Polska firma Billon wyróżniona w tegorocznej edycji konkursu Global FinTech Hackcelerator w Singapurze

Dodane:

Julia Gugniewicz Julia Gugniewicz

Udostępnij:

Billon, polskie przedsiębiorstwo działające w branży fintech, zostało zwycięzcą tegorocznej edycji Global FinTech Hackcelerator podczas Singapore FinTech Festival – największego festiwalu FinTech na świecie.

Billon to przedsiębiorstwo działające w branży fintech w Polsce i Wielkiej Brytanii, które opracowało standardy obrotu cyfrowym pieniądzem oraz innymi danymi oparty na własnym wariancie technologii blockchain. Technologia Billon opiera się na możliwości zapisu regulowanych walut oraz innych danych w postaci nieedytowalnego blckchainu. W odróżnieniu od innych rozwiązań blockchainowych, Billon nie używa kryptowalut. Technologia obsługuje obecnie polskie złote i funty brytyjskie posiadające pełne pokrycie i wymienialność w gotówce papierowej.

Niedawno firma została została zwycięzcą tegorocznej edycji Global FinTech Hackcelerator podczas Singapore Fintech Festival. Jury nagrodziło Billon za platformę DLT, która rozwiązuje problem opłacalnych mikropłatności tak, by instytucje finansowe mogły je wprowadzić do swojej oferty. Dzięki temu, banki mogą wymieniać regulowane e-pieniądze i oferować płatności o dowolnej wartości bez ponoszenia strat.

– Bardzo się cieszymy z tego, że nasza platforma DLT, opierająca się na mikropłatnościach, została doceniona. Próby wprowadzenia mikropłatności do szerokiego użytku są czynione od 20 lat, ale żadna nie skończyła się powszechnym wdrożeniem – nasza technologia rozproszonego rejestru może to w końcu umożliwić – mówi Michał Pakuła, MD, Business Delivery & Financial Infrastructure w Billon.

Global FinTech Hackcelerator jest inicjatywą stworzoną przez Władze Monetarne Singapuru (MAS), wraz z KPMG Digital Village. Billon został nominowany do akceleratora jako jeden z 20 finalistów z ponad 300 zgłoszeń z całego świata. Firma przeszła 12-tygodniowy program akceleracji z mentorem z firmy HSBC Singapore. Na Singapore FinTech Festival finaliści zaprezentowali pięciominutowe finały przed ponad tysięczną widownią, a następnie wzięli udział w 5-minutowych indywidualnych sesjach pytań i odpowiedzi.

Jednym z głównych tematów festiwalu były też cyfrowe waluty banków centralnych (Central Bank Digital Currency – CBDC), oparte o blockchain. Banki centralne i komercyjne są coraz bliżej decyzji o zastosowaniu tej technologii – na razie jednak do testów. Podczas festiwalu mówiła o tym szefowa MFW Christine Lagarde, zaś sam MFW w tym czasie opublikował white paper poświęcony pracom różnych krajów nad CBDC. Niektóre firmy starają się odpowiedzieć na to zapotrzebowanie, ale technologicznie ciągle walczą o stworzenie MVP. Natomiast firma Billon może pochwalić się tym, że wydaje już legalnie w Wielkiej Brytanii cyfrowego funta zapisanego na blockchainie i stara się o licencję na wydawanie cyfrowej złotówki w Polsce.

Oprócz firmy Billon, w konkursie Global FinTech Hackcelerator zostały docenione też dwa inne przedsiębiorstwa – Mosabi oraz Better Off Planning.