Polki stworzyły samonaprawiającą się powłokę ochronną

Dodane:

Marta Wujek Marta Wujek

Polki stworzyły samonaprawiającą się powłokę ochronną

Udostępnij:

Być może dzięki odkryciu Polek problem korozji zostanie wyeliminowany. Chemiczki Alicja Stankiewicz i Katarzyna Zielińska opracowały materiał, który zawiera mikrokapsuły wypełnione substancją czynną, która potrafi naprawiać uszkodzenia. Naukowczynie założyły startup Coat-It i w jego ramach rozwijają projekt.

Korozja powoduje, że wiele elementów w różnego rodzaju urządzeniach trzeba często wymieniać. Odkrycie Polskich chemiczek może przyczynić się do ogromnych oszczędności. Gra warta jest świeczki, bo jak czytamy na stronie bpnt.bialystok.pl zapobieganie korozji materiałów funkcjonalnych w krajach rozwiniętych wymaga nakładów pieniężnych rzędu 2-3% PKB. W przypadku Polski jest to 34-51 mld zł rocznie.

Co ciekawe nowatorską powłokę można stosować zarówno w silnikach, czy przy elementach maszyn przemysłowych, jak również w klamrach pasków czy na klamkach, ponieważ może ona pełnić funkcję dekoracyjną. Wygląda na to, że Polski znalazły sposób na przedłużenie życia wielu przedmiotów.

Jak to działa?

Innowacyjna powłoka została opracowana przy użyciu nanocząsteczek, które potrafią naprawiać urazy, a przy tym są bardziej wytrzymałe na ścieranie. Nowe powłoki, według badań chemiczek są 60 proc. twardsze od tych stosowanych obecnie. Najczęściej korzysta się z powłok metalicznych, natomiast ta nowa jest niklowa i zawiera cząstki tlenku cyrkonu.

– Rozwiązanie tego rodzaju należy do wysokich technologii innowacyjnych, materiałooszczędnych i minimalizujących ślad węglowy związany ze stosowaniem powłok ochronnych – powiedziały, cytowane przez PAP, chemiczki. 

Powrót do projektu 

Alicja Stankiewicz i Katarzyna Zielińska swoją współpracę zaczęły na Politechnice Wrocławskiej, gdzie robiły studia doktoranckie. To właśnie wtedy wpadły na pomysł innowacyjnych powłok. Jednak po zakończeniu studiów i obronieniu tytułów chemiczki wyjechały z Polski. Pozostawiony projekt nie dawał im jednak spokoju.

– Do powrotu nad pracami nad rozwiązaniem zmotywował nas pozytywny feedback od partnerów branżowych. Okazało się, że istnieje olbrzymia potrzeba rynkowa w zakresie nowych, ulepszonych materiałów powłokowych, które łączyłyby dużą wytrzymałość mechaniczną z wysokimi właściwościami antykorozyjnymi – mówi, cytowana przez younickmint.com, Katarzyna Zielińska.

Spółka pozyskała inwestycję ze środków w ramach programu Bridge Alfa prowadzonego przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju.