Polska aplikacja pomoże pacjentom i terapeutom przygotować się do psychoterapii. Opracował ją zespół MentalMetrics

Dodane:

MamStartup logo Mam Startup

Polska aplikacja pomoże pacjentom i terapeutom przygotować się do psychoterapii. Opracował ją zespół MentalMetrics

Udostępnij:

– Chcemy udowodnić twardymi danymi, że nasze rozwiązanie bezpośrednio przyczyniło się do skrócenia terapii oraz że wsparło budowanie świadomości korzystania z pomocy psychologicznej – mówi Michał Gąsior, współzałożyciel MentalMetrics, startupu, który otrzymał Nagrodę Publiczności w finale programu Szkoła Pionierów PFR.

Czytasz trzeci artykuł z serii, w której prezentujemy wyróżnionych w trzeciej edycji Szkoły Pionierów PFR, programu edukacyjnego zorganizowanego przez Polski Fundusz Rozwoju i Partnera Strategicznego Allegro. Jego celem jest wyłonienie innowatorów i wsparcie ich w budowaniu startupów. Publiczność Gali Finałowej Szkoły Pionierów PFR wyróżniła MentalMetrics – zespół, który opracował aplikację do monitorowania postępów terapii psychologicznej. O projekcie rozmawiamy z jego współzałożycielem – Michałem Gąsiorem.

Czym jest MentalMetrics i jak działa?

MentalMetrics jest narzędziem, które powstało we współpracy z psychologami, coachami, terapeutami, psychiatrami. Umożliwia specjaliście efektywne przygotowanie się do wizyty terapeutycznej na podstawie wartościowych informacji zbieranych od pacjenta między wizytami.

Oferuje spersonalizowaną komunikację za pośrednictwem preferowanych kanałów i treści, takich jak np. ankiety, testy psychometryczne, a także zbieranie dokumentacji, zdjęć lub nagrań. Narzędzie jest dostępne na każdym urządzeniu – przez przeglądarkę i online.

Terapeuta ma możliwość monitorowania stanu pacjenta i śledzenia postępów w terapii oraz udzielenia wsparcia w przygotowaniu się do wizyty – znajomość stanu pacjenta przed wizytą umożliwia dobranie interwencji.

Na samym początku pracy nad projektem przeprowadzaliśmy serię rozmów ze specjalistami oraz we współpracy z nimi testowaliśmy rozwiązanie. Terapeuci już wtedy podkreślili, że narzędzie to pozwoli im się lepiej przygotować do sesji i efektywniej wykorzystać czas, który mają z pacjentem do dyspozycji podczas terapii.

Skąd wziął się pomysł na ten projekt?

Inspiracją było zrozumienie, jak dużo osób w naszym otoczeniu korzysta z pomocy psychologicznej – szczególnie nasiliło się to w okresie pandemii. Oprócz tego chcieliśmy budować świadomość korzystania z pomocy psychologicznej.

Następnie, po wielu rozmowach z terapeutami, poznaliśmy ich problemy w pracy z pacjentami. Już wtedy określiliśmy ich naszymi power userami.

Postanowiliśmy zbudować MentalMetrics na tym co już mamy: Paweł Paczuski w swoim startupie upmedic wraz z zespołem stworzył elastyczny system telemedyczny do tworzenia personalizowanych wywiadów medycznych. Użyliśmy tego mechanizmu, aby dostarczyć zwinnie rozwiązanie dopasowane do potrzeb terapeutów. Korzystamy ze sprawdzonej w boju technologii docenionej nie tylko w Polsce, ale także w Kanadzie i Niemczech dostosowanej do bardzo konkretnych potrzeb związanych ze zdrowiem psychicznym.

Dlaczego pacjenci i terapeuci potrzebują narzędzia do monitorowania postępów terapii?

Pacjent spędza zazwyczaj 45 minut na rozmowie z terapeutą i w tym czasie często musi przywołać sobie wszystko, co wydarzyło się w ciągu minionego tygodnia. Siedząc wygodnie na kozetce, pacjent czuje się zaopiekowany i trudno mu opisać, jak zmieniał się nastrój w trakcie codziennych wyzwań. Nasze narzędzie daje pacjentom sposób na mierzenie ich samopoczucia i łatwy wgląd w te informacje terapeutom. Terapeuta planując nadchodzące spotkanie w czwartek, może odnieść się do tego, że wtorek i środa były dla pacjenta tragiczne, więc nadchodzące spotkanie będzie bardziej skupione na doraźnej pomocy niż na planowym systematycznym realizowaniu programu terapii. Oszczędzamy w ten sposób czas terapeuty oraz dajemy możliwość lepszego dostosowania się do oczekiwań pacjenta.

Jednym z założeń Szkoły Pionierów PFR było uczestnictwo w warsztatach. Jak udział w nich pomógł Wam rozwinąć projekt?

Najważniejszą częścią warsztatów była praca zespołowa i czas spędzonym z ambitnymi, pełnymi pasji osobami. Nasz zespół powstał nieprzypadkowo. Jesteśmy interdyscyplinarni, każdy z nas reprezentuje inny obszar, mamy różne zainteresowania, co jest naszą przewagą – połączenie umiejętności technicznych z soft skills.

Magdalena Bryś ze swoim biznesowym mindsetem potrafi oszacować realia rynkowe i możliwości sprzedażowe. Jest również aktywistką społeczną, stąd w projekcie zawsze dba o social impact, a w przypadku naszego rozwiązania o budowaniu świadomości korzystania z pomocy psychologicznej.

Paweł Paczuski od dawna działa na rynku medtech. Zna rynek telemedyczny i może dzięki swojemu zapleczu informatycznemu i doświadczeniu w obszarze sztucznej inteligencji kreować wartość dla naszych odbiorców.

Klaudia Gębala jest kolejnym technicznym umysłem w naszym zespole. Jako absolwentka mechatroniki, więc wydaje się być człowiekiem stworzonym do produktu hardwarowych. Jednak to jej rozumienie analizy danych wydaje się być kluczowe w dalszym rozwoju projektu bazującego na danych.

Ja sam z wykształcenia jestem specjalistą od zagadnień biomedycznych oraz informatykiem. Wspólna praca nad projektem, jak i kontakt z innymi uczestnikami Szkoły Pionierów PFR pozwoliła mi spojrzeć na różnorodność ludzi z jeszcze większą otwartością. Lata temu zaczynałem jako student najpierw zamknięty w laboratorium, by teraz dzięki takim projektom jak Szkoła Pionierów móc łączyć moje umiejętności techniczne z świadomością jak ważny w innowacji jest człowiek. I tak powstał ten pomysł – z empatii do cierpienia ludzkiego i wiary, że technologia może przynieść im pomóc.

Co najciekawsze, każdy z nas jest alumnem Fundacji Paga. Jednak pierwszy raz udało nam się budować projekt w tym składzie. To też pokazuje jak ludzie o otwartych umysłach potrafią znaleźć wspólny cel.

Gdybyś miał wskazać jedną najważniejszą rzecz, której nauczyłeś się w trakcie współpracy w ramach Szkoły Pionierów PFR, co to by było?

Silny zespół to podstawa startupu. Zaczynamy w warunkach skrajnie wysokiego ryzyka, próbujemy różnych hipotez. Nie jesteśmy w stanie na początku naszej drogi wskazać dokąd dojdziemy, a zespół, który lubi ze sobą pracować, będzie z otwartością szukał miejsca dla swojej wizji na rynku, aby chęci w zmienianie świata przekuć w poważny biznes.

Muszę tu wspomnieć o Dagnie Frydrych i Izabeli Bany. To one, jako nasze mentorki i organizatorki, czuwały nad postępami prac. Dla mnie niezwykle cenne były rozmowy z nimi na temat tego, jak radzić sobie z różnymi sytuacjami jako lider projektu.

Jak oceniasz współpracę w ramach Szkoły Pionierów PFR?

Szkoła Pionierów PFR to projekt o dużych ambicjach. W każdym momencie czuliśmy, że mamy wsparcie mentorów. Imponująca była gotowość organizatorów do pomocy w szukaniu kontaktów, które mogą nam pomóc w rozwiązaniu problemów, które napotkaliśmy w trakcie rozwijania naszego projektu.

Co dalej z Twoim projektem? Jak zamierzasz go rozwijać?

W kontekście biznesowym, jesteśmy na etapie pozyskania sieci klinik zdrowia psychicznego. Obecnie już teraz wdrażamy nasze rozwiązanie u klientów jako płatny program pilotażowy. W zakresie społecznym, chcemy udowodnić twardymi danymi, że nasze rozwiązanie bezpośrednio przyczyniło się do skrócenia terapii oraz że wsparło budowanie świadomości korzystania z pomocy psychologicznej.

Po czym poznasz, że MentalMetrics osiągnie sukces?

Potwierdzeniem naszego „sukcesu” była nagroda publiczności podczas Gali Finałowej. Zostaliśmy wyróżnieni m.in. przez grono inwestorów i wybitnych ekspertów. Jednak największym sukcesem będzie liczba sprzedanych licencji oraz kolejna przychodnia włączona do naszego programu.

O Szkole Pionierów PFR

Szkoła Pionierów PFR jest międzynarodowym programem edukacyjnym, w którym uczestniczą początkujący przedsiębiorcy technologiczni w wieku 20-40 lat. Podczas 3-tygodniowych intensywnych warsztatów wszyscy uczestnicy zdobywają praktyczne umiejętności biznesowe i wiedzę od ekspertów, niezbędną do rozpoczęcia własnej działalności gospodarczej w branży technologicznej. Partnerem Strategicznym Programu jest Allegro.

 

Artykuł powstał we współpracy z Polskim Funduszem Rozwoju