Polscy naukowcy chcą wydrukować trzustkę. Opracowali projekt, a teraz zbierają fundusze na specjalistyczny sprzęt

Dodane:

Karolina Halik Karolina Halik

Udostępnij:

Według szacunkowych danych w Polsce żyje około 3 milionów osób z cukrzycą, z czego 200 tysięcy ma cukrzycę typu I. Sposobem na walkę z chorobą jest przeszczep trzustki lub wysp trzustkowych. Polscy naukowcy postanowili zmierzyć się z tym problemem i opracowali projekt bionicznego narządu.

kadr z filmu promocyjnego Fundacji BiRN

Projekt bionicznej trzustki nie jest medycznym sci-fi. Udało się już przeszczepić pęcherz i tchawicę wykonane na drukarkach. Polska załoga ma nadzieję, że niebawem uda im się dokonać tego samego i ułatwić życie milionom osób.

Bioniczna trzustka dla cukrzyków

Grupa polskich naukowców pod kierunkiem chirurga transplantologa dr hab.med. Michała Wszoły postanowiła zmierzyć się z wyzwaniem znalezienia skutecznego sposobu pomocy chorym na cukrzycę. Zaproponowane przez nich rozwiązanie to bioniczna trzustka wydrukowana na drukarce 3D. Projekt umożliwi osobom z cukrzycą normalne funkcjonowanie – zastąpi konieczność insulinoterapii i rozwojowi powikłań, a chory nie będzie musiał czekać na narząd do przeszczepu.

Bioniczna trzustka ma jeszcze jedną zaletę. Pacjent nie będzie musiał do końca życia brać leków immunosupresyjnych zabezpieczających przed odrzutem przeszczepu. Materiałem, który posłuży do stworzenia sprawnego organu, są komórki produkujące insulinę. Zanim jednak projekt wejdzie w życie, jego twórcy zmierzą się z innym wyzwaniem. 

Zbiórka na niezbędny sprzęt

Prace zespołu dotarły do zaawansowanego etapu, w którym potrzebują specjalistycznej drukarki umożliwiającej sterylny druk płatków trzustkowych. Koszt takiego narzędzia to 140 tysięcy zlotych. Aby ją zdobyć, zespół ma czas do początku lipca. W związku z tym uruchomili zbiórkę, która przybliży ich do realizacji tego celu.