Polska Agencja Inwestycji i Handlu wesprze 40 innowacyjnych firm w podboju Emiratów i Kenii

Dodane:

Informacja prasowa Informacja prasowa

Polska Agencja Inwestycji i Handlu wesprze 40 innowacyjnych firm w podboju Emiratów i Kenii

Udostępnij:

40 innowatorów znad Wisły może z pomocą Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu zdobyć egzotyczne rynki ZEA i Kenii. Agencja do grantu z projektu Polskie Mosty Technologiczne rekomendowała m.in. fintechy, edutechy, autorów innowacyjnego systemu oświetlenia lotnisk czy rozwiązań dla telemedycyny.

Polskie Mosty Technologiczne to projekt wsparcia ekspansji polskiego sektora MŚP realizowany przez Polską Agencję Inwestycji i Handlu. Każdy przedsiębiorca, który przejdzie gęste sito oceny może otrzymać grant o maksymalnej wartości 200 tys. zł w formule pomocy de minimis. – Środki będzie mógł wykorzystać na opracowanie i wdrożenie strategii wejścia na nowe rynki. Jedna firma może wziąć udział w wielu naborach, grant może otrzymać również na więcej niż jeden kierunek. Barierą jest jedynie trzyletni limit wartości pomocy de minimis sięgający 200 tys. euro – wyjaśnia Joanna Manikowska z PAIH, kierowniczka projektu Polskie Mosty Technologiczne.

Przedstawicielka PAIH tłumaczy, że w pierwszym naborze, na rynki Ameryki Północnej, wsparcie otrzymało 31 firm. – Wszystkie mają już opracowane strategie wejścia na rynek i przygotowują się do etapu zagranicznego. Każda strategia zawiera analizę stanu przedsiębiorstwa i wskazuje cele ekspansji. Jedni grantobiorcy stawiają na sprzedaż, inni planują założenie spółki – tłumaczy Joanna Manikowska. Jak dodaje, już niebawem do grona beneficjentów projektu dołączą wnioskodawcy wyłonieni w drugiej, dalekowschodniej, rundzie projektu. – Na liście rankingowej znalazło się 50 firm. Liczymy, że umowy grantowe podpisze zdecydowana większość z nich – mówi Manikowska.

Kierowniczka projektu informuje również, że rekrutację do trzeciej w kolejności rundy, na rynki ZEA i Kenii, pozytywnie przeszło 40 innowatorów znad Wisły. – Zarówno ZEA, jak i Kenia charakteryzują się szybkim rozwojem branży wysokich technologii stosowanych w bankowości, medycynie, czy edukacji. Dlatego też do wsparcia zarekomendowaliśmy m.in. polskie fintechy, edutechy, autorów innowacyjnego systemu oświetlenia lotnisk czy rozwiązań dla telemedycyny. Oceniliśmy, że ich oferta bardzo dobrze odpowiada na trendy popytowe na wskazane we wnioskach rynki – zaznacza Joanna Manikowska.

Przedstawicielka operatora projektu PMT przypomina, że oprócz zakończonego właśnie naboru, PAIH zorganizuje jeszcze w tym roku co najmniej trzy rundy konkursu. Już w połowie kwietnia przedsiębiorcy będą mogli zaaplikować na rynek Norwegii, Ukrainy i Rosji, następnie w maju – RPA, Egiptu i Algierii. Runda dalekowschodnia (Indonezję, Koreę Południową i Singapur) odbędzie się w czerwcu.

Projekt Polskie Mosty Technologiczne jest realizowany w latach 2018-2023 i współfinansowany z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach III Osi priorytetowej Wsparcie innowacji w przedsiębiorstwach, Działanie: 3.3. Wsparcie promocji oraz internacjonalizacji innowacyjnych przedsiębiorstw Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój 2014-2020. Łączna wartość wparcia dla firm wyniesie ponad 176,5 mln zł.