostszą i najszybszą droga komunikacji między Centrum Telemedycznym a pacjentką czy doktorem – podkreśla Eugeniusz Formaniuk – W ostatnim czasie Carebits odnotowało bardzo duży wzrost zainteresowania: – Dostaliśmy zapytania z 18 krajów – mówi Eugeniusz Formaniuk – Ponadto dzięki grantom z PAIH (Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu) przygotowujemy się do wejścia na rynki USA, Kanady i Indii.

Obecność w tak wielu krajach jest możliwa dzięki wsparciu uniwersalnej platformy do wysyłki wiadomości SMS – Z pomocą SMSAPI polska firma może działać na całym świecie, od Afryki przez Amerykę Południową, aż po Bliski Wschód. Zasada działania jest wszędzie taka sama – wyjaśnia Michał Kuliś, Content Marketer w SMSAPI – Oznacza to, że raz przygotowana technologia wymaga tylko minimalnych zmian na poziomie połączenia poprzez API, aby działać gdziekolwiek na świecie.

– W przypadku Carebits wiadomości tekstowe służą do przekazywania informacji pomiędzy urządzeniem KTG, technikiem, lekarzem prowadzącym i ciężarną. Wykorzystanie SMS wyklucza potrzebę połączenia z internetem oraz zapewnia bezpieczną i szybką wymianę danych w niemal każdym miejscu. To szczególnie istotne w regionach z gorszą łącznością z siecią. Carebits działa w wielu państwach, więc bardzo na rękę jest im globalny zasięg naszych usług – dodaje Maja Wiśniewska PR i Content Marketing Manager SMSAPI.

Zawsze pod ręką

Z komunikacji SMS korzystają prywatne gabinety, szpitale, ośrodki zdrowia, laboratoria – To duże ułatwienie w ich pracy – mówi Maja Wiśniewska – Dzięki temu, że pacjent ma zawsze pod ręką informację np. na temat zbliżającej się konsultacji czy badania, zmniejsza się liczba telefonów na infolinię i liczba odwołanych wizyt. Pacjent ma poczucie bezpieczeństwa i wie, że nie zapomni. Wiadomości docierają szybko i mają wysoką otwieralność. Aż 69 proc. SMS-ów jest odczytywanych w ciągu 5 minut od otrzymania – W przypadku usług medycznych to nieocenione – podkreśla ekspertka SMSAPI.