Konstelacja 20-30 satelitów
Business Insider podaje, że dzięki współpracy firmy z Piaseczna i fińskiego startupu Iceye powstanie w ciągu pięciu lat 20-30 satelitów do obrazowania Ziemi. Pierwszy z nich ma trafić na orbitę jeszcze w tym roku, a dwa kolejne w przyszłym. Tak duża konstelacja umożliwi stałe obrazowanie powierzchni naszej planety przez dwadzieścia cztery godziny na dobę.
Wykorzystane do tego zostaną innowacyjne radary SAR z tzw. syntetyczną aparaturą, zainstalowane na każdym z satelitów. Rozwiązanie to opracował fiński zespół inżynierów i ma ono przewagę nad rozwiązaniami opartymi na satelitarnych teleskopach. Głównie dlatego, że mogą one wykonywać obrazy Ziemi nawet podczas złych warunków atmosferycznych. Te drugie z kolei słabo się sprawdzają przy zachmurzeniach.
Pierwsze testy
Serwis WNP pisze, że radary stworzone przez Iceye przeszły pomyślnie testy na samolotach i zostały dostosowane do montażu na satelitarnych platformach klasy mikro. W ich przygotowaniu pomagała polska spółka Creotech Instruments, która nie tylko odpowiada za produkcję instrumentów, ale także dopracowywanie szczegółów technologicznych.
Jej prezes Grzegorz Brona mówi, że Iceye działa zgodnie założeniami tzw. New Space. WNP wyjaśnia, że chodzi o wykorzystanie ogromnego potencjału technologii kosmicznych, przy jednoczesnym zachowaniu struktury kosztów charakterystycznej dla startupów, działających w tym obszarze. Umożliwia to miniaturyzacja elektroniki i upowszechnienie platform satelitarnych.